Anwis
Z szacunkiem do natury – poznaj 3 najmodniejsze style z zastosowaniem żaluzji drewnianych
Żaluzje drewniane to najbardziej uniwersalny rodzaj osłon okiennych. Lamele nadają wnętrzom przytulności, szlachetności i harmonii, a światło przenikające między nimi buduje niepowtarzalny klimat.
Żaluzje drewniane to najbardziej uniwersalny rodzaj osłon okiennych. Lamele nadają wnętrzom przytulności, szlachetności i harmonii, a światło przenikające między nimi buduje niepowtarzalny klimat. Nic więc dziwnego, że tego typu osłony idealnie wpisały się w najmodniejsze trendy wnętrzarskie tego sezonu, charakteryzujące się szacunkiem dla natury i powrotem do korzeni.
Japandi – harmonia i przytulność
Polacy pokochali połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej przytulności. Spokojne, wyważone i harmonijne wnętrza, choć niezwykle proste i ascetyczne, sprawiają wrażenie przytulnych i kojących. Styl japandi charakteryzuje przede wszystkim stonowana kolorystyka i niewielka ilość dekoracji. Zainspirowany został japońską filozofią „wabi-sabi”, polegającą na szacunku dla tradycyjnego rzemiosła i naturalnego procesu starzenia się materiałów. Nic dziwnego, że odnajdywanie piękna w niedoskonałości zachwyciło architektów i stylistów wnętrz.
– Aranżacja wnętrza w stylu japandi jest przemyślana w każdym szczególe. Wszystkie meble i dodatki wykonane są z naturalnych materiałów inspirowanych przyrodą, dlatego doskonale uzupełniają je żaluzje drewniane wykonane z azjatyckiego drewna basswood – podkreśla Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. - Ten rodzaj materiału odznacza się subtelną teksturą o delikatnym, prawie niewidocznym wzorze. Skutecznie chroni przed słońcem oraz pozwala uzyskać precyzyjną regulację ilości światła przenikającego do wnętrza.
Nastrojowe oświetlenie, szlachetne i naturalne materiały oraz oszczędność form stanowią kwintesencję japońskiego opanowania i skandynawskiej przytulności. We wnętrzach w stylu japandi króluje harmonia, funkcjonalność i minimalizm. Stanowią idealną odskocznię od codzienności przepełnionej różnego rodzaju bodźcami wizualnymi. Dominują w nich stonowane barwy – biel, beże, jasne brązy i ciepłe szarości. Wypełniają je lekkie meble, ażurowe przesłony, miękkie materiały oraz inspirowane naturą dekoracje z bambusa, rattanu i papieru. To wszystko sprawia, że dom zaczyna przypominać prawdziwą świątynię spokoju i kojącą oazę nawet jeśli znajduje się w samym sercu metropolii.
Skandynawskie boho – wygoda i fantazja
Zamiłowanie do natury oraz szacunek do tradycyjnego rękodzieła sprawiły, że w najnowszych trendach wnętrzarskich zagościł nowy styl, będący połączeniem skandynawskiej przytulności i funkcjonalności z fantazyjnymi wykończeniami w stylu boho. Bazę stanowi stonowana kolorystyka, którą uzupełniają bardziej swobodne i nietypowe dekoracje – tkaniny i makramy ścienne, łapacze snów, etniczne dywany czy abażury wykonane z egzotycznych traw. Podstawą jest jasne, ciepłe drewno, często specjalnie postarzane.
Styl „scandi boho”, w odróżnieniu od doskonale już znanego, minimalistycznego stylu skandynawskiego, wyróżnia swoisty przepych, mix deseni i faktur oraz szacunek do multikulturowości. Takie połączenie brzmi zaskakująco, ale wbrew pozorom daje przyjemne uczucie wytchnienia, odpoczynku i wszechogarniającej pozytywnej energii. Jakie żaluzje drewniane najlepiej sprawdzą się w tym przypadku?
– Żaluzje drewniane wykonane z drewna abachi mogą całkowicie odmienić wystrój wnętrza. Drewno z widoczną fakturą nadaje wnętrzom oryginalnego charakteru oraz poczucia głębi i intymności – dodaje Agnieksza Laskowska. - Żaluzje drewniane są doskonałym izolatorem temperatury. Mogą być montowane zarówno do ramy okiennej, jaki i do ściany lub sufitu. Ze względu na swoją wyjątkową stabilność mogą być instalowane także przy dużych przeszkleniach, nawet do szerokości 360 cm.
Modern farmhouse czyli sielsko i subtelnie
Wielu mieszkańców miast marzy o wypoczynku w przytulnym domku na wsi. Trend ten postanowili wykorzystać także architekci wnętrz, promując nowy styl łączący nowoczesność i tradycję. Charakteryzuje go szacunek do tradycyjnych materiałów wykończeniowych i lokalnego rzemiosła. Styl ten doskonale wpisuje się także w trend bazowania na naturalnych, ekologicznych materiałach, takich jak drewno, kamień czy cegła.
Wnętrza w nowoczesnym, ale sielskim stylu modern farmhouse, bo o nim mowa, wypełnione są rodzinnymi pamiątkami. Styl ten doskonale sprawdza się w aranżacji kuchni, która stanowi serce domu i często jest miejscem styku wielu pokoleń. Bazę dla rodzinnych pamiątek stanowią białe lub delikatnie pastelowe ściany oraz meble z bielonego drewna z delikatnie frezowanymi frontami. Ta subtelna i neutralna paleta barw jest idealnym tłem dla rożnego rodzaju dodatków inspirowanych naturą.
– Drewniane lamele okienne dostępne są w szerokiej kolorystyce barw ziemi. Do dyspozycji mamy lamele o szerokości od 25 mm do nawet 70 mm, co pozwala na uzyskanie ciekawe efektu zarówno przy niewielkich oknach, jak i dużych przeszkleniach – zauważa ekspertka marki ANWIS.
A jak wygląda utrzymanie żaluzji w drewnianych w czystości? Wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Do codziennej pielęgnacji wystarczy ściereczka z mikrofibry. Równie praktycznym rozwiązaniem jest dedykowana końcówka odkurzacza. Z kolei większe zabrudzenia możemy usuwać ściereczkami nasączonymi płynem do czyszczenia drewna.
źródło: pieknydom24.pl