Zmiana technologii z murowanej na szkieletową. Czy możemy wybudować dom w innym systemie niż projektowany?
Niemal wszystkie gotowe projekty domów, dostępne w sklepach internetowych lub oferowane przez autorskie pracownie projektowe, mogą być zrealizowane z wykorzystaniem odmiennych technologii budowy, niż te uwzględnione w projekcie. Daje taką możliwość autorska zgoda na zmiany projektowe, którą dostajemy wraz z zakupioną dokumentacją. Jak sprawnie przeprowadzić taką zmianę i na co zwrócić uwagę?
Kiedy najlepiej wykonać modyfikację technologii?
Aby wybudować dom w innej technologii niż zakładana w projekcie niezbędne jest wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Poprawki możemy wykonać na dwóch etapach procesu inwestycyjnego – albo przed złożeniem dokumentów do pozwolenia na budowę, albo po uzyskaniu pozwolenia.
Modyfikacja projektu w zakresie materiałów budowy i systemu wykonania na etapie adaptacji jest procesem ingerującym w strukturę budynku. Wymaga to ponownego przeliczenia konstrukcji, parametrów termicznych oraz dostosowania izolacji. Czasem konieczne jest także dostosowanie projektów wewnętrznych instalacji wod-kan, elektrycznych, czy gazowych. Trzeba pamiętać, że koszty takiej adaptacji rosną wraz z każdą modyfikacją i w ostateczności mogą znacząco przewyższyć cenę zakupu samego projektu domu. Na etapie przystosowania projektu gotowego taka zmiana wydaje się być mało opłacalna, a co najważniejsze nie jest wymagana przez przepisy prawa budowlanego.
Zmiana technologii budowy domu wydaje się dużo bardziej logiczna dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Prawo Budowlane, w większości przypadków, modyfikację konstrukcji uważa się za zmianę nie wpływającą na kluczowe parametry budynku, czyli zmianę nieistotną.
Dom przy Cyprysowej 77
Co o zmianach mówi Prawo Budowlane?
Prawo Budowlane reguluje kwestie kluczowych zmian w projekcie dosyć precyzyjnie. Za „istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego” uważa się następujące zmiany:
- Modyfikacje w zakresie projektu zagospodarowania działki, przy wyłączeniu tymczasowych urządzeń budowlanych, a także niewielkich obiektów architektonicznych
- Zmiany podstawowych parametrów budynku, a więc jego powierzchni użytkowej, powierzchni zabudowy, kubatury, a także wymiarów zewnętrznych oraz liczby kondygnacji.
- Zmiany uniemożliwiające korzystanie z budynku osobom niepełnosprawnym i starszym, zgodnie z artykułem 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Ten zapis odnosi się głównie do budynków użyteczności publicznej.
- Modyfikacje w zakresie deklarowanego sposobu użytkowania budynku
- Zmiany niezgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub odbiegające od zapisów ustalonych dla działki budowlanej warunków zabudowy.
- Zmiany, do których przeprowadzenia niezbędne jest uzyskanie nowych uzgodnień, lub pozwoleń wymaganych wcześniej w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Dom przy Bukowej 40
Komu zlecić wykonanie zmiany?
W przypadku uzyskania pozwolenia na budowę w technologii tradycyjnej, na przykład murowanej istnieje możliwość, aby wybrane przez nas projekty domów zrealizować w technologii szkieletowej. Na podstawie omówionych przepisów mamy taka możliwość, pod warunkiem, że nie dokonuje się zmian istotnych odnoszących się do kluczowych parametrów budynku. Chodzi głównie o jego wymiary, kubaturę i powierzchnie zabudowy i użytkową.
Najczęściej stosowaną praktyką w przypadku zmiany technologii budowy i materiałów wykonania jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm, które opracowują alternatywny projekt konstrukcyjny oparty na autorskich rozwiązaniach i technologiach. Taki projekt nie zmienia podstawowych właściwości budynku. Choć ta usługa może być dodatkowo płatna, zazwyczaj jest uwzględniona w kosztach budowy domu. Firmy budowlane mają swoich architektów i konstruktorów, którzy korzystając z gotowej dokumentacji przekształcają ją na stosowaną przez siebie technologię. Wybierając taką opcję mamy pewność, że budowa będzie przebiegała sprawnie, zgodnie z dobrze znanymi schematami i sprawdzonymi w praktyce rozwiązaniami.
źródło: pieknydom24.pl