Wybierasz stelaż podtynkowy do WC? Sprawdź na co zwrócić uwagę
Estetyka i funkcjonalność to dwa czynniki, które zadecydowały o silnym wzroście popularności stelaży podtynkowych do WC. Dlaczego tak chętnie stosujemy je w naszych łazienkach i o czym pamiętać przy ich wyborze?
Stelaż podtynkowy - co to takiego?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal każdą toaletę przytwierdzano do podłogi. Było to rozwiązanie odznaczające się stabilnością. Sporym minusem okazała się jednak ilość miejsca, jaką zajmowała toaleta w łazience. Tym bardziej, że z czasem przestrzeń w pomieszczeniach nabrała jeszcze większego znaczenia. Stąd też panująca w ostatnich latach moda na stelaże podtynkowe do toalety nie powinna nikogo dziwić.
Stelaż podtynkowy to schowana w ścianie konstrukcja podtrzymująca sedes, pisuar lub bidet, pozwalająca także na ukrycie rur. Stelaż podtynkowy to tak naprawdę metalowa rama. Na niej zawiesza się np. miskę WC. Rozwiązanie odznacza się wysoką funkcjonalnością. Ułatwia utrzymanie czystości, pozytywnie wpływa na estetykę przestrzeni, a przede wszystkim jest bezpieczne.
Rodzaje stelaży podtynkowych do toalety
Przede wszystkim należy pamiętać, iż stelaże podtynkowe sprawdzają się nie tylko w przypadku montażu misek WC, pisuarów bądź bidetów. Coraz powszechniej stelaże podtynkowe wykorzystuje się także do estetycznego osadzenia umywalek. Coraz częściej spotykamy je chociażby w przestrzeniach publicznych.
W przypadku toalet wyróżniamy podział na stelaże niskie oraz wysokie. To, do jakiej grupy zakwalifikujemy stelaż, jest ściśle powiązane z umiejscowieniem przycisków spłukujących do spłuczki WC. O co dokładnie chodzi? Jeśli podniesiemy deskę sedesową, a przyciski spłuczki nadal pozostaną widoczne, będziemy mieli do czynienia z wysokim stelażem. Jeśli z kolei deska zasłoni spłuczkę - z niskim. Oczywiście pierwsze rozwiązanie wydaje się zdecydowanie bardziej komfortowe, jednak często na wybór rodzaju zestawu podtynkowego wpływ mają ograniczenia danej przestrzeni.
Możliwości aranżacyjne stelaży do WC
Oszczędność miejsca to niezaprzeczalny atut stelaży podtynkowych. Podwieszenie miski WC, bidetu czy umywalki generuje wizualne uczucie lekkości. Wbrew pozorom zestawy podtynkowe świetnie pasują nie tylko do małych, lecz również do dużych przestrzeni łazienkowych.
Stelaże do WC to przede wszystkim funkcjonalny minimalizm, który pozwala ukryć te elementy, których obecność nie wpływa dodatnio na odbiór wykończenia. A są to m.in. elementy podłączenia czy chociażby spłuczki. Dlatego urządzając łazienkę, chętnie decydujemy się np. na zestaw WC, czyli stelaż podtynkowy z muszlą i przyciskiem.
W kontekście funkcjonalności warto zauważyć, iż zestawy podtynkowe dają się łatwo obudowywać chociażby za pomocą płyt kartonowo gipsowych. Dzięki temu nie tylko możemy ukryć rury, lecz także zorganizować dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy.
O czym pamiętać, wybierając zestaw podtynkowy
Zanim wybierzemy zestaw podtynkowy, zwróćmy uwagę na typ ściany w naszej łazience. Warto mieć zatem z tyłu głowy czy ściana, na której zostanie zamontowany stelaż, jest murowana czy może kartonowo gipsowa. W oparciu o tę wiedzę możemy zdecydować się na zestaw do zabudowy lekkiej (suchej) bądź ciężkiej (mokrej). W większości przypadków wspomniane rozwiązania można stosować zamiennie, choć zestawy do zabudowy suchej stały się bardziej powszechne.
W przypadku zestawu podtynkowego do WC z pewnością chcemy mieć kontrolę nad ilością spłukiwanej wody. Dzięki temu wygenerujemy niekiedy niemałe oszczędności. Dlatego dobrze zwrócić uwagę na zestawy, w których tryb spłukiwania daje się regulować.
Jak większość urządzeń, również stelaże otrzymują gwarancję. Ponieważ chcemy, aby zestaw służył na jak najdłużej, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na okres gwarancyjny, jak również na zakres samej gwarancji.
źródło: pieknydom24.pl