piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Trzy kroki do ciepłego domu – o czym należy pamiętać podczas modernizacji?

Trzy kroki do ciepłego domu – o czym należy pamiętać podczas modernizacji?

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2021-01-26 11:52:01

Od 2021 roku nowe budynki muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej. Głównym celem zmian jest przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dzięki temu nieruchomości nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko, a koszt ich użytkowania będzie niewielki. Jednak jak nowe normy przełożyć na stojące nawet od kilkudziesięciu lat domy? Czy podczas modernizacji starych budynków można wykorzystać wkraczające do branży budowlanej regulacje?

Polecane sklepy

allegro

Izolacja, wydajne źródło ciepła i inteligentna instalacja, która rozprowadzi je po pomieszczeniach – to podstawowe elementy, które wpływają na komfort cieplny domowników oraz ich miesięczny zasób portfela. Bez wysokiej jakości każdego z tych systemów nasz dom będzie niedogrzany lub będzie generował wysokie koszty, żeby utrzymać w nim komfortową i odpowiednią temperaturę.

Izolacja to podstawa

To właśnie przestarzała lub niewystarczająca izolacja powoduje największe straty ciepła. Tworzące się tzw. mostki cieplne w ścianach lub pokryciu dachowym wypuszczają na zewnątrz cenną energię, która powinna zostać z nami w środku. W przypadku starych domów istnieje przekonanie, że koszt powtórnego zaizolowania ścian wysokiej jakości materiałami, odpowiadającymi obecnym standardom budowlanym, czy wymiany dachu lub okien jest zbyt wysoki. Wtedy najczęściej decydujemy się na modernizację instalacji wewnętrznych – kocioł zamieniamy na nowocześniejszy i efektywniejszy, a żeliwne, stare grzejniki na nowsze i większe. Jednak taka inwestycja to złudna poprawa, która bardzo rzadko się zwraca, ponieważ przez niewystarczającą izolację przegród ciepło nadal ucieka z pomieszczeń. Ważne jest, aby do modernizacji podejść kompleksowo. Przed rozpoczęciem prac warto wykonać profesjonalny audyt energetyczny, który dostarczy informacje, gdzie powstają największe straty ciepła, a także wskaże realne zapotrzebowanie energetyczne budynku. Na podstawie takiego dokumentu wszystkie prace budowlane będą przeprowadzane świadomie i efektywnie, a my będziemy mieli pewność co do wydajności zamontowanej instalacji grzewczej.

Efektywne źródło ciepła – grzej mądrze i ekologicznie

Każdy dom wymaga indywidualnego podejścia i dedykowanego, przemyślanego projektu ogrzewania. Dzięki audytowi będziemy wiedzieli, jakie urządzenie grzewcze wybrać do naszego mieszkania. Na rynku mamy szeroki wybór systemów wykorzystujących energię odnawialną, np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, które bardzo dobrze współpracują z niskotemperaturową instalacją, jak instalacja ogrzewania podłogowego czy bardziej tradycyjne rozwiązania – piece na biomasę lub ekogroszek. Nowoczesne urządzenia grzewcze nie tylko zmniejszają negatywny wpływ budynku na środowisko, ale przede wszystkim poprawiają komfort domowników: użytkowy oraz grzewczy. Ponadto ekologiczne rozwiązania to długoterminowe korzyści. Chociaż początkowa inwestycja jest duża, odpowiednio dobrane źródło ciepła zacznie zwracać się już po kilku latach od zakupu.

Automatyka sterująca to nie tylko oszczędności

Ciepły dom to jednak nie tylko wydajne urządzenie grzewcze. Podczas modernizacji powinniśmy zadbać także o odpowiednią instalację, która efektywnie rozprowadzi ciepło po pomieszczeniach. Chociaż wydaje się, że w istniejących budynkach najlepiej sprawdzą się tradycyjne grzejniki, na popularności zyskują dedykowane obiektom modernizowanym instalacje ogrzewania podłogowego wyposażone w zaawansowaną automatykę sterującą.

Przez wiele lat uważano instalację ogrzewania podłogowego za odpowiednią jedynie do nowobudowanych domów. Przede wszystkim była to kwestia kosztów związanych z koniecznością wprowadzania wielu zmian, jak np. kucie podłóg, ale także ograniczenia montażowe, czyli za niskie pomieszczenia lub drewniane stropy. Obecnie dostępne systemy to przede wszystkim minimalna wysokość instalacji, nawet do 1,5 cm, niewielka waga, ale także inteligentne sterownie, które zarządza komfortem cieplnym domowników. Nowoczesna technologia zadba oto, żeby w naszym domu była utrzymana optymalna temperatura, kiedy nas w nim nie ma oraz przyjemne ciepło, kiedy do niego wracamy. Ponadto takie rozwiązanie to również realne oszczędności, dlatego że system aktywnie reaguje na wszystkie zmiany, jak np. wzrost lub spadek temperatury na zewnątrz – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, fińskiego producenta instalacji ogrzewania podłogowego oraz automatyki pokojowej.

Modernizacja domu to nie lada wyzwanie dla inwestora. Jednak proces przeprowadzony racjonalnie i świadomie nie tylko umożliwi szybki zwrot kosztów, ale także przysłuży się środowisku i zdecydowanie podniesie komfort cieplny. Podczas planowania jakichkolwiek zmian warto postawić na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów, a także zadbać o rzetelnie przygotowane projekty i pełną dokumentację.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe