piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Vitcas: Budujemy palenisko ogrodowe

Vitcas: Budujemy palenisko ogrodowe

DESIGN / Ogród / 2016-04-28 17:39:00

Pierwsze ciepłe dni tego roku pozwoliły już wielu osobom rozpocząć sezon grillowy. Takiej formie spędzania czasu sprzyjają nie tylko typowe grille. Wśród właścicieli ogrodów sporą popularnością cieszą się także ogrodowe kominki czy tradycyjne paleniska. 

Polecane sklepy

allegro

Palenisko z łatwością można postawić samodzielnie. Aby nie narażać na zniszczenia ogrodowej roślinności, warto zachować standardy i przygotować takie miejsce, które pozwoli kontrolować ogień i cieszyć się chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu - w bezpieczny sposób. 

Jak zbudować palenisko?

Budowę każdego paleniska rozpoczynamy od wyboru najbardziej odpowiedniego miejsca - najlepiej w pewnym oddaleniu od zabudowań. Wykopujemy tam kilkunastocentymetrowy dół, który później wypełnimy żaroodporną zaprawą wyrównawczą Vitcas HPS do wysokości około 10 cm od dna wgłębienia, tworząc podbudowę. Warstwa tej grubości, dzięki odporności zaprawy na wysokie temperatury (nawet do 1400 °C), ochroni podłoże przed działaniem gorąca. Szczególnie ważne jest, aby podbudowa była równa. Będzie to miało wpływ na efekt dalszych prac przy palenisku. Wylaną zaprawę żaroodporną pozostawiamy do zastygnięcia na noc. Następnego dnia na wilgotnej jeszcze podbudowie wyznaczamy kolejny, nieco mniejszy obszar, który będzie służył jako bezpośrednie podłoże dla rozpalanego ogniska. Wokół niego rozpoczynamy stawianie ścian ograniczających rozprzestrzenianie się ognia.

- Ściany paleniska, podobnie jak jego podbudowa, muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie ognia. Takie właściwości powinny mieć zarówno elementy, które będą otaczały strefę ognia bezpośrednio, jaki i te wykorzystane do wykonania zewnętrznych części paleniska. W tym celu często stosowane są Wysokoglinowe Cegły Szamotowe VITCAS. Do ich połączenia można użyć Ognioodpornego Cementu do Pieców Chlebowych VITCAS - radzi ekspert z działu technicznego firmy VITCAS POLSKA (http://www.vitcas.pl/). - Produkt ten jest odporny na pracę w skrajnych warunkach. Na jego trwałość nie wpłynie deszcz, mróz, ani wysokie temperatury, dochodzące nawet do 1200 °C. Producenci zdają sobie sprawę, że oprócz dobrych warunków technicznych dla użytkownika istotne są także walory estetyczne. Cegły szamotowe występują zatem w różnych wersjach kolorystycznych. Cegły możemy ustawić krótszą krawędzią do środka paleniska w sposób promienisty. Kolejne warstwy cegieł powinny być układane na tzw. mijankę.  [[[zdjecie,8795,duze]]]

Jak bezpiecznie korzystać z paleniska?

Już na etapie planowania miejsca na palenisko powinniśmy wziąć pod uwagę zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinno ono stanąć w odległości co najmniej kilku metrów od roślinności, szczególnie dużych drzew powyżej 2 metrów wysokości, a także zabudowań i  wszelkich elementów drewnianych. Pozwoli to zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia w przypadku zaprószenia iskrą. Ogniska nie wolno pozostawić bez nadzoru. 

źródło: vitcas/pięknydom24.pl

 

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe