fot. Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch
Wiercenie może być łatwe. Wskazówki eksperta marki Bosch od A do Z
Są takie rzeczy, które każdy mężczyzna po prostu powinien umieć zrobić sam. Jedną z nich, na pozór prozaiczną i niewymagającą specjalnych umiejętności, jest wiercenie w ścianie. Dowiedz się, jak się do tego zabrać, by każda półka w Twoim domu wisiała pewnie i stabilnie przez lata, a szybki remont zawsze zakończył się sukcesem.
Do samodzielnego wykonywania prac niezbędne są przede wszystkim dobre narzędzia i elektronarzędzia. W każdym domu nie może zabraknąć wiertarko-wkrętarki lub młota udarowo-obrotowego. Wiele osób ma dylemat, które z nich wybrać. Wszystko zależy od tego, do czego i jak często chcemy ich używać.
Do codziennych prac - wiertarko-wkrętarka
Wiertarko-wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, jest narzędziem do wiercenia, rozwiercania bądź pogłębiania otworów, a także wkręcenia wkrętów, by skręcić np. meble. To urządzenie, przydatne w codziennych, drobnych remontach, powinno się znaleźć w każdym schowku z narzędziami. Bosch stworzył linię zieloną akumulatorowych wiertarko-wkrętarek, które idealnie nadają się do użytku domowego - są poręczne i wydajne, więc praca z nimi jest bardzo łatwa. - Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać wiertarko-wkrętarki z udarem lub wiertarki udarowe, które mają większą wydajność, więc sprawdzą się w przypadku tych, którzy często wiercą w ścianach - radzi Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.
Do dużych remontów - młot udarowo-obrotowy
Do prac wymagających wiercenia otworów w betonie czy cegle przydadzą się natomiast młoty udarowo-obrotowe, jak np. Bosch PBH 3000-2 FRE. Przy użyciu młotów udarowo-obrotowych z linii zielonej Bosch można także wydajnie podkuwać. Ich skumulowana moc szybko i bez problemu przezwycięży opór każdego materiału - niezależnie od siły nacisku wywieranej na narzędzie! Gdy już zdecydujemy się na elektronarzędzie, musimy jeszcze wybrać odpowiednie do danej pracy i materiału wiertło. - Piórkowe wiertła służą do wiercenia w drewnie, koronowe - do wykonywania otworów o stosunkowo dużych średnicach, a np. wiertła widiowe - do wiercenia w betonie. Do codziennych prac można wybrać także wiertła wielozadaniowe, które sprawdzą się przy wierceniu w murze, płytkach, drewnie, cienkim metalu oraz lekkim betonie. To też optymalny wybór przy wierceniu materiałów wielowarstwowych - tłumaczy Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.
Należy pamiętać o prawidłowym zamocowaniu wiertła i zwróceniu szczególnej uwagi na oś wiercenia, czyli trzymanie narzędzia w pozycji prostopadłej do wierconej powierzchni. Zapobiegnie to ewentualnym odchyłom wiertła na boki przy wykonywanej pracy. Ważne jest również dostosowanie prędkości wiercenia i siły nacisku elektronarzędzia. W przypadku młotów udarowo-obrotowych nacisk jest zbędny, ponieważ system udarowy sam wytwarza odpowiednią siłę do przewiercenia się przez materiał. Istotne jest również prawidłowe trzymanie elektronarzędzia dwoma rękami. Jedną powinniśmy objąć rękojeść i włączać nią młot udarowo-obrotowy, drugą natomiast należy objąć dodatkowy uchwyt umieszczony na przodzie narzędzia. Uchwyt ten musi znajdować się w pozycji równoległej do podłoża, a nie prostopadłej do niego (i równoległej do rękojeści). To zapewni nie tylko stabilność, lecz także zwiększy nasze bezpieczeństwo w czasie pracy.
W czasie wiercenia należy na bieżąco usuwać zbędny kurz i pył z otworu i jego okolic, dzięki czemu praca będzie bardziej precyzyjna i efektywna. Niektóre elektronarzędzia, jak np. wiertarka udarowa Bosch PSB 500 RA, mają wbudowany specjalny system odsysania pyłu, co gwarantuje czystą pracę i oszczędność czasu.
Trening czyni mistrza - warto próbować swoich sił i nie zrażać się. Stosując się do powyższych porad, polubisz wiercenie i przekonasz się, że jest to czynność łatwa i niewymagająca pomocy ekipy remontowej.
źródło: bosch/pieknydom24.pl