piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Urządzamy sypialnię dla osoby starszej

Urządzamy sypialnię dla osoby starszej

SYPIALNIA / Łóżka / 2014-06-18 11:23:40

Wydawałoby się, że jesień życia to moment, kiedy w końcu możemy odpocząć. Paradoksalnie, wiele osób starszych skarży się na problemy ze snem. Badania wskazują, że problem ten dotyczy nawet 40% seniorów. Bezsenność może mieć różne przyczyny i o ile nie jest w zaawansowanym stadium, to można sobie z nią poradzić zmieniając codzienne nawyki i poprawiając warunki, w jakich śpimy.

Polecane sklepy

JYSKallegro

Sypialnia osoby starszej powinna być urządzona z myślą o specyficznych potrzebach i wyższych, niż u osoby młodej i zdrowej, wymaganiach. Na stare lata częściej dokuczają nam bóle pleców, trudniej jest się także swobodnie poruszać. Kto nie zna uczucia zastanych kości po przebudzeniu, ten nie wie, jaki to dyskomfort. - W przypadku osób starszych odpowiednie łóżko, wygodny materac i regulowany stelaż to podstawa - mówi Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. - Dużą wygodę podczas wstawania dają wyższe łóżka, takie, których górna linia znajduje się mniej więcej na wysokości kolan. Na takim łóżku jesteśmy w stanie wygodnie usiąść nie zapadając się w dół i odwrotnie - podnosimy się bez większego wysiłku - tłumaczy. Pomocne mogą być także uchwyty lub barierki, o które można się podeprzeć. Te rzadko jednak występują w standardowych łóżkach, można szukać ich wśród modeli rehabilitacyjnych lub po prostu zakupić osobno i zamontować na odpowiedniej wysokości.

  • Materac z terminem przydatności

Kolejnym elementem jest materac. To on w dużej mierze decyduje o komforcie snu. Musi być przede wszystkim dopasowany do potrzeb danej osoby, nie ma zatem mowy o kupowaniu łóżka z uniwersalnym materacem w komplecie. Co ważne, materace mają ograniczoną żywotność. Nawet, jeśli mamy swój ulubiony, wręcz dopasowany do naszych kształtów materac, ale ma on więcej niż 10 lat, koniecznie trzeba go wymienić. Znajdujące się w nim materiały straciły już swoją elastyczność, a roztocza prawdopodobnie mają w środku prawdziwą ucztę. Trzeba pamiętać o tym, że podczas snu nasze ciało wydziela wilgoć - ta częściowo jest wchłaniana przez pościel, a częściowo przez materac. W połączeniu z kurzem stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. - Wiele osób starszych jest przyzwyczajonych do twardych materacy - zauważa Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. - Polecamy jednak modele średnio-twarde, które są zdrowsze dla kręgosłupa. Przed zakupem warto przetestować materac w salonie. Dobrze jest położyć się na nim na kilka minut i sprawdzić, czy jest nam wygodnie. Można też wsunąć rozprostowaną dłoń pod odcinek lędźwiowy pleców. Jeśli wejdzie z lekkim oporem, oznacza to, że materac nie jest ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Rozglądając się za modelem dla siebie, można także zapytać o materace rehabilitacyjne. Są ogólnodostępne, a można je kupić z niższym 8-procentowym podatkiem VAT - podpowiada T. Goc. Zmieniając materac warto też zainwestować w specjalną, profilowaną poduszkę. Podnosi ona komfort odpoczynku i zapewnia właściwe podparcie dla szyjnego odcinka kręgosłupa.

  • Odpoczynek na różnych poziomach

W każdym dobrym łóżku powinien znaleźć się stelaż. Może być nieruchomy i stanowić tylko podporę dla materaca lub posiadać regulację. Ta doskonale sprawdza się w sypialniach osób starszych, czy to obłożnie chorych czy też zdrowych, ale po prostu odpoczywających w łóżku. W sklepach można znaleźć stelaże regulowane ręcznie lub za pomocą pilota. Te drugie są nieco droższe, ale niezwykle funkcjonalne. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby oparcie się podniosło lub obniżyło. Regulacja, ręczna bądź automatyczna, doskonale sprawdza się wtedy, kiedy czytamy w łóżku, oglądamy telewizję lub chcemy odpocząć z lekko uniesionymi nogami. Należy pamiętać, że stelaże regulowane najlepiej sprawdzają się z materacami lateksowymi.

  • Ważne detale

Łóżko niewątpliwie stanowi centralny, najważniejszy punkt sypialni. Nie można jednak zapominać o jego otoczeniu. Każdy z nas lubi mieć najważniejsze rzeczy pod ręką, a dla osób starszych jest to szczególnie ważne. Warto zadbać o to, aby przy łóżku znajdowała się szafka, na której można postawić szklankę z wodą, zegarek, ulubioną książkę. Jeśli książka, to i oświetlenie do czytania. Wystarczy postawić lampkę nocną lub zamontować kinkiet nad wezgłowiem. Równie ważne, co komfort, jest bezpieczeństwo. Aby nocne wędrówki do toalety nie skończyły się nieprzyjemnym wypadkiem, lepiej usunąć z drogi wszelkie przedmioty, o które można się potknąć. Ważne jest także oświetlenie - łatwo dostępne i niezbyt intensywne.

źródło: janpol/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe