piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Znamy zwycięzcę konkursu dla młodych designerów -  Electrolux Design Lab 2013

Znamy zwycięzcę konkursu dla młodych designerów - Electrolux Design Lab 2013

2013-10-22 15:01:00

W środę w Muzeum Fotografii w Sztokholmie odbyła się uroczysta gala finałowa międzynarodowego konkursu dla młodych designerów - Electrolux Design Lab 2013. Już po raz jedenasty jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem - spośród ośmiu wyjątkowych projektów stworzonych przez studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego, musieli wskazać ten, który zachwycił ich najbardziej. Pod uwagę brano nie tylko innowacyjność, ale także funkcjonalność zaprojektowanych urządzeń. W tegorocznej edycji najlepszy okazał się niezwykły projekt „Mab” autorstwa Adriana Perez Zapata z Kolumbii.

Sprzątające mini-roboty

„Mab” to zautomatyzowany system czyszczenia, na który składają się setki latających mini-robotów. Roboty czyszczą powierzchnie dotykając je kroplami wody. Mab skanuje dom, znajduje obszary, które wymagają sprzątania i wysyła tam roboty. Skąd autor projektu czerpał inspiracje? “W uniwersyteckich ogrodach obserwowałem skoordynowany lot pszczół zapylających kwiaty i niemal magiczną współpracę ich rojów. Koncepcyjny Mab wymaga jedynie krótkiej wstępnej konfiguracji, a potem funkcjonuje już autonomicznie - można wrócić do domu i zobaczyć rój mini robotów sprzątających niezależnie od siebie. My w tym czasie możemy usiąść, zrelaksować się i obserwować z zachwytem, jak miniaturowe ‘skrzaty’ Mab działają samodzielnie” - mówi Andrian Perez Zapata.

Robot w nowej odsłonie

„Tegoroczna zwycięska koncepcja rzuca zupełnie nowe światło na postrzeganie robotów. Widzimy je nie jako jedną całość, naśladującą człowieka, ale jako coś zainspirowanego przez magiczną logikę wspólnych działań natury oraz inteligencji grupowej” - powiedział Stefano Marzano, dyrektor projektu w Electrolux i szef jury. „Mab” to innowacyjny pomysł, który może mieć ogromne znaczenie dla zminimalizowania codziennych wysiłków poświęconych sprzątaniu, zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw, przy jednoczesnej maksymalizacji efektów” - dodaje.

Nagrodzone projekty

Drugą nagrodę zdobyła Luiza Silva z Brazylii, która zaprezentowała koncepcję o nazwie „Atomium”. Jest to trójwymiarowa drukarka, która za pomocą cząsteczek molekularnych tworzy potrawy, warstwa po warstwie. Używa się go rysując kształt dania, jakie chcemy zjeść i pokazując grafikę urządzeniu. „Atomium” skanuje obraz i drukuje jedzenie w pożądanym kształcie. Trzecia nagroda trafiła natomiast do Jeabyun Yeon z Korei za projekt „Oddychające ściany”. Jest to zintegrowany ze ścianą, pulsujący system oczyszczania powietrza, który zmienia kształt podczas pracy. Można go dostosować do indywidualnych potrzeb; pełni też funkcję odświeżacza powietrza, który zmienia kolor. Nagrodę Publiczności zdobył zwycięzca konkursu, Andrian Perez Zapata, którego projekt otrzymał 40% głosów wszystkich internautów. Zwycięzca Design Lab 2013 otrzymał wyjątkową nagrodę - 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. W związku z tym, że w jego ręce trafiła także Nagroda Publiczności, otrzymał dodatkowo gratyfikację finansową w wysokości 1000 euro. Organizatorzy przewidzieli także wynagrodzenia finansowe dla dwóch kolejnych uczestników: 3000 euro za drugie i 2000 euro za trzecie miejsce.

Inspiracje Miejskim Życiem, czyli temat przewodni Design Lab 2013

Tematem Design Lab 2013 były „Inspiracje Miejskim Życiem”. Miasta przyszłości będą ciasne i zabiegane. Mieszkania będą mniejsze, w związku z czym - będzie mniej miejsca na przechowywanie rzeczy, ale dom wciąż będzie musiał stanowić epicentrum rozrywki i kulinarnych przyjemności. Uczestników konkursu poproszono o przedstawienie koncepcji produktów, akcesoriów, materiałów eksploatacyjnych i usług, które mogą stanowić przełom w obszarach tematycznych nazwanych: Wspólne Gotowanie, Naturalne Powietrze i Sprzątanie bez wysiłku. Do konkursu w roku 2013 wpłynęło ponad 1700 zgłoszeń z ponad 60 krajów. Konkurs odbył się w pięciu etapach, które pozwoliły aplikantom skupić się na różnych obszarach procesu: od przedstawienia idei i szkicu, poprzez rozwój koncepcji, opracowanie wizualne i funkcjonalne, aż po finałową prezentację. Jury konkursu Design Lab 2013 w składzie: szef wzornictwa Electrolux Stefano Marzano, strateg wzornictwa w agencji Yanko Design Hideshi Hamaguchi, oraz redaktor naczelny LOFT Bookazine Pio Barone Lumaga, wybrali zwycięzcę spośród ośmiu finalistów.

„Tworzenie nowej wartości i propozycji jest esencją innowacyjnego wzornictwa, a Design Lab to jeden ze sposobów w jaki Electrolux bada nowe pomysły” - powiedział Stefano Marzano, szef wzornictwa Electrolux. „Wszelkie rozwiązania projektowe, które poprawiają jakość życia i pozytywnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy, są dla nas ważnym obszarem badania. Dlatego właśnie w konkursie Design Lab 2013 prezentujemy nie tylko produkty, lecz także akcesoria, materiały eksploatacyjne i usługi w trzech najważniejszych obszarach zainteresowania gospodarstw domowych przyszłości: gotowanie, sprzątanie i oczyszczanie powietrza” - dodaje.

źródło: electrolux/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe