Thermaflex ProtecTube - ciepło Ziemi pod ochroną
Wyczerpywanie się światowych zasobów kopalnych niesie za sobą postępujący wzrost cen paliw, takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz. Szczególnie dotkliwie jest to widoczne w przypadku rachunków za ogrzewanie. Racjonalne staje się zatem poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które będą ekonomiczne dla inwestora i zarazem przyjazne dla środowiska naturalnego - takich jak wykorzystanie energii geotermalnej, pochodzącej z wnętrza Ziemi.
„Inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach ogrzewanie domów staje się coraz droższe, dlatego aby ograniczyć koszty, których nie sposób uniknąć, coraz częściej skłaniają się ku odnawialnym źródłom energii. Zmieniające się normy energetyczne, możliwość uniezależnienia się od rosnących cen energii, jak również aspekty środowiskowe powodują dynamiczny wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym. Tradycyjne kotły olejowe czy ogrzewanie elektryczne są wypierane przez takie urządzenia grzewcze, jak choćby pompy ciepła. Uzyskanie najlepszych parametrów energetycznych, stabilną pracę niezależnie od warunków pogodowych i niskie koszty eksploatacji zapewniają te z dolnym źródłem ciepła w postaci odwiertów. Za pomocą takiej instalacji możemy ogrzać mieszkanie zimą, ochłodzić latem albo dostarczyć źródło ciepłej wody w ciągu całego roku” - mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex Izolacji.
- Ciepło z gruntu
Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z ziemi na stosunkowo niewielkiej głębokości i uwalniają je wewnątrz domów. Energia ta jest stale odnawiana przez promieniowanie słoneczne i ogrzewanie ze środka Ziemi. Jednym z najważniejszych czynników prawidłowej i ekonomicznej pracy tego typu instalacji jest dolne źródło ciepła, którym może być kolektor poziomy lub pionowy - sonda gruntowa. Zaletą tego drugiego wariantu jest wysoka sprawność układu przez cały sezon grzewczy, wynikająca z niewielkiej podatności gruntu na zmiany warunków atmosferycznych. Pionowa sonda pompy ciepła to także idealna opcja w sytuacji, gdy mamy do czynienia z działką o niewielkiej powierzchni lub gdy sposób jej zagospodarowania uniemożliwia wykorzystanie kolektora poziomego. „Instalacja taka polega na wykonaniu odwiertów w gruncie i umieszczeniu w nich nitek kolektora - rur polietylenowych zakończonych sondą, w których krąży glikol. Rury w otworach wiertniczych połączone są U-kształtną końcówką. Czynnik krążący w wymienniku gruntowym powinien mieć temperaturę na początku wymiennika od -4°C do -2°C a na końcu wymiennika od 0°C do 2°C. Z 1 m odwiertu można uzyskiwać około 40 do 50 W mocy chłodniczej, czyli w przeliczeniu odpowiada to mocy 50 do 70 W mocy cieplnej. Dla domu o powierzchni ok. 200 m2 wystarczą z reguły 2-3 odwierty oddalone od siebie o ok. 6-10 m. W zależności od warunków glebowych długość kolektora może się wahać w przedziale 16-30 m na 1 kW nominalnej mocy grzewczej pompy ciepła.” - wyjaśnia Maciej Sokolik z firmy Thermaflex Izolacji. Aby uzyskać optymalną wydajność dolnego źródła ciepła, niezależnie od pory roku, warto już na etapie projektowania instalacji zadbać o to, by ostatnie 15 m kanału pionowego zabezpieczyć przed stratami przesyłowymi, wpływającymi na opłacalność takiej inwestycji. Przykładowo, zastosowanie kanałów termoizolacyjnych ProtecTube firmy Thermaflex, wykonanych z wysokiej jakości ekologicznej pianki polietylenowej, pozwala obniżyć straty ciepła nawet o 70%, co przekłada się wprost na wymierne korzyści finansowe.
[[[zdjecie,5838,duze]]]
- Systemowa ochrona przed stratami ciepła
Procesom przetwarzania, przesyłu i użytkowania energii towarzyszą zawsze określone straty. Nie można ich całkowicie wyeliminować, ważne jest poszukiwanie takich technologii, aby deficyt ten był jak najmniejszy. Do efektywnego transportu ciepła potrzebny jest system rurowy z trwałą i pewną termoizolacją oraz niezawodną techniką łączenia. Doświadczenie pokazuje, że w praktyce najlepiej sprawdzają się kompleksowe rozwiązania systemowe. Maksymalne bezpieczeństwo i trwałość instalacji dolnego źródła ciepła zapewni wyjątkowo elastyczny i wytrzymały kanał izolacyjny ProtecTube firmy Thermaflex. Materiał izolacyjny wykonany został z ekstrudowanej poliolefiny i wykończony odporną na opory powierzchnią wewnętrzną. Zgrzana powierzchnia pomiędzy zamkniętokomórkową izolacją piankową a karbowaną rurą osłonową zapewnia szczelne i trwałe połączenie, uniemożliwiające penetrację wody gruntowej. Płaszcz osłonowy wykonany jest z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), z racji czego stanowi doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i obciążeniem gruntu. Lekkość i elastyczność kanału umożliwia szybkie i łatwe wprowadzenie rur wewnętrznych - sondy kolektora. Dobre parametry fizyczne i techniczne, trwałość w długim okresie eksploatacji, przyjazność środowisku oraz łatwość montażu sprawiają, że ProtecTube znajdują uznanie wśród projektantów, instalatorów i inwestorów w Polsce, a także poza granicami naszego kraju.
źródło: thermaflex/pięknydom24.pl