Zdążyć przed zimą! Wybieramy pokrycie dachowe dla nowego domu
Dach to ostatni, ale najważniejszy element domu w stanie surowym zamkniętym. Choć budowa często się trwa dłużej niż jeden sezon, nie można pozwolić, by zima nadeszła przed etapem zadaszenia budynku. Jakie pokrycie wybrać, by było praktyczne i estetyczne?
Budowa się przeciąga? Uważaj, zimowe warunki atmosferyczne wiążą się z ogromnym ryzykiem dla rozpoczętej budowy domu. By uniknąć strat, jakie może wywołać mróz i śnieg, należy sprawnie „zamknąć” i zabezpieczyć budynek.
Plany lubią zmiany
Rozpoczynając budowę domu postanowiłeś, że zakończysz ją w terminie? Stworzyłeś harmonogram, ustaliłeś kluczowe daty i nadzorowałeś prace, ale mimo to wszystko się opóźnia - jesień dobiega końca, a na twojej działce stoi dom w stanie surowym otwartym? Nie przejmuj się, twój przypadek należy do znakomitej większości. Zamiast martwić się na zapas i chaotycznie przyspieszać wszystkie działania, skup się na najważniejszym: połóż dach, by cały trud włożony w dotychczasowe prace nie poszedł na marne.
Jakie pokrycie wybrać?
Decyzja o wyborze materiału na dach jest uzależniona od kilku czynników: kształtu dachu, kąta jego nachylenia i preferencji właściciela. Pod uwagę bierze się przede wszystkim względy estetyczne i praktyczne: dach musi być przede wszystkim szczelny i łatwo odprowadzać wodę. Najcięższym i najdroższym materiałem są dachówki ceramiczne. Polecane do dachów o skomplikowanym kształcie, wymagają nie tylko skomplikowanego montażu, ale też, ze względu na ciężar, solidnej więźby. - Znacznie bardziej praktyczne są blachodachówki. Cenione są przede wszystkim za korzystną korelację ceny do jakości oraz uniwersalność - łatwo wpisują się w różne typy architektury. Szeroka paleta kolorów i wzorów dostępnych na rynku umożliwia dopasowanie pokrycia zarówno do elewacji budynku, jak i otoczenia. Blachodachówki wyróżniają się tłoczeniem, dzięki czemu wyglądem przypominają tradycyjną dachówkę ceramiczną.Inwestorzy cenią ten materiał pokryciowy również za jego odporność na zniszczenia, takie jak korozja, zarysowania czy negatywny wpływ warunków zewnętrznych. Dzięki temu powłoka i kolor produktu zachowują swoje właściwości i estetyczny wygląd przez długi czas - tłumaczy Marcin Dyda, ekspert firmy BLACHOTRAPEZ, producenta blaszanych pokryć dachowych.
Amatorzy ekologii natomiast powinni wziąć pod uwagę strzechy, łupki lub gonty drewniane. Nie są zbyt popularne, ale profesjonalnie zamontowane gwarantują szczelność i dobrą izolację.
Szybko, sprawnie, profesjonalnie
W sytuacji, gdy czas gra na naszą niekorzyść, dach trzeba położyć szybko. - Rzetelne i fachowe wykonanie jest niezbędne zawsze, także w takim wypadku. Wybór ekipy, która zajmie się montażem, jest kluczowe z dwóch powodów: po pierwsze, naszym bezpośrednim celem jest zabezpieczenie całej budowy, po drugie, dach ma nam służyć niezawodnie przez długie lata. Tylko profesjonaliści będą potrafili zadbać o wysoką jakość pokrycia, dobrze zabezpieczą go przed wiatrem i wilgocią - tłumaczy ekspert BLACHOTRAPEZU. Podejmując decyzję o wyborze ekipy dekarskiej należy upewnić się, że wykonawcy przeszli odpowiednie szkolenia.
źródło: blachotrapez/pieknydom24.pl