Wejście do domu według własnego projektu - zamawiamy drzwi nietypowe
Drzwi zewnętrzne o niestandardowym kształcie i rozmiarze nadadzą indywidualnego charakteru każdemu budynkowi. Ich wykonanie jest dużym wyzwaniem dla projektanta oraz producenta. Zanim jednak zamówimy nietypowe drzwi, sprawdźmy, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w przypadku naszego domu. Zwróćmy także szczególną uwagę na dobór wykonawcy zlecenia oraz ekipy montażowej.
[[[zdjecie,3956,duze]]] Najczęstszym powodem zamawiania drzwi wykonanych według indywidualnego projektu jest niestandardowy otwór w murze, który mamy do zagospodarowania. Zdarzają się również realizacje nieszablonowe, które wykonuje się ze względu na indywidualne upodobania estetyczne inwestorów. - Proces realizacji drzwi spoza oferty katalogowej będzie wyglądał podobnie, niezależnie od motywacji zamawiającego - mówi Leon Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, polskiego producenta drzwi drewnianych. - Najistotniejszy jest prawidłowy pomiar otworu wykonany przez kompetentnego fachowca oraz rzetelna ocena dostosowania projektu drzwi do parametrów technicznych budynku i materiału, z którego drzwi zostaną wykonane - dodaje.
- Fachowiec na miarę projektu
Kluczem do sukcesu w przypadku realizacji niestandardowych jest kompetentna obsługa ze strony wykonawcy drzwi. - Zanim podejmiemy współpracę z konkretnym producentem, dokładnie sprawdźmy jego doświadczenie w projektach nietypowych - radzi ekspert firmy CAL. - Jak to zrobić? Poprośmy o zaprezentowanie dotychczasowych realizacji, zasięgnijmy opinii klientów, na przykład poprzez fora internetowe - dodaje. Ta sama zasada dotyczy wyboru ekipy montażowej. Najbezpieczniej jest korzystać z fachowców certyfikowanych przez danego producenta. Daje nam to pewność, że drzwi mimo nietypowej formy zostaną poprawnie zamontowane. Montaż przy udziale ekipy polecanej przez producenta pozwala czasem także przedłużyć ich gwarancję.
- Szersze, wyższe lub z naświetlami
Możliwości w projektowaniu nietypowych drzwi zewnętrznych jest bardzo dużo. - Najczęściej spotykanymi realizacjami są skrzydła o innej niż standardowa szerokości lub wysokości - tłumaczy przedstawiciel firmy CAL. - Zdarzają się także zamiany pełnych płycin drzwi na szkło czy tradycyjnego szklenia na witraże. Klienci decydują się również często na drzwi dwuskrzydłowe - dodaje. Niestandardowy otwór w ścianie domu dopełnia się naświetlami i dostawkami. Montowane po bokach drzwi mają najczęściej prostokątny kształt, wieńczące skrzydło mogą być proste lub półkoliste.
źródło: cal/pięknydom24.pl