piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Wnętrze, które łączy. Urządzamy pokój dla rodzeństwa
fot. VOX

Wnętrze, które łączy. Urządzamy pokój dla rodzeństwa

MEBLE / Meble / 2020-03-31 18:10:53

Dzielenie pokoju z rodzeństwem zacieśnia więzi, uczy współpracy i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Jednak braterska i siostrzana miłość wystawiana jest obecnie na próbę, ponieważ dzieci spędzają ze sobą znaczną część dnia. Razem bawią się, uczą i odpoczywają. Jak więc pogodzić ze sobą ich potrzeby w tym nietypowym czasie? Pomoże w tym odpowiednio zaaranżowany pokój.

Polecane sklepy

allegroHauz

Wspólny pokój da dzieciom najwięcej radości, jeśli już na początkowym etapie będą mogły zaangażować się w jego tworzenie. Jeśli dopiero przystępujemy do planowania domu, a nasze pociechy są na tyle duże, by wyrazić swoje potrzeby, warto włączyć je w cały proces. To będzie dla najmłodszych świetna nauka kompromisów i ćwiczenie wyobraźni oraz empatii. Owszem, momentami może być trudno, ale efekt wart jest tego wysiłku. 

Wspólny projekt - na kartce lub online

Nie bójmy się pytać dzieci o ich zdanie i pomysły. Usiądźmy razem do planowania. Możemy do tego wykorzystać kartkę papieru albo klocki, które będą symulować meble. Jeśli dzieci są starsze, można pokusić się o wykreowanie wirtualnego pokoju za pomocą darmowej aplikacji do aranżacji wnętrz VOXBOX (www.voxbox.pl). Dzięki temu, możemy dowolnie przestawiać i dobierać każdy element pokoju, aż wspólnie osiągniemy satysfakcjonujący efekt.

Praktyczne meble modułowe

Wspólny pokój najłatwiej zaaranżować dzięki meblom modułowym, które można swobodnie konfigurować i ze sobą zestawiać. Takimi meblowymi „klockami” są np. elementy kolekcji Young Users, dzięki którym można poukładać wraz z dziećmi ich wspólny świat. Meble mają wymienne nakładki na fronty, które pozwalają łatwo zmieniać wygląd wnętrza. Pełnią one też praktyczne funkcje – sprawdzą się jako tablica (np. do gry w “kółko i krzyżyk” albo do notatek), tarcza do gry w rzutki albo po prostu radosna dekoracja.

Dzięki zróżnicowanym wielkościom, moduły z kolekcji Young Users można wykorzystać do efektywnego zagospodarowania nawet mniej ustawnych przestrzeni, na przykład takich jak pokój na poddaszu.

Pora na lekcje

Przygotowanie miejsca do nauki ma duże znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy lekcje odbywają się zdalnie. Strefa nauki powinna być tak przygotowana, by nic nie rozpraszało uwagi dzieci.  W pokoju rodzeństwa dobrze sprawdzi się więc dwustronne biurko Spot. Na jego przestronnym blacie bez trudu zmieszczą się książki i zeszyty, a w ukrytych pośrodku zamykanych schowkach znajdzie się miejsce na przybory do pisania.

Do potrzeb rodzeństwa łatwo przystosujemy również biurko Transformers projektu Marty Krupińskiej. Wystarczy, że zsuniemy do środka jego kontenerki, a stworzymy stanowiska do pracy po obu stronach blatu. Duże znaczenie ma również odpowiednio dobrane krzesło - takie, które będzie wspierać kręgosłup dziecka podczas godzin spędzonych przy komputerze, a następnie podczas odrabiania lekcji.

Czas na odpoczynek

By zapewnić dzieciom trochę prywatności, warto ustawić ich łóżka po przeciwnych stronach pokoju. Jeśli jednak nie jest to możliwe, z pomocą przyjdzie łóżko z drabinkami z kolekcji Stige. Drabinki stworzą naturalną granicę w pokoju rodzeństwa, mogą również posłużyć do zawieszania organizerów, tablic oraz skrzynek, w których dziecko może przechowywać swoje skarby.

- Wspólny pokój musi też być przygotowany na dziecięce konflikty i niesnaski. Każde rodzeństwo prowadzi ze sobą od czasu do czasu małe spory albo chce popracować lub pobawić się osobno. Wszystkie te problemy rodzice powinni pomóc rozwiązać, ale bądźmy gotowi na to, że kuchenny stół czy przestrzeń salonu na jakiś czas może stać się również azylem dla dzieci – podpowiada Natalia Całus, ekspertka marki VOX.

Dlatego aranżując pozostałe części domu pamiętajmy, że na chwilę mogą zostać przejęte przez dzieci. Warto więc postawić np. na stół 4 You z szufladami, który może być zarówno miejscem wspólnych posiłków, jak i przestrzenią do pracy i zabawy, gdy dziecko nie będzie miało ochoty przebywać w swoim pokoju.

Pomoce domowe

Jeśli nasze pociechy mają dużo zabawek, warto znaleźć dla nich miejsce. Regał na zabawki z kolekcji Tuli będzie świetnym domkiem dla pluszaków, a każde z rodzeństwa może mieć swój schowek. Jeśli na dodatkowy mebel brakuje nam miejsca, to wystarczą materiałowe koszyki. Niech każde z dzieci ma swój własny, za którego zawartość będzie odpowiedzialny.

Z kolei w utrzymaniu porządku na biurku pomoże modułowy przybornik Orden. To zestaw sześciu niewielkich, bambusowych pojemników na długopisy i ołówki, spinacze, karteczki, pinezki i inne artykuły biurowe i piśmiennicze. Poszczególne elementy przybornika możemy dowolnie układać na blacie, swobodnie dopasowując je do własnych potrzeb.

fot. VOX

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe