Wieczorny relaks w wannie
Podczas gdy prysznic świetnie sprawdza się, kiedy zależy nam na czasie, to kąpiel w wannie jest nie tylko zabiegiem higienicznym, ale doskonałą formą relaksu po ciężkim dniu. Na co zwrócić uwagę, aby uczynić ten rytuał naprawdę wyjątkowym?
Rzymskie termy, tureckie łaźnie, czy współczesne parki wodne i salony SPA to dowody, że człowiek już od czasów starożytnych docenia walory rytuału kąpieli. Zarówno relaksacyjne jak i zdrowotne zalety tego typu zabiegów pielęgnacyjnych są nie do przecenienia. Aby uczynić naszą kąpiel idealną, nie musimy udawać się do salonów wellnes, można ją zorganizować u siebie w domu. Warto jednak zwrócić uwagę na detale, które podniosą komfort chwil spędzonych w wannie.
Otoczenie
Zarządcy łaźni wznoszonych przez Rzymian prześcigali się w upiększaniu swych wnętrz zdobiąc je rzeźbami, malowidłami czy mozaikami ze szlachetnych kamieni, zapewniając tym samym odpowiednią oprawę kąpieli. Projektując współczesne łazienki, staramy się uczynić je miejscem komfortowym i funkcjonalnym, kierując się przy tym zmysłem estetycznym. Inspiracji do właściwego wyposażenia naszej łazienki możemy szukać dookoła nas. Katalogi producentów, czasopisma branżowe oraz Internet to tylko niektóre miejsca, z których możemy skorzystać aby dobrać odpowiedni sprzęt do naszej łazienki. Coraz więcej salonów sprzedających ceramikę oraz armaturę sanitarną oferuje nam również fachową pomoc architekta wnętrz. Specjalista doradzi w kwestii najnowszych trendów, a także wesprze nas swoim doświadczeniem, udzielając rad dotyczących montażu czy użytkowania sprzętu łazienkowego. - Podstawą każdej łazienki, w której będziemy mogli cieszyć się idealną kąpielą w aromatycznej pianie, jest oczywiście wygodna wanna oraz funkcjonalna bateria zapewniająca pożądany strumień i temperaturę wody - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.
Kolejną rzeczą, o którą musimy zadbać szykując kąpiel idealną jest odpowiednia atmosfera - relaksująca muzyka, blask świec czy lampka wina z pewnością poprawią doznania płynące z wygrzewania się w wodzie, pozwolą się wyciszyć i zapomnieć o codziennych problemach. Warto zarezerwować sobie ten czas tylko dla siebie np. wyłączając telefon i prosząc domowników o uszanowanie ciszy i prywatności w czasie naszej kąpieli. Pozostawiony w zasięgu ręki puszysty szlafrok i ręcznik, szklanka wody czy dobra książka sprawią, że podczas chwili relaksu nie zabraknie nam niczego.
Ciepło, zimno
[[[zdjecie,1461,prawa]]] O tym jak kąpiel oddziałuje na nasz organizm decyduje w dużej mierze temperatura wody. Jeśli szukamy orzeźwienia i pobudzenia sił witalnych, warto zdecydować się na chłodniejszą kąpiel w temperaturze ok. 28 st. C. Warto wtedy jednak pamiętać, aby nie leżeć w wannie za długo, by uniknąć nadmiernego wychłodzenia - 5 minut w zupełności wystarczy, aby zapewnić nam zastrzyk energii. Cieplejsza woda w większym stopniu odpręża i uspokaja, rozluźniając nasze mięśnie i pomagając zapomnieć o stresie. Optymalna temperatura to 36-38 st. C, a czas kąpieli to 15-20 minut. W czasie przeziębienia lub gdy czujemy się przemarznięci można zdecydować się na kąpiel w gorącej wodzie o temperaturze ponad 42 st. C. Należy jednak pamiętać, że ten typ relaksu nie jest wskazany dla osób ze skłonnością do pękania naczynek krwionośnych lub osób mających problemy z ciśnieniem i sercem. Przebywanie zbyt długo w gorącej wodze wysusza skórę oraz przyśpiesza krążenie krwi w organizmie. Odpowiednie ustawienie i określenie temperatury wody nie jest łatwe. Jednym z rozwiązań, umożliwiającym pełną kontrolę nad regulacją temperatury, są baterie termostatyczne. Zapewniają one możliwość ustawienia stałej wartości oraz natężenia strumienia.
"Korpus baterii termostatycznej wyposażony jest w dwa pokrętła - jedno z nich służy do sterowania przepływem wody. Odpowiednio przekręcając pokrętło możemy regulować natężenie strumienia. Drugie, wyposażone w podziałkę, umożliwia dokładne ustawienie temperatury" - objaśnia Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. "Dzięki temu mamy pewność, że wchodząc do wanny spotkamy się z idealną dla naszych potrzeb temperaturą wody. Jest to szczególnie istotne w przypadku kąpieli przygotowywanej dla dzieci lub dla osób starszych."
Z pianką czy bez?
Istotnym elementem udanej kąpieli jest użycie kosmetyków pielęgnacyjnych. Aromatyczny płyn, kilka kropel olejku eterycznego lub garść soli mineralnych uczynią odpoczynek w wannie nie tylko przyjemniejszym, ale mogą mieć także działanie lecznicze. Dzięki odpowiednio dobranemu do naszych potrzeb płynowi do kąpieli, będziemy mogli otulić ciało pachnącą i lekką pianą, a przy okazji gruntownie nawilżyć i odżywić ciało. Uprzedni peeling pomoże złuszczyć martwy naskórek pozwalając skórze lepiej wchłaniać składniki mineralne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Użycie maseczek i balsamów czy delikatny masaż gąbką lub rękawicą kąpielową dopełnią rytuału i dodatkowo zmaksymalizują dobroczynne efekty płynące z naszej sesji w wannie.
źródło: grupa armatura/pięknydom24.pl