Wnętrze pełne blasku, czyli aranżacja w stylu glamour
Kryształowe żyrandole, lustra, aksamitne obicia i błysk złota. Przepych z przymrużeniem oka. Pomysł na aranżację, który zachwyca ponadczasową elegancją. W jakie dodatki zainwestować, by wprowadzić do wnętrza powiew elegancji rodem ze złotej ery Hollywood?
Styl glamour nazywany niekiedy „Hollywood Regency” narodził się na ekranie, w filmowych domach wielkich gwiazd. Dziś nadal zachwyca eklektyzmem, luksusowymi dodatkami, nasyconą kolorystyką i grą kontrastów. W stylu glamour każde wnętrze zasługuje na kryształowy żyrandol, odrobinę złota i hollywoodzki rozmach. Za matkę stylu glamour można uznać Dorothy Draper, amerykańską dekoratorkę, która w latach 40-tych ubiegłego wieku stworzyła styl „Modern Baroque” i ożywiła ciemne wnętrza bielą, lakierową czernią i motywami rozkwitających róż. Projektom Draper daleko było do minimalizmu, lubowała się w ekstrawaganckich dodatkach, wielkich lustrach i soczystych kobiecych barwach, które jej zdaniem miały zbawienny wpływ na samopoczucie. Ta kolorystyka powróciła zresztą w tegorocznej wiosennej palecie Pantone z kolorem roku Greenery na czele.
Co tworzy styl glamour?
Siła koloru. Ponadczasowy duet czerni i bieli przełamie towarzystwo mocnych i żywych barw. Niezwykle modne i efektowne są odcienie kamieni i metali szlachetnych (tzw. jewel tones) - rubinowa czerwień, fiolet ametystu, szmaragdowa zieleń lub szafirowy. Można zastosować je w dodatkach np. w postaci barwionego szkła, na ścianach lub meblach. Warto jednak dozować je oszczędnie i łączyć z neutralną paletą barw.
Przede wszystkim - błysk! Glamour znaczy blask. Metaliczny błysk złota, srebra, stali lub miedzi. Wielkie, geometryczne lustra w złoconych ramach i szklane klosze. Gra światła, którą tworzą kryształy i szklane klosze. Awangardowe i luksusowe lampy. Nastrojowy błysk świec. Połyskujące, świetliste i błyszczące elementy łączmy z różnymi fakturami - wzorami, gładką powierzchnią marmuru lub miękkością aksamitu.
Szykowny ubiór dla ścian. Wnętrze w stylu glamour uwielbia kwieciste tapety nawiązujące do sztuki chińskiej. Jeśli nie jesteśmy wielbicielami wzorzystych tapet, w sklepach znajdziemy specjalne dekoracyjne farby z metalicznymi pigmentami. - Dzięki nim możemy osiągnąć efekt aksamitnej ściany lub wybrać pokrycia dekoracyjne o subtelnym metalicznym połysku w kolorach stali, złota lub srebra. Metaliczna ściana będzie prezentować się awangardowo i szykownie. Doskonale sprawdza się we wnętrzu w stylu glamour, błyskiem zastępując kryształowe i szklane dodatki - mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta farb i mas dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.
Eklektyczne połączenie mebli. Trochę Art Deco, modernizmu i baroku. Ciężkie, egzotyczne meble z ciemnego drewna zestawione z sofami Chesterfield, otomanami, szklanym stolikiem lub toaletką w rokokowym stylu. Wystarczy jeden charakterystyczny mebel, który nada charakteru całemu wnętrzu. Możemy poszukać ich w sklepach z antykami, na targach staroci lub aukcjach internetowych.
Romantyczne zasłony. Niech sypialnia lub salon będą jak gwiazda filmowa. Odziana w aksamit lub jedwab. Te szlachetne luksusowe tkaniny mogą zagościć na obiciach, a przede wszystkich na zasłonach. Idealnie sprawdzą się w dużych oknach i przeszkleniach np. loggii. Możemy użyć ich w sypialni zamiast rolet, dekoracja okna nabierze wtedy szykownego, romantycznego charakteru.
Dodatki, które robią wrażenie. Kontrast, połysk i szlachetne barwy to kwintesencja stylu glamour. Warto jednak wybierać dodatki z wyczuciem, by uzyskać efekt kontrolowanego przepychu. Wystarczy kilka elementów jak kryształowy żyrandol, złota rama lustra, kwiaty w wazonie i czarno-białe zdjęcie, by proste wnętrze stało się bardziej wytworne. Sztuką jest przede wszystkim połączenie luksusowych dodatków z wystrojem mieszkania, tak by tworzyły spójną całość i odzwierciedlały osobowość właściciela.
źródło: lakma/pieknydom24.pl