Trawertyn - luksusowa dekoracja ściany
Kamień popularny już w czasach starożytnych, dziś wciąż jest chętnie wykorzystywany w dekoracji wnętrz i fasad. Wyróżnia go ciepła kolorystyka i unikatowa porowata struktura. Trawertyn to ekskluzywny materiał, który będzie szlachetną ozdobą w każdym domu.
Egipski alabaster
Trawertyn to porowata skała osadowa, która powstaje w gorących źródłach i jaskiniach wapiennych. Jest zwykle biały z drobnymi żyłkowaniami w kolorze żółtym lub czerwonawym. Wyróżnia go nie tylko naturalna ciepła kolorystyka, ale przede wszystkim charakterystyczna porowata struktura i puste przestrzenie w powierzchni (zwane kawernami).
Nazwa kamienia pochodzi od etruskiego miasta Tybur (dziś włoskie Tivoli), gdzie odkryto jego największe złoża. Był popularnym materiałem w starożytności, w Egipcie służył do wyrobu pomników i waz, stąd nazywano go alabastrem egipskim. Z trawertynu niemal w całości wykonane jest rzymskie Koloseum. Współcześnie również jest chętnie używany w budownictwie jako materiał dekoracyjny m.in. w wykończeniu posadzek, blatów kuchennych, parapetów, dekoracji ścian jak i elewacji budynków. Najczęściej jest dostępny w formie ciętych płyt, już oszlifowanych i wypełnionych.
Wierna imitacja
Ze względu na swoją unikatową strukturę i ekskluzywny charakter trawertyn to dość drogi materiał, ale na rynku materiałów wykończeniowych znajdziemy alternatywę dla naturalnego kamienia m.in. w postaci mas tynkarskich. − Pokrycia dekoracyjne o efekcie trawertynu są produkowane na bazie żwirku wapiennego i kruszywa. Łączą w sobie funkcjonalność (odporność na działanie pleśni i grzybów, paroprzepuszczalność) z wierną imitacją powierzchni naturalnego trawertynu. To ciekawa alternatywa w przypadku dekoracji ścian i elewacji - mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta farb i mas dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.
W towarzystwie szkła, drewna i złota
Ciepła kolorystyka sprawia, że trawertyn naturalnie będzie pasował do stylu śródziemnomorskiego i inspirowanego antykiem. Chłód kamienia doskonale komponuje się z innymi naturalnymi materiałami, a także wzorami. Stworzy zachwycający duet z drewnem o nieregularnym rysunku słojów w rustykalnych i minimalistycznych wnętrzach. Szlachetny charakter trawertynu podkreśli również towarzystwo szkła, betonu i błysk metali, w tym złota. To świetna propozycja dla wielbicieli nowoczesności i eklektyzmu.
We wnętrzach można go wykorzystać jako dekorację jednej ściany w sypialni, obudowę kominka lub element oddzielający przestrzeń w przypadku np. salonu z aneksem kuchennym. W zastosowaniu zewnętrznym trawertynem można ozdobić taras, balkon lub pokryć wybrane elementy elewacji budynku.
źródło:lakma/pieknydom24.pl