piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Zmywanie z czystym sumieniem – czyli jak być bardziej eko i jakich błędów nie popełniać korzystając ze zmywarki
Electrolux

Zmywanie z czystym sumieniem – czyli jak być bardziej eko i jakich błędów nie popełniać korzystając ze zmywarki

KUCHNIA / Akcesoria kuchenne / 2022-01-05 08:12:05

Zmywarka to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach, a gdy już ją mamy, ciężko wyobrazić sobie bez niej codzienności. „Jeśli korzystamy z urządzenia prawidłowo, może zapewnić ogromną oszczędność wody i energii w porównaniu do zmywania ręcznego oraz zadbać o nasz domowy budżet i wesprzeć naszą planetę” - mówi Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz ekspertka marki Electrolux. Niestety okazuje się, że to prawidłowe korzystanie ze zmywarki nie jest wcale takie proste i oczywiste. Na co dzień popełniamy wiele błędów, które sprawiają, że niepotrzebnie marnujemy zarówno wodę, energię, jak i czas. 

Polecane sklepy

allegro

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli zmywarek, które dzięki posiadanym przez nie funkcjom pozwalają nam na naprawdę ekologiczne zmywanie. Jedyne co zostaje w naszych rękach, to prawidłowe załadowanie zmywarki, w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce i ułożyć naczynia tak, by dokładnie się domyły. Dzięki temu nie będziemy musieli powtarzać tej czynności, tym samym oszczędzając nasz cenny czas.

 

JAK PRAWIDŁOWO ZAŁADOWAĆ ZMYWARKĘ


Ilu użytkowników zmywarek, tyle sposobów i metod na ich załadowanie. Istnieje jednak kilka przejrzystych, ogólnych zasad, które sprawią, że nasze naczynia będą lśnić czystością, a przy tym nie zmarnujemy zbyt dużej ilości wody i energii. „Poznaj je już dziś i zainspiruj się, bo te rady są bardzo pomocne. Przyznam szczerze, że odkąd zaczęłam je stosować, popełniam zdecydowanie mniej błędów” - zwraca uwagę ekspertka Agnieszka Cegielska.

 

Płukanie przed właściwym zmywaniem


Jeżeli zapełnienie całej zmywarki zajmuje nam trochę czasu, przed jej uruchomieniem możemy wykorzystać opcję płukania wstępnego - wykorzystamy do tego mniej wody niż przy ręcznym spłukiwaniu każdego naczynia. Jeśli jednak włączamy zmywarkę od razu po jej załadowaniu, wystarczy, że zetrzemy z talerzy większe kawałki jedzenia bez spłukiwania. Resztę zrobi już za nas wybrany program. Rady zero waste przekazuje także ekspertka marki Electrolux - „Ważne, aby o tym pamiętać, bo to rozwiązanie bardziej ekologiczne, w konsekwencji pomaga nam oszczędzać wodę, o którą w obecnych czasach powinniśmy bardzo dbać, bo jej zasoby się kurczą. Pamiętajmy o tym, że używając zmywarki zużywamy średnio osiem razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego”.

 

 

Prawidłowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Ważne jest optymalne ustawienie naczyń w zmywarce, co umożliwia wykorzystanie jej przestrzeni w stu procentach i daje najlepsze efekty – także te oszczędnościowe. Zbyt ciasne załadowanie urządzenia sprawi, że nasze naczynia będą niedomyte, ponieważ strumień wody nie dotrze do niektórych powierzchni. Tym samym umyjemy mniej niż jest to możliwe. ”Jednocześnie pamiętajmy, aby nie włączać zmywarki kiedy nie jest pełna. Włączanie jej kiedy jest tylko w części zapełniona nie jest rozwiązaniem ekologicznym, docelowo też otrzymamy większy rachunek za energię elektryczną.” – dodaje Agnieszka Cegielska.

 

Jak układać naczynia?


Aby do zmywania podejść w ekologiczny sposób, warto kierować się podstawowymi zasadami układania brudnych naczyń w zmywarce. Dzięki temu uda nam się wszystko dokładnie umyć bez konieczności zużywania dodatkowej wody. Naczynia należy układać tak, aby brudna strona była skierowana w stronę, gdzie strumień wody jest najsilniejszy - zwykle na środku kosza oraz tak, by strumień mógł dotrzeć do wszystkich zabrudzonych elementów. „Ja zawsze ustawiam garnki, patelnie oraz talerze pod kątem w dolnym koszu” – sugeruje ekspertka. Warto pamiętać, aby tych naczyń nie stawiać z przodu, przy drzwiach, ponieważ mogą zablokować otwarcie dozownika i uniemożliwić dotarcie detergentu do naczyń. W górnym koszu należy natomiast umieszczać kubki, szklanki i małe miski, unikając przepełnienia, które zwiększa ryzyko stłuczenia i utrudnia przepływ wody i detergentu. Dużym ułatwieniem w kwestii ustawiania naczyń może okazać się dostępna w urządzeniach Electrolux trzecia szuflada MaxiFlex. Dzięki niej uzyskamy więcej miejsca na przybory kuchenne, a układ koszy możemy dowolnie modyfikować. W taki sposób nasza zmywarka pomieści zarówno 14 kompletów naczyń w dolnych koszach, jak i poręczne, małe narzędzia. Prawdziwa swoboda aranżacyjna jest na wyciągnięcie ręki.

 

Wybór detergentów


Stawiając na najtańsze dostępne detergenty możemy sprawić że nasze naczynia nie będą wystarczająco wyczyszczone i będą wymagały kolejnego zmywania. Detergent musi być również świeży, inaczej nie spełni swojego zadania. Należy go również umieszczać w przeznaczonym na to miejscu - w innym przypadku może rozpuścić się zbyt szybko przed rozpoczęciem właściwego mycia. „Dla przyszłości Matki Ziemi i dla naszego zdrowia powinniśmy w miarę możliwości wybierać detergenty ekologiczne, które zwierają mniej szkodliwych substancji chemicznych, które w konsekwencji mniej obciążają nasze organizmy i środowisko, ja tak robię zawsze”- radzi Agnieszka Cegielska.

 

EKOFUNKCJE ZMYWAREK


Po prawidłowym zapakowaniu zmywarki nadchodzi czas na wybór najlepszego systemu i funkcji, które pozwolą osiągnąć lśniącą czystość i ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wiele takich funkcji, które pomagają nam oszczędzić wodę i energię dostępnych jest w modelach zmywarek marki Electrolux. „Nie ukrywam, że ja najczęściej korzystam z programu eko w swojej zmywarce, bo chociaż proces mycia jest dłuższy, to nie wymaga bardzo wysokiej temperatury, a jednocześnie oszczędza wodę, prąd i nasz czas. Pamiętajmy o tym, że wybierając zamiast mycia ręcznego zmywarkę, oszczędzamy nie tylko wodę, ale czas, który możemy przeznaczyć na inne pożyteczne czynności albo odpoczynek, który jest bardzo ważny dla naszego układu odpornościowego” - mówi ekspertka Electrolux.

 

AirDry – naturalne suszenie
Funkcja ta sprawia, że w końcowej fazie cyklu zmywarka delikatnie się otwiera. Poprzez uchylone drzwi następuje naturalna wymiana powietrza, co umożliwia błyskawiczne wysychanie nawet plastikowych naczyń. Dzięki AirDry naczynia nie tylko są pozbawione zacieków, ale także sam proces zmywania jest krótszy i zużywa mniej energii. „Zwróćmy uwagę, że wybór takich rozwiązań, gdzie możemy zaoszczędzić każdą, nawet najmniejszą porcję energii jest dla przyszłości planety bardzo ważny. Spróbujmy od małych kroków - na przykład używania przez cały dzień tego samego kubka, z którego pijemy swoje napoje. Gdyby każdy z Nas o tym pamiętał i wdrożył w życie, nasza zmywarka byłaby włączana zdecydowanie rzadziej” -  sugeruje Agnieszka Cegielska.

 

Kontrola zużycia wody i energii
Intuicyjny interfejs pozwala wybrać najbardziej ekologiczny cykl mycia. Zamontowany w zmywarce Ekometr, poprzez zapalające się paski pokazuje jak dany program wpływa na zużycie wody i energii – im więcej pasków się świeci, tym niższe jest zużycie. Dzięki temu możemy umyć nasze naczynia w najbardziej przyjazny środowisku sposób.

 

Funkcja Time Manager

Umożliwia redukcję długości cyklu nawet o połowę. W zależności od czasu, jaki mamy na zmywanie lub stopnia zabrudzenia naczyń, możemy odpowiednio skrócić niektóre programy.

 

Dbaj o zmywarkę
Dzięki funkcji MachineCare możemy zadbać o dłuższe życie zmywarki. Program pozwala usunąć tłuszcz i kamień z wnętrza urządzenia, w efekcie zapewniając idealne efekty zmywania i  dłuższą żywotność produktu. Dzięki temu nie będzie konieczna wymiana sprzętu na nowy, co przyczyni się do ograniczania ilości elektrośmieci. Rozwiązanie to jest również niezwykle intuicyjne – gdy urządzenie wykryje potrzebę czyszczenia, na wyświetlaczu pojawi się przypomnienie o uruchomieniu programu MachineCare. Wystarczy dodać środek czyszczący, aby cieszyć się zmywarką wolną od zabrudzeń. „Tak jak nie powinniśmy wyrzucać żywności, tak powinniśmy robić wszystko, aby nasze sprzęty służyły nam jak najdłużej i abyśmy nie przyczyniali się do produkowania kolejnej porcji śmieci. Według ONZ, w 2021 r każda osoba na świecie wyprodukuje średnio 7,6 kg elektrośmieci - to zdecydowanie za dużo”. - zwraca uwagę ekspertka.

 

Inteligentne zmywanie z aplikacją
Dzięki aplikacji My Electrolux Kitchen zmywarką można sterować za pomocą telefonu. Aplikacja powiadomi nas o konieczności przeprowadzenia konserwacji urządzenia oraz przekaże niezbędne wskazówki, w tym także informacje na temat zużycia energii i wody. W taki sposób na bieżąco będziemy mogli reagować, by ograniczyć ich zużycie. Aplikację poleca wypróbować także Agnieszka Cegielska: „Ta aplikacja to naturalny doradca i strażnik również naszych wydatków”.

 

Program Eco
Choć to najdłuższy program (trwający 4h), to jednak zapewniający największą efektywność zużycia wody i energii elektrycznej podczas zmywania średnio zabrudzonych naczyń i sztućców. „W tym wypadku długość trwania programu wcale nie oznacza, że zużyjemy więcej zasobów, wręcz przeciwnie i warto o tym pamiętać” -  zauważa Agnieszka Cegielska.


 

To, że zmywarki są znacznie bardziej ekologiczne niż ręczne mycie naczyń potwierdziło już wiele badań. Musimy jednak pamiętać, że korzystając z urządzeń domowych, szczególnie tych kuchennych, które pochłaniają najwięcej wody i energii, na wiele dodatkowych sposobów możemy ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wybierając produkty marki Electrolux możemy każdego dnia zmieniać nasze nawyki, by starać się żyć lepiej i bardziej odpowiedzialnie. „Pamiętajmy, że kropla drąży skałę, a Polska jest jednym z krajów, gdzie zasobów wody jest mniej, niż więcej. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zarówno energię, jak i wodę oszczędzać nie tylko wyłączając światło, wyjmując ładowarki z kontaktu kiedy nie muszą się tam znajdować, używając deszczówki do podlewania naszych roślin. Nawet wodę po gotowaniu jajek, jeżeli nie była osolona możemy użyć do podlania naszych kwiatów domowych. Ale przede wszystkim pamiętajmy o wyborze właściwego sprzętu AGD do domu, który oferując nam nowoczesne rozwiązania może bardzo pomóc w dbaniu nie tylko o nasze mieszkania, ale również o naszą planetę - jedyny dom, w którym będziemy mieszkać całe życie” – podsumowuje ekspertka Electrolux, Agnieszka Cegielska.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe