piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Tkaniny dekoracyjne we wnętrzach - jak je stosować, aby uzyskać pożądany efekt?

Tkaniny dekoracyjne we wnętrzach - jak je stosować, aby uzyskać pożądany efekt?

SYPIALNIA / Tekstylia / pościel / 2020-07-03 14:08:59

Niezależnie od tego, czy dopiero od podstaw urządzasz swoje mieszkanie, czy przeprowadzasz gruntowny remont lub po prostu brakuje Ci jakiegoś elementu do dopełnienia całości, wiedza na temat wszelkiego rodzaju tkanin we wnętrzach pozwoli na wybranie tych, dzięki którym poszczególne pomieszczenia Twojego domu nabiorą prawdziwego blasku.

Bowiem tkaniny dekoracyjne we wnętrzach może nie grają pierwszych skrzypiec, ale sprawiają, że wnętrze ożywa, ociepla się i nabiera przyjaznego charakteru. Dodatkowo przeogromna różnorodność tkanin- ich struktura, faktura, grubość, kolor sprawiają, że możemy poczuć się prawdziwymi architektami wnętrza, dostosowując go w jak największym stopniu do własnych upodobań.

Nie bez znaczenia jest fakt, że tkaniny we wnętrzach występują obecnie bardzo intensywnie i pod różnymi postaciami- tapicerka mebli, poduszki, obrusy, dodatki, dekoracje ścian czy okien. Wnętrze bez nich jest zimne, ponure a odbijające się od powierzchni ścian dźwięki, tworzą nieprzyjemny pogłos.

                                  

                                                                         Najlepsze jakościowo tkaniny dekoracyjne   

                                                                           https://www.tkaninydekoracyjne.com.pl/

Tkaniny dekoracyjne są bardzo pomocne w zmianie stylu danego pomieszczenia. Szybko i tanio możemy sprawić, iż salon, jadalnia czy sypialnia odmienią się nie do poznania. Aby jednak nasze czyny przyniosły zamierzony rezultat i nie stały się „pomieszaniem z poplątaniem”, konieczne jest poznanie kilku podstawowych zasad stosowania tkanin dekoracyjnych we wnętrzach.

Charakterystyka poszczególnych materiałów

Dobierając tkaninę do danego wnętrza możemy trzymać się kilschematów- dobór tkanin do poszczególnych pomieszczeń, do rodzajów mebli, inspiracją może być także jeden kolor, jeden wzór lub pory roku. Decydując się na wprowadzenie zmian nie trzeba od razu zmieniać meble czy zrywać podłogi- wystarczy dobrać odpowiednią tkaninę. Ale aby to zrobić, należy je najpierw dobrze poznać, a dokładniej- poznać ich funkcję oraz zasady umiejętnego łączenia kolorów, wzorów i faktów, w celu osiągnięcia pożądanego efektu.

Jedwab jest tkaniną o przymiocie bogactwa i luksusu, nie bez powodu nazywana „królową tkanin”. Pochodzi z Chin, gdzie przez lata strzeżono tajemnicy jego powstawania, a uzyskuje się go z kokonu jedwabnika. Najważniejszymi zaletami jedwabiu jest jego miękkość, lekkość, delikatność, gładkość i połysk. Aksamit pochodzi z Indii, jest to tkanina bawełniana wzbogacona krótką okrywą włosową, która nadaje mu niezwykłej elegancji. Len to bardzo luźny, przewiewny i wygodny materiał, stwarzający naturalne wrażenie i wyróżniający się prostotą.

Na rynku obecnie dostępna jest bogata oferta tkanin o szerokiej gamie barw i kolorów. Poprzez dobór odpowiedniego odcienia możemy uzyskać efekt ciepły lub zimny. Kolory ciepłe to te, w których dominuje żółć, czerwień i pomarańcz, zaś kolory zimne to zielenie, błękity i turkusy. Tkaniny o jasnych, ciepłych i pastelowych barwach sprawią, że pomieszczenie stanie się stonowane, eleganckie i optycznie się powiększy. Mocne i ciemne kolory spowodują zaś, że wnętrze się ożywi, ociepli a jednocześnie nabierze wyraźnego charakteru. Jasne i jednolite tkaniny lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach niewielkich i słabo oświetlonych, zaś wzorzyste możemy śmiało użyć we wnętrzach o dużej powierzchni i dobrym oświetleniu. Jeśli mamy ochotę zaszaleć, zdecydowanie łatwiej będzie nam to zrobić w obszernym wnętrzu, gdzie możemy śmiało poeksperymentować zarówno ze wzorem, fakturą,  jak i kolorem.

Tkanina dopasowana do stylu

Jeśli marzymy o wnętrzu, które w pewnym sensie jest odzwierciedleniem naszego charakteru i naszej osobowości, dobór odpowiedniej do niego tkaniny będzie gwarancją stworzenia miejsca, w którym będziemy czuć się naprawdę dobrze. Pamiętajmy przy tym, że każdy styl wyróżnia się odrębną paletą tkanin jemu przypisanych.

Zacznijmy od stylu nowoczesnego, który jest wyjątkowo oszczędny w kolorach. Najlepiej pasują do niego jasne barwy naturalne, takie jak biele, beże, szarości oraz mocniejsze, ale wyłącznie czyste kolory jak czerwień i czerń. Jeśli chodzi zaś o wzory, to dominują tu proste formy geometryczne. Sugerowane tkaniny to czysta bawełna, len, a więc akcenty jak najbardziej naturalne. 

Styl klasyczny uwielbia materiały szlachetne, takie jak aksamit, jedwab czy welwet. Tkaniny te wyróżniają się gęstszą teksturą, zaś w towarzystwie antycznych, secesyjnych lub barokowych wzorów czy też błyszczących haftów, tworzą mieszankę idealną. Odpowiednie dla tego stylu będą również gładkie, cięższe tkaniny, których element dekoracyjny stanowiło będzie ciekawe upięcie, plisy i fałdy. Całość zachowana w odważniejszej kolorystyce złota, czerwieni, zieleni i granatu.

Natomiast do wnętrz w stylu rustykalnym najbardziej pasować będą tkaniny jak najbardziej naturalne, takie jak bawełna, len czy brezent. Niezwykłego, sielankowego charakteru takiemu wnętrzu nadają naturalne sploty, zdobienia troczkami lub etniczne hafty.Więcej na  https://www.tkaninydekoracyjne.com.pl/

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe