Trust Us - Nowa spółka Daniela Ochońko zajmie się kompleksowym wyposażaniem wnętrz
Jeden z najbardziej doświadczonych managerów w przemyśle meblarskim i hotelowym wkracza na rynek kompleksowego wyposażania obiektów gastronomicznych, hotelarskich i biurowych w gronie najbardziej doświadczonych konstruktorów i project managerów z całego kraju.
Trust Us to spółka powołana do życia przez Daniela Ochońko – jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskim rynku meblarskim. Jego 20 letnie doświadczenie obejmuje zarządzanie największymi polskimi spółkami meblarskimi i kontrakty realizowane dla największych międzynarodowych grup hotelowych i instytucji kultury, wnętrz statków czy obiektów komercyjnych. Doświadczenie zdobywał przy kompleksowych realizacjach takich projektów, jak: Marriott Renesans oraz Intercontinental w Warszawie, Marriott Duseldorf, Mercure Kaliningrad, Hilton Double Tree Warszawa, Centrum Kongresowe Warszawianka i wielu innych.
Celem działalności Trust Us jest wyposażanie obiektów użyteczności publicznej takich, jak hotele, teatry, biblioteki i biura w meble oraz kompleksowe autorskie zabudowy wnętrz. Ponadto, firma zajmuje się również kompleksowym planowaniem projektów, mającym na celu optymalizację czasu ich realizacji oraz nadzorem nad budżetem do tego celu wyznaczonym.
Polski przemysł meblarski to gigantyczny i budowany przez długie lata kapitał kompetencji, wiedzy i doświadczeń – mówi Daniel Ochońko – prezes zarządu Trust Us sp. z o.o. Wiele obecnie zlecanych projektów w branży kompleksowego wykańczania wnętrz wymaga nie tylko doświadczenia i dobrego rzemiosła, ale również umiejętności połączenia wielu dziedzin, jak zarządzanie projektami, efektywność kosztowa i nowoczesne materiały, które odpowiadają obecnie panującym trendom. Do tego wszystkiego potrzeba również świeżej wizji – nowoczesnego myślenia o projektach realizowanych dla najbardziej wymagających kontrahentów z całego świata.
W tym aspekcie na polskim rynku wciąż dominuje zbyt tradycyjne, ukształtowane przez lata, podejście do prowadzenia biznesu. Dlatego też postanowiłem powołać do życia spółkę Trust Us zrzeszającą managerów, którzy realizowali różne projekty, zarówno na rynku lądowym dla hoteli sieciowych - Hilton, Marriott, Radisson czy Accor, jak i dla branży stoczniowej, obsługując armatorów z całego świata. W ten sposób powstał zespół specjalistów, który będzie zajmował się implementacją najnowszych rozwiązań w zakresie projektowania, wykonawstwa i budżetowania projektów – dodaje.
Daniel Ochońko dobrał do swojego zespołu liczne grono konstruktorów, towaroznawców, projektantów i architektów, z którymi buduje grupę Trus Us. W jej skład wchodzi własna fabryka mebli, szwalnia i firma produkująca tkaniny, a także własna wytwórnia krzeseł. Wiele wskazuje więc na to, że po latach zawirowań na polskim rynku produkcji i wykańczania wnętrz budowany jest silny podmiot, którzy skutecznie wykorzysta polski dorobek branży meblarskiej i wykończeniowej i będzie w stanie skutecznie konkurować na rynkach międzynarodowych, przy podobnych realizacjach, jak te, które przez dziesięciolecia dowodziły kunsztu realizacyjnego polskich konstruktorów i rzemieślników z branży obróbki drewna.
Sytuacja na rynku
Rok 2020 był niespodziewanym i niespotykanym dotąd wyzwaniem dla niemal wszystkich branż. Trudna sytuacja ekonomiczna związana z wybuchem pandemii i wprowadzeniem licznych ograniczeń mocno potrząsnęła gospodarką większości krajów. Nic więc dziwnego, że wiele gałęzi szeroko rozumianego przemysłu odnotowało dość spore straty. Co ciekawe, problem ten, mimo wcześniejszych, pesymistycznych prognoz, niemal całkowicie ominął branżę meblarską.
Polska jest jednym z największych producentów mebli w Europie. Według danych opublikowanych przez Polski Fundusz Rozwoju, w naszym kraju meblarstwo jest drugą branżą pod względem wartości eksportu netto, przez co jest ściśle powiązane ze stanem krajowej gospodarki. Pod koniec zeszłego roku, prognozowane przychody branży meblarskiej szacowano na 52 mdl złotych. Kwietniowy lockdown diametralnie odmienił te przewidywania, zakładając spadek wartości produkcji aż o 40%.
Wynikało to przede wszystkim z zaniku popytu, zarówno na rynku krajowym jak i w przypadku eksportu, zamknięcia sklepów i salonów oraz znacznych utrudnień w międzynarodowym transporcie. Jedynym logicznym rozwiązaniem wydawała się zmiana modelu biznesowego i rozpoczęcie sprzedaży internetowej, jednakże według analiz wyników z kilku ostatnich lat, ta forma handlu nigdy nie przekroczyła 20% sprzedaży ogólnej. Wiele wskazywało więc na to, że, rozwiązanie to okaże się niewystarczające, a cała branża pogrąży się w głębokim kryzysie. Najnowsze dane pozwalają jednak spojrzeć na rzeczywistość znacznie bardziej optymistycznie.
Według najnowszych prognoz, wartość polskiego eksportu mebli w 2020 r. osiągnie wynik rzędu 49.8 mld złotych, co oznacza zaledwie 4% spadku w stosunku roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę bardzo specyficzną sytuację na światowych rynkach, należy stwierdzić, że polska branża meblarska osiągnęła bardzo dobry wynik i wciąż będzie się rozwijać. Okoliczności i prognozy dla polskich firm wydają się więc być sprzyjające.
Polski przemysł meblowy przez dziesięciolecia pozycjonował nasz kraj w gronie liderów, zarówno w segmencie rynku mebli mieszkaniowych, jak i mebli kontraktowych takich, jak wyposażenie obiektów hotelowych czy mebli sklepowych. Dzięki uznanej marce, jaką udało nam się wypracować, polska branża meblowa przetrwała trudny okres wiosennego lockdownu, głównie dzięki stałym zamówieniom oraz ścisłej współpracy z odbiorcami z kraju i całego świata - mówi Daniel Ochońko.
Skład grupy Trust Us
Kompleksowy charakter oferty Trust Us wynika również ze ścisłej współpracy z innymi podmiotami, współtworzącymi grupę - Mostostalem S.A. oraz spółkami Pofawe (produkcja dekoracji okiennych, import i dystrybucja materiałów dekoracyjnych i tapicerowanych z całego świata) oraz Ajram (produkcja mebli szkieletowych). Współpraca wszystkich wymienionych podmiotów umożliwia nie tylko przygotowanie projektu, ale również jego kompletną realizację, uwzględniającą nawet najmniejsze wykończeniowe detale.
Daniel Ochońko – ekonomista i menadżer, prezes zarządu i udziałowiec Trust Us Sp. zo.o. wieloletni pracownik firm branży meblowej na szczeblach menadżerskich i zarządzających. Karierę meblową zaczynał w najsłynniejszej polskiej firmie meblowej Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych Henryków – historii polskiego meblarstwa i spółce powołanej dla potrzeb odbudowy polskich zabytków. Realizował w ramach zatrudnienia i zarządzania sprzedażą projekty dla instytucji budżetowych, wyposażał obiekty użytkowności publicznej takie jak Kancelaria Prezydenta, Ministerstwa, Hotel Bristol, Zamek w Nieborowie, Rezydencje Ambasadorów i wiele innych.
źródło: pieknydom24.pl