piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Szkło w industrialnym wnętrzu

Szkło w industrialnym wnętrzu

DESIGN / Aranżacje / 2017-11-27 09:41:26

Choć lofty przeważnie kojarzą się z przestrzeniami w odpowiednio zaadaptowanych, starych obiektach przemysłowych, powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych zaprojektowanych w podobny sposób. Jedno się nie zmienia - wyróżniają się one niezwykłą przestronnością, licznymi przeszkleniami, a także surowością aranżacji.

Polecane sklepy

allegro

Lofty, choć w Polsce modne stosunkowo od niedawna, w zachodnich krajach od lat cieszą się uznaniem zwolenników industrialnych, eklektycznych wnętrz. Urządzane w starych fabrykach charakteryzowały się surowym klimatem, na który wpływały nie tylko pozostałości po zamkniętych zakładach, jak widoczne instalacje, ale również materiały - nieotynkowana cegła, beton oraz drewniane deski. Jednak loftowe wnętrza na przestrzeni ostatnich lat ewoluowały, a modnej obecnie surowości nie należy mylić ze skromnością. Styl industrialny stał się synonimem wnętrz wytwornych i ekskluzywnych.

Eklektyzm stylów

Wyróżnikiem stylu industrialnego jest swoboda w mieszaniu form, kolorów oraz faktur. Z pozoru niepasujące do siebie meble oraz dodatki, tworzą razem przestrzenie w artystycznym klimacie. Popularnością cieszą się niezmiennie ceglane ściany lub przepierzenia z odrapanego betonu, a także podłogi z ciemnego drewna. Nierzadko spotkamy się także z drewnianymi belkami zamocowanymi pod sufitem. W aranżacji dominują dość stonowane kolory - wszelkie odcienie szarości, w tym grafit oraz antracyt, a także brązy - urozmaicone dodatkami w intensywnych barwach. Ściany pokryć możemy również strukturalnymi tynkami, imitującymi powierzchnię betonu, kamienia wulkanicznego lub piaskowca. Dodadzą one wnętrzu niepowtarzalnego stylu.

Szklana nowoczesność

Szkło to obok cegły, metalu oraz drewna, najczęściej stosowany materiał w projektach loftów. Z jednej strony stanowi on elegancki, nowoczesny element wnętrza, z drugiej nie ingeruje w styl aranżacji. - Ze względu na swój uniwersalizm, jak również walory estetyczne, szkło wykorzystuje się zarówno w formie dodatków, jak i funkcjonalnych części mieszkania - podpowiada Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.

Tym, co charakteryzuje lofty, jest duży metraż oraz wysokość pomieszczeń. Z tego powodu liczba ścian działowych jest najczęściej bardzo mocno ograniczona, a poszczególne części mieszkania aranżowane na otwartym planie. Aby oddzielić od siebie poszczególne strefy, możemy zastosować szklane ściany działowe, mocowane z pomocą odpowiednich listw lub łączników. Możemy wybrać wówczas okucia wykonane z surowego aluminium albo pomalować je proszkowo na kolor pasujący do pozostałych dodatków. - Z ich pomocą możemy wykonać całoszklaną ścianę z pojedynczej tafli lub składającą się z kilku mniejszych, na wzór przemysłowych okienek albo luksfer. Pozwolą na to niewielkie aluminiowe profile, jak te z serii Lazio - dodaje Kamuda.

Zgoła odmienną propozycją jest system przesuwny, który zastąpi drzwi do łazienki, lub odzieli kuchnię od jadalni. Doskonałym rozwiązaniem w industrialnym wnętrzu będzie system rurowy z pionowymi dźwigarami, do których mocowane jest szkło. Podobne rozwiązanie sprawdzi się również w łazience. Z pomocą systemów przesuwnych jesteśmy w stanie stworzyć drzwi do kabiny wnękowej lub narożnej, a nawet kabinę wolnostojącą. - Jeżeli jednak jesteśmy zwolennikami tradycyjnych drzwi, na ich montaż pozwolą mosiężne zawiasy oraz klamry. Dzięki nim wymiar oraz kształt kabiny dopasowany zostanie do naszych wytycznych - dodaje Joanna Kamuda.

Jeszcze inną propozycją jest szklana balustrada stanowiąca zabezpieczenie schodów prowadzących na antresolę. Zamocować można ją z pomocą niewielkich okuć punktowych, które doskonale pasują do industrialnego klimatu. Co równie ważne, decydując się na szklane konstrukcje, nie musimy wykorzystywać szkła przezroczystego. Do łazienki lub garderoby dobrym pomysłem będzie zastosowanie tafli matowej, która zagwarantuje prywatność i komfort. Natomiast szklane drzwi wykonać można ze szkła kolorowego, a ścianki z pomocą zadrukowanych szyb.

Wnętrze z duszą 

Urządzając mieszkanie w klimacie loftu, warto pamiętać, że surowy styl wiąże się również z pewną niedoskonałością. Dlatego zarówno stare komody, odrestaurowane regały, jak i zarysowane ściany nie są problemem, lecz atutem. Dotyczy to również dodatków oraz drobnego wyposażenia jak lampy, ozdoby, naczynia czy akcesoria kuchenne. W ten sposób podkreślimy unikalny charakter wnętrza.

źródło: cda/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe