Zacznij już działać w ogrodzie
Patrzymy za okno i bez żalu stwierdzamy, że po zimie ani śladu. Śnieg stopniał i gdy tylko słońce dłużej poświeci, czujemy zapach budzącej się do życia przyrody. Zew natury wzywa nas do ogrodowych zaciszy, już zapowiadających miły relaks i wytchnienie od codziennego zabiegania. Wprawdzie skowronki jeszcze nie śpiewają, ale my już powinniśmy zacząć przygotowania do wiosennych porządków. By później działać spokojnie i w pełni efektywnie, przygotujmy plan działań i potrzebne do tego sadzonki roślin i narzędzia.
Pierwszy spacer po naszym ogrodzie nie wywołał w nas entuzjazmu. Suche gałęzie piszczą i skrzypią przy najlżejszym podmuchu wiatru… Pora wziąć się do pracy. Nasze chęci wzmacnia spojrzenie na rabatki. Łagodna zima nie zaszkodziła im. Trzeba je nieco spulchnić, zagrabić, oczyścić z liści itd. Już wiemy, jakie prace będą konieczne. Będziemy musieli ściąć u nasady suche pędy bylin. Tu niezastąpiony okaże się jednoręczny ogrodowy sekator. Jest wykonany z bardzo dobrej jakości stali i posiada uchwyt doskonale dopasowany do dłoni. Ten sekator pomoże nam uporać się z wszelkimi niepotrzebnymi gałązkami czy łodygami. Jego niewielkie rozmiary (dł. całk. 21 cm, dł. ostrza 6 cm) umożliwią nam dotarcie do środka największej gęstwiny, a z drugiej strony pozwolą schować go do kieszeni ogrodniczek.
Można też pomyśleć o teleskopowym sekatorze do gałęzi zielonych czy o nożycach do trawy i teleskopowych nożycach do żywopłotu. Dzięki tym narzędziom nasz ogród przy odrobinie wysiłku będzie wyglądał jak elegancki, pełen harmonii ogród francuski. Ten sekator do gałęzi zielonych jest wykonany z bardzo dobrej jakości stali. Długość ostrza wynosi 8 cm, a dł. całk. 67-96 cm.
Przygotowanie do sadzenia kwiatów
Nasze rabatki i trawnik uprzątniemy z pozostałości po zimie przy pomocy grabek i pazurków. Metalowe narzędzia wyglądają może solidniej, ale w praktyce równie dobrze sprawdzają się plastikowe. Lekkie, z ergonomicznym uchwytem, z pomarańczowymi lub zielonymi akcentami grabki, motyczka i łopatka ułatwią pracę każdej ogrodniczce. Dzięki nim sadzenie czy przesadzanie kwiatów będzie samą przyjemnością.
Jak sadzić rośliny cebulowe
W oczyszczoną z chwastów i wzbogaconą nawozami glebę można już pod koniec marca wysadzać cebule dalii. Niezastąpiona przy tym okaże się sadzarka do cebulek. Polecamy sadzarkę wykonaną ze stali nierdzewnej, niedużą - ma 23 cm wysokości - nie potrzebuje wiele miejsca na półce i w skrzynce z narzędziami. Ma bardzo wygodny uchwyt i wyposażona jest w specjalny mechanizm ułatwiający wysypywanie ziemi. Do sadzenia małych cebulek, np. mieczyków, polecamy pikownik ogrodniczy z nadrukowaną miarką.
Odkryj swoją ogrodniczą pasję
Być może jeszcze nie odkryliśmy przyjemności związanej z ogrodnictwem. A może nasz „kawałek ziemi” leży porzucony i zaniedbany od lat? Gdy przyjdzie wiosna, rozśpiewają się ptaki i przyroda buchnie feerią barw - to nastawienie na pewno się zmieni! Dlatego już dziś przygotujmy się do prac ogrodowych, aby niebawem cieszyć się relaksem pośród rozkwitającej kolorowej roślinności. Obserwacja rozwoju roślin od nasionka po dojrzałe owoce może okazać się niezwykłą przygodą.
źródło: galicja/pięknydom24.pl