Zeroenergetyczny dom w Chorzowie z certyfikatem MULTICOMFORT Saint-Gobain
Zeroenergetyczny i inteligentny - taki jest dom H5 zbudowany w Chorzowie przez firmę EcoReadyHouse. Przede wszystkim jednak posiada certyfikat MULTICOMFORT będący znakiem tego, że budynek jest ekonomiczny, przyjazny środowisku i panuje w nim komfort ciszy, ciepła, dobrej jakości powietrza i naturalnego oświetlenia. Dom w Chorzowie to doskonały przykład inwestycji zaprojektowanej z myślą o przyszłości.
Okazały budynek o powierzchni użytkowej 175 m² stoi na działce o wymiarach 33,5m x 24 m. Projektantom EcoReadyHouse udało się przemycić prostą linię pod postacią wyjątkowo efektownego, skandynawskiego designu.
Bryła pełna kontrastów
Dom ma oryginalną, nowoczesną bryłę przykrytą dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 35°. Uwagę zwraca elewacja wykonana z płyt w kontrastujących, ale harmonijnie dobranych odcieniach bieli i szarości. Jedynym akcentem nadającym ciepła aranżacji są płyty imitujące drewno o orzechowej barwie. Poza tym wyjątkiem całość jest wyraziście nowoczesna: pełna ostrych kątów i zdecydowanych linii. Dużą część fasady pochłaniają okna z widokiem na ogród. Te największe zajmują ¾ wysokości ścian na parterze i piętrze. Zgodnie z wymogami budownictwa niskoenergetycznego są umiejscowione od strony południowo-zachodniej, aby pozyskiwać jak najwięcej ciepła i naturalnego światła. Trzyszybowe przeszklenia są osadzone głęboko w izolacji i dodatkowo doposażone w solidne żaluzje chroniące przed zbyt silnym światłem. Antracytowe dachówki oraz rynny to kolejne elementy dopełniające nowoczesny wygląd domu. Na wyjątkowo funkcjonalne wnętrze składają się przestronny parter oraz piętro. Pomimo znacznej powierzchni dom zachowuje wszystkie parametry niskoenergetyczne, dzięki wytycznym programu MULTICOMFORT.
Prefabrykaty i szkielet drewniany
Budynek został zbudowany z prefabrykatów w technologii tzw. ciężkiego szkieletu drewnianego. To jedna z wielu metod kompatybilnych ze standardem MULTICOMFORT. Zgodnie z wytycznymi programu warstwy budowlane zostały zaprojektowane z wysokiej jakości materiałów Grupy Saint-Gobain, jak np. wełna szklana ISOVER Multimax30, Profi-Mata 200, Stropoterm czy płyty RIGIPS PRO. W ten sposób uzyskano bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych i dachu - 0,08 W/m²K. Dwuwarstwowa, szczelna warstwa izolacji zapewniła również wyeliminowanie mostków termicznych w najbardziej problematycznych okolicach. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła dla drzwi i okien wynosi 0,07 W/m²K. Jak już wspomniano, w domu zamontowano okna energooszczędne trzyszybowe oraz żaluzje. Latem chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem, a zimą zapobiegają nadmiernym stratom ciepła.
Oszczędność energii na najwyższym poziomie
Badania i testy przeprowadzone w domu w trakcie procesu certyfikacji na zgodność ze standardem MULTICOMFORT wykazały, że dom H5 ma dodatni bilans energetyczny. To przede wszystkim zasługa przemyślanej konstrukcji i izolacji. W dużej mierze na ten wynik pracują również instalacje, w tym panele fotowoltaiczne. Dom został wzniesiony na ciepłej płycie fundamentowej. Akumulacja dużej ilości ciepła zapewnia gwarancję stałej temperatury zarówno zimą jak i latem, a także umożliwia realne oszczędności w domach, w których ciepło nie jest potrzebne do rozgrzewania masywnych przegród budowlanych. Ciepło zakumulowane w płycie wystarcza do utrzymania wymaganej w pomieszczeniach temperatury przez kilka godzin. We wnętrzach wykorzystano również ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła powietrze-woda. Odpowiada ona za ogrzewanie wody bieżącej do ustalonej temperatury. Urządzenie wykorzystuje w tym celu powietrze z zewnątrz. Kiedy temperatura spada poniżej -20°C, wodę ogrzewa pompa ciepła. Aby utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach było jeszcze łatwiejsze, poza odpowiednią izolacją budynek wyposażono dodatkowo w klima-konwektor. Urządzenie zimą ogrzewa powietrze w pomieszczeniu, pełniąc rolę grzejnika, przede wszystkim jednak latem odpowiada za chłodzenie pomieszczeń. W połączeniu z zamontowanymi na stelażu panelami fotowoltaicznymi o mocy 9KW, zajmującymi południową część dachu, uzyskano całkowicie ekologiczny i samowystarczalny energetycznie budynek.
Z szacunku dla zdrowia i środowiska
W tak dobrze zaizolowanej konstrukcji, jaką jest niskoenergetyczny dom prefabrykowany, konieczne było zamontowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. To rozwiązanie odpowiada za dobrą jakość powietrza, które jest regularnie wymieniane bez konieczności wietrzenia. Rekuperacja oznacza odzyskiwanie ciepła z wywiewanego z domu powietrza. Instalacja jest bardzo cicha, a system wymiennych filtrów pozwala oczyścić powietrze z kurzu, pyłów i mikroorganizmów, czyniąc dom przyjaznym nie tylko dla alergików. Co ciekawe, wentylacja jest również skuteczną barierą dla letnich intruzów, czyli komarów i innych owadów. Projektanci ERH zadbali nie tylko o ekologiczną wymianę powietrza. Zredukowano również zużycie wody pitnej, poprzez zainstalowanie instalacji do oczyszczania i ponownej dystrybucji tzw. szarej wody. Dzięki temu mycie naczyń, pranie, sprzątanie czy nawadnianie ogrodu pochłaniają mniejsze ilości wody zdatnej do wypicia.
Komfort technologiczny
Właściciele domu H5 w Chorzowie zdecydowali się również na zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Projektanci podeszli do tego zagadnienia kompleksowo, zgodnie z założeniami standardu MULTICOMFORT. W pierwszej kolejności zaprojektowano warstwy budowlane z wykorzystaniem już dziś dostępnych inteligentnych, wielofunkcyjnych systemów budowalnych Saint-Gobain. W domu odpowiadają one nie tylko za właściwie parametry bryły przekładające się na niskie zużycie energii i komfort termiczny. Ich unikalne właściwości wpływają na doskonałą akustykę pomieszczeń, ochronę przed hałasem, odpowiednią wilgotność powietrza oraz ograniczenie lotnych związków. Tym samym już na etapie projektowania domu H5 zadbano o zapewnianie wszystkich czterech komfortów wpływających na dobre samopoczucie mieszkańców. Warto zauważyć, że tylko w zdrowym domu, cichym, ciepłym w zimie, chłodnym latem i dobrze doświetlonym przez cały rok technologie dla domów inteligentnych mogą rzeczywiście spełniać swoją funkcję, czyli podnosić poziom komfortu. Dom H5 został wyposażony w nowoczesną instalację inteligentnego domu opartą na międzynarodowym standardzie KNX. Wszystkie urządzenia elektryczne są połączone ze sobą. Za pomocą sterowników dla poszczególnych urządzeń mieszkańcy programują konkretne funkcje, takie jak temperatura, oświetlenie, nagłośnienie, ogrzewanie.
Dom H5 w Chorzowie należy do grona kilkudziesięciu inwestycji w Europie posiadających certyfikat MULTICOMFORT Saint-Gobain.
źródło: pieknydom24.pl