Wyjście na miarę: Przegląd drzwi tarasowych
Rześka oaza zieleni w dużym mieście to szczyt marzeń, szczególnie gdy słupek rtęci w termometrze podnosi się z dnia na dzień. Aby balkon oraz taras był zarówno komfortowym, jak i z stylowym dopełnieniem naszego domu, warto uważnie prześledzić wszystkie dostępne na rynku rozwiązania z zakresu ich wykończenia. Kluczowym aspektem są drzwi tarasowe, pełniące rolę łącznika pomiędzy wnętrzem domu, a jego najbliższym otoczeniem.
Taras coraz częściej stanowi dopełnienie nie tylko projektów domów jednorodzinnych, ale i zabudowań szeregowych i wielorodzinnych. Umiejętny dobór drzwi, dopasowany do specyfiki domu lub mieszkania, zapewni mieszkańcom pełnię komfortu podkreślając zarazem estetykę fasad budynku.
Taras w bloku
Balkony w dużych budynkach wielorodzinnych, traktowane niegdyś jedynie jako miejsce do suszenia prania, dziś coraz częściej przypominają mniejsze wersje tarasów - z odpowiednio rozmieszczoną zielenią i miejscem do wypoczynku. Drzwi balkonowe różnią się nieco od typowych tarasowych przeszkleń, dlatego też najlepiej wybrać w tym wypadku model prosty i funkcjonalny. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są drzwi w systemie rozwierno-uchylnym. Mogą być one jedno lub dwuskrzydłowe, w zależności od tego jak szerokie jest wyjście na balkon. Ten typ jest szczególnie często wykorzystywany w blokach. Drzwi mogą osiągać maksymalną szerokość 180 cm oraz wysokość do 250 cm. Najsłabszym ich punktem jest ograniczenie przestrzeni wewnątrz pokoju posiadającego wyjście na balkon. Do zalet należy zaliczyć kilka opcji otwarcia - lekkiego rozszczelnienia i uchylenia, bez konieczności otwierania całego skrzydła. Dzięki wyższemu progowi lepiej izolują także wnętrze domu przez przenikaniem chłodu od posadzki balkonu. Atutem drzwi rozwierno-uchylnych jest także atrakcyjna cena.
Rozsądnie i praktycznie
Wersją pośrednią pomiędzy rozwierno-uchylnymi drzwiami balkonowymi, a unoszono-przesuwnymi drzwiami tarasowymi jest model o mechanizmie uchylno-przesuwnym. Stanowi on efektowny i funkcjonalny kompromis pomiędzy najpopularniejszymi a najbardziej innowacyjnymi produktami. Tego typu drzwi przesuwają się po równoległych prowadnicach, przez co nie ograniczają możliwości aranżacji pokoju z wyjściem na taras lub balkon. Także w wypadku tego rozwiązania, ze względu na jego rosnącą popularność, można liczyć na atrakcyjne cenowo oferty. Warto wziąć pod uwagę nieco bardziej skomplikowaną pracę mechanizmu. Uchylenie, przesunięcie oraz domknięcie skrzydła wymaga znacznie większej siły. Z drugiej strony cecha ta spowoduje, że małe dzieci nie będą mogły otwierać drzwi na taras bez wiedzy rodziców i pod ich nieobecność. Niektórzy producenci oferują niemniej tego typu drzwi wyposażone w system wspomagania przy jego użytkowaniu, co niweluje problem ciężkich skrzydeł. [[[zdjecie,11786,duze]]]
Drzwi dla wizjonerów
Coraz częstszym rozwiązaniem, typowym dla współczesnych projektów architektonicznych jest kreowanie przestrzeni pozornie pozbawionej barier. Obszerne przeszklenia oraz wtapiające się w fasady budynku ramy okienne doskonale spełniają wyznaczniki aktualnych trendów. - Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań obecnych na rynku są drzwi unoszono-przesuwne (np. T-Slide), które dzięki zaawansowanej technologii produkcji mogą osiągnąć szerokość aż do 6,5 metra. Podstawowym atutem drzwi tego typu jest design. Efektowne, proste ramy, w połączeniu ze stalowym pochwytem, będącym jedynym widocznym elementem dodatkowym, to idealne dopełnienie industrialnych loftów, apartamentów wyposażonych w przestronny taras oraz domów jednorodzinnych. Ponadto nie zajmują żadnej dodatkowej przestrzeni w momencie otwarcia, w związku z czym pozwalają na swobodną aranżację tak wnętrza domu, jak i tarasu - mówi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar. Drzwi unoszono przesuwne mają także szereg zalet związanych z ich użytkowaniem. Szczelność na poziomie okien PVC, lekka obsługa, cicha praca oraz niski próg, który może być nawet całkowicie zatopiony w podłodze - to tylko część z dodatkowych walorów takiego rozwiązania.
źrodło: budvar/pięknydom24.pl