W jadalni postaw na olejowaną podłogę
Piękna, trwała i łatwa w pielęgnacji - taka powinna być każda podłoga. W przypadku jadalni do tych wymagań podchodzimy jeszcze bardziej rygorystycznie. W tym wnętrzu natężenie ruchu jest zwykle bardzo wysokie, a jednocześnie szybko można je zabrudzić. Obawiasz się montażu drewna w jadalni? Przekonaj się dlaczego olejowana podłoga jest odpowiednim rozwiązaniem i podczas posiłków ciesz się naturalnym ciepłem drewna.
Co zrobić, by widok podłogi nie odbierał apetytu? W menu na dziś 3 pozycje podkreślające zalety podłóg wykonanych z naturalnego drewna, które są zabezpieczone olejem.
- 1. Trafią w każdy gust
Drewniane deski i klepki są dostępne w bogatej palecie barw oraz rozmiarów; sprawdzą się zatem właściwie w każdej aranżacji. Dostępne sposoby wykończenia drewna, m.in. postarzenie, dają dodatkowe możliwości. Elementy wykonane z drewna inżynieryjnego (warstwowego) są montowane także na ogrzewaniu podłogowym, nie ma więc ograniczeń, by w jadalni i np. salonie podłoga tworzyła „całość”.
- 2. Bezpieczne pod wieloma względami
Ten aspekt należy rozpatrywać w dwóch wymiarach: zarówno w kontekście substancji stosowanych w procesie produkcji, jak i codziennego jej użytkowania. Dla przykładu, dębowe podłogi marki Chapel Parket są zabezpieczone olejem woskowym wzbogaconym o związki krzemu. - Preparat spełnia kryteria europejskiej normy EN71 dotyczącej zabawek z drewna, jest zatem bezpieczny także dla najmłodszych domowników - wyjaśnia Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket. Jednocześnie, poziom emisji formaldehydu warstwowych podłóg sygnowanych tą marką jest bezpieczny (to najniższy poziom, „E1”).
Wbrew pozorom, olejowana podłoga nie jest śliska, co zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się domowników spieszących się np. by zasiąść przy stole. Dodatkową zaletą naturalnego drewna są jego właściwości antystatyczne, dzięki którym jest odpowiednie także dla alergików.
W tym kontekście warto przypomnieć, że olejowane podłogi z naturalnego drewna, za sprawą swoich właściwości higroskopijnych, regulują wilgotność powietrza. Dzięki nim w pomieszczeniu panuje mikroklimat, który pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie (najkorzystniejszy dla ludzi i drewna poziom wilgotności względnej powietrza wynosi od 45 do 60 proc.).
Zabezpieczone olejem drewno może swobodnie „oddychać”, a domownicy mogą w sprzyjającej atmosferze cieszyć się wspólnym posiłkiem.
- 3. Trwałe i łatwe w pielęgnacji
Kolor podłóg Chapel Parket jest trwały, bo drewno jest barwione w masie poprzez manipulację odpowiednimi substancjami. Przywoływany już specjalny olej podnosi odporność podłóg Chapel Parket na uszkodzenia związane z ich codziennym użytkowaniem. Substancja jest odporna m.in. na działanie wody, coli, soków owocowych i mleka (preparat jest zgodny z normą DIN 68861 1A).
Drewna poddanego tym metodom obróbki nie trzeba cyklinować: do jego okresowej konserwacji wystarczy olejowanie. Po raz pierwszy czynność tę najlepiej jest przeprowadzić w ciągu pół roku od zamontowania podłogi, ale nie wcześniej niż miesiąc po instalacji (przez pierwsze 30 dni podłoga nie może być poddawana zabiegom pielęgnacyjnym; myta czy olejowana).
Okresowa konserwacja przywraca drewnu blask - deski wyglądają jak tuż po zamontowaniu. Co więcej, dzięki tej czynności niewielkie zarysowania, czy plamy wynikające z codziennego użytkowania stają się niewidoczne. W wyjątkowych przypadkach, np. gdy upadek ciężkiego przedmiotu na podłogę spowoduje jej wgniecenie, nie trzeba troszczyć się o całą podłogę: wystarczy wymienić uszkodzoną deskę. Bieżąca pielęgnacja olejowanego drewna również nie jest skomplikowana: rozlane płyny wystarczy wytrzeć wilgotną ściereczką, a podłogę czyścić na sucho. Do mycia najlepiej używać dobrze odsączonego z wody mopa oraz środków zalecanych przez producenta.
Przed podjęciem jakichkolwiek czynności związanych z pielęgnacją podłogi zawsze warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do zamówienia; są w niej zawarte cenne wskazówki, dzięki którym drewno przez lata nie straci swoich walorów użytkowych i estetycznych.
źródło: chapelparket/pieknydom24.pl