piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Zbliża się sezon grzewczy – jak się do niego przygotować?

Zbliża się sezon grzewczy – jak się do niego przygotować?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2018-09-19 11:00:19

Już za kilka dni rozpocznie się astronomiczna jesień – to pierwszy sygnał dla właścicieli domów jednorodzinnych o rozpoczęciu sezonu grzewczego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność wykonania czyszczenia komina i kontroli stanu całej instalacji. Zaniedbanie tych podstawowych obowiązków może być fatalne w skutkach – zaczynając od kosztownych napraw po narażenie zdrowia, a nawet życia domowników. Jakie prace powinniśmy wykonać, aby cieszyć się niezakłóconym ciepłem przez cały sezon jesienno-zimowy?

Polecane sklepy

allegro

Każdego roku w okresie grzewczym z powodu niewłaściwej eksploatacji urządzeń ponad 500 osób ginie, natomiast 4 tysiące trafia do szpitala z powodu zatrucia czadem bądź w wyniku obrażeń poniesionych w pożarze. Pomimo wielu kampanii społecznych, alarmów Państwowej Straży Pożarnej, a nawet intensywnej edukacji w zakresie bezpieczeństwa użytkownicy nadal zapominają o podstawowych zasadach, które należy wdrożyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Niezależnie od tego z jakiego rodzaju ogrzewania korzystają domownicy, po okresie letnim muszą zweryfikować stan całej instalacji. Nie warto lekceważyć podstawowych obowiązków, bowiem zdrowie i bezpieczeństwo są bezcenne. Warto podejść do tego w odpowiedni sposób, by zaoszczędzić energię, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji. Sprawna instalacja przekłada się na wysoką efektywność, która przyczynia się również do zminimalizowania zanieczyszczenia środowiska. Kluczowa w tym wypadku jest także trwałość – dłuższa żywotność urządzeń gwarantuje niezawodność działania instalacji, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia usterek i awarii.

Nie zapomnij o przeglądzie kominiarskim

Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, z kolei w budynkach o powierzchniach powyżej 2000 m² dwa razy – do 31 maja i 31 listopada. Pamiętajmy – planując tego typu przegląd zlećmy go osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia do wykonywania czynności kominiarskich. Jest ona bowiem odpowiedzialna nie tylko za oczyszczanie komina z sadzy i smoły, ale i czuwanie nad prawidłowym stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej. Na czym polega taki przegląd? Mistrz kominiarski rozpoczyna go od przeprowadzenia czynności na dachu tj. czyszczenie przewodów i weryfikację, za pomocą odpowiednich narzędzi kominiarskich drożności, prawidłowości przebiegu oraz szczelności przewodów kominowych. W tym samym czasie sprawdza także stan komina ponad dachem i prawidłowość działania nasad kominowych. Następnie, w pionie mieszkania bada prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów.

Czyszczenie komina tylko przez specjalistę

Zgodnie z obowiązującym prawem czyszczenie przewodów kominowych musi być wykonane przez czeladnika lub mistrza kominiarskiego. Tego typu czynności powinniśmy przeprowadzać w przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym – 4 razy w roku, przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – 2 razy w roku, natomiast przewodów wentylacyjnych – raz w roku. Za brak czyszczenia komina we własnym domu nie ma kar urzędowych. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może jednak narazić domowników na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Profesjonalnie czyszczenie kominów polega na usuwaniu zanieczyszczeń osadzających się na wewnętrznych ścianach komina. W przewodach dymowych są to smoła i sadza, z kolei w przewodach spalinowych – pajęczyny, a nawet ptasie gniazda, blokujące przekrój komina. Tego typu zanieczyszczenia usuwa się poprzez otwór rewizyjno- wyczystny, znajdujący się w dolnej części komina.

Zaniedbanie w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych i wentylacyjnych) może być przyczyną m.in. śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla, zwanego potocznie czadem. Jest on gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, co sprawia, że nie jesteśmy go w stanie zobaczyć ani poczuć, przez co stwarza szczególne niebezpieczeństwo zatrucia. Jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia się przed zatruciem jest instalacja czujników czadu. Głośny alarm, pojawiający się w czasie przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla, jest w stanie ostrzec wszystkich domowników przed zagrożeniem. Najlepiej umieścić go w sypialni lub przy piecu.

Przed pierwszą eksploatacją po okresie letnim

Jeśli już przeprowadziliście obowiązkowy przegląd kominiarski, a także zleciliście wykonanie czyszczenia komina mistrzowi kominiarskiemu czas przystąpić do pierwszej eksploatacji. Ale uwaga – wykonajcie to stopniowo, tak by komin mógł nabrać odpowiedniej temperatury. Nie dopuśćcie do szoku termicznego. Po kilku miesiącach nie korzystania z komina istotne, aby z odpowiednią częstotliwością zwiększać moc grzewczą. Gwałtowne rozpalenie może być niebezpieczne nie tylko dla komina, ale i podłączonego do niego urządzenia grzewczego. 

Co zrobić, aby uniknąć problemów z kominem w okresie jesienno-zimowym?

Jednym z podstawowych elementów jest właściwa izolacja – wykonanie jej w prawidłowy sposób zmniejszy ryzyko wychładzania spalin. Najlepiej już na etapie budowy domu wyposażyć się w system kominowy z odpowiednią izolacją. – Poprawne odprowadzanie spalin możliwe jest tylko dzięki właściwej izolacji. W naszych kominach systemowych Jawar warstwa izolacyjna zlokalizowana jest między wewnętrznym przewodem odprowadzającym spaliny, a zewnętrzną obudową. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie zabezpieczenie podczas eksploatacji, ale i chroni przed przenikaniem ciepła na zewnątrz. Posiadając odpowiednio zaizolowany komin użytkownik nie musi już inwestować w dodatkową np. z wełny mineralnej – komentuje Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. By uniknąć problemów z kominem w okresie zimowym warto pamiętać także o prawidłowym doborze przewodu kominowego do urządzenia grzewczego. W właściwie dobranym układzie komin – kocioł nie dochodzi do kondensacji pary wodnej, a skraplanie występuje w atmosferze.

Zbliża się długi okres jesienno-zimowy. Dzięki zastosowaniu się do powyższych podstawowych zasad, każdy zapewni sobie kojące ciepło w mieszkaniu, a co najważniejsze – bezpieczeństwo nawet podczas bardzo mroźnej i śnieżnej zimy. 

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe