Sypialnia okiem architektów – z garderobą czy szafą na wymiar?
Pierwsze skojarzenia z sypialnią? Domowa oaza snu i intymności. To prawda, ale nie zapominajmy, że często jest też miejscem o bardzo praktycznym przeznaczeniu – przechowywania ubrań. Szafa wolnostojąca, mebel na wymiar, garderoba typu-walk in – które rozwiązanie do sypialni najczęściej wybieramy i co rekomendują specjaliści? Komandor zapytał o to trzy zaprzyjaźnione projektantki wnętrz, które opowiedziały o swoich doświadczeniach.
Rozwiązanie pierwszego wyboru: garderoba
Z doświadczeń ekspertek wynika jasno – jeśli tylko powierzchnia miejsca do życia na to pozwala, decydujemy się na oddzielną garderobę położoną w pobliżu sypialni. To rozwiązanie rekomendują też zgodnie architektki, a dla nieprzekonanych Małgorzata Karaś-Jamrocha roztacza taką wizję: Jeśli tylko mamy taką możliwość – proponuję garderobę walk in. Nie ma co ukrywać, że uwielbiają ją przede wszystkim kobiety. Lubią poczuć się jak bohaterka filmu, która wchodzi do królestwa swoich ubrań, przegląda się w dużym lustrze, spogląda na podświetloną witrynę z butami i po kolei zestawia ze sobą zdobycze odzieżowe z dodatkami w postaci torebek, pasków i biżuterii. Czyżbym się zagalopowała? Nie sądzę – taka przebieralnia jest marzeniem wielu z nas. Wiem to od moich klientek.
Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na niebywałą funkcjonalność i nieograniczone możliwości personalizowania rozwiązań w ramach przechowywania i ich estetyki. Dla architekta najbardziej komfortowa sytuacja to ta, gdy od początku ma możliwość tworzyć projekt garderoby, mając wpływ na układ ścian działowych już na etapie budowy domu. A zdaniem Małgorzaty Karaś-Jamrochy projekt garderoby jest obecnie równie ważny jak projekt kuchni czy łazienki i tak jak w ich przypadku nie ma gotowego szablonu na urządzenie wnętrza. Decydujące są tu preferencje w ramach przechowywania ubrań – jedni wolą dużo drążków z podświetleniem na wieszaki, inni w przeważającej większości półki, na których leżą ułożone według kolorystyki T-shirty i swetry: Współczesne marki, takie jak Komandor, proponują klientom mnóstwo rozwiązań do przechowywania, a podświetlane wielofunkcyjne organizery są nierzadko wyściełane delikatnymi welurowymi materiałami czy też wyklejone wyszukanym fornirem. A o sposobach wysuwania szuflad można dzisiaj chyba napisać pracę naukową...
Agnieszka Pasieka-Adamek ze Studia Projektowego Atoato także poleca dużą ilość drążków oraz szuflad, szczególnie, kiedy nie lubimy prasować i nie chcemy się schylać do dolnych półek. Szuflady są najlepszym wyborem na bieliznę, biżuterię czy buty – wszystko widać jak na dłoni. A ponieważ w garderobie często brakuje światła, rekomenduję stosowanie ledów do podświetlania półek, drążków i szuflad, by także po zmroku wybrać odpowiednie ubranie i móc szybko się przebrać. Tymczasem architekt Ewa Tatar zwraca uwagę na jeszcze jeden praktyczny aspekt. Im bardziej przestronna garderoba, tym większa absorbcja kurzu. Dlatego decydując się na modne otwarte szafki warto zastosować je na dole, gdzie łatwo je czyścić, podczas gdy w wyższych partiach lepiej zaplanować strefy zamknięte, a mogą to być przeszklone drzwi. Co ważne, architektka proponuje pomyśleć też o innych rozwiązaniach niż garderoba typu walk in, które z pewnością są nie mniej praktyczne i być może jeszcze bardziej atrakcyjne. Chodzi o garderoby połączone z łazienką lub przechodnie, między sypialnią a pokojem kąpielowym, które tworzą funkcjonalny ciąg komunikacyjny. W przypadku dużych domów nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować też oddzielne pomieszczenia garderobiane dla mężczyzny i kobiety, a nawet dla dzieci.
Między marzeniem a realiami – szafa na wymiar
Szczerze mówić, szafa nie jest opcją pierwszego wyboru w domach i mieszkaniach, których metraż pozawala na zorganizowanie garderoby. Ale ponieważ nie zawsze mamy do czynienia z przestronną strefą prywatną – na przykład w zabytkowych kamienicach lub blokach – a odzież musi mieć swoje miejsce, decydujemy się w sypialni na szafy, najczęściej takie wykonane na wymiar. Wolnostojące szafy także pojawiają się w domach, ale bardziej ze względów estetycznych – zwłaszcza te z kategorii vintage czy antyk – bo gdy stylowa szafa będzie świetnie korespondować wizualnie z komodą czy łóżkiem z rzeźbionym zagłówkiem, rolę użytkową przejmie i tak zaplanowana garderoba czy mebel na zamówienie.
Zdaniem Agnieszki Pasieki-Adamek z Atoato klienci ograniczeni metrażem, najczęściej wybierają szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi w samej sypialni: Ja polecam fronty ze szkła dymionego, jak Antisol, gdzie widać, co jest w szafie, ale jednocześnie kolor jest wyciszony, a ubrania się nie kurzą. Jeśli we wnęce, przeznaczonej na szafę, jest mało miejsca na tory dla prowadnic w drzwiach przesuwnych, żeby zyskać dodatkowe centymetry do przechowywania, lepiej jest zastosować drzwi uchylne. Obecnie na rynku jest mnóstwo kolorów i materiałów do wyboru, z którym możemy je wykonać, a to, jaki wybierzemy, w głównej mierze zależy do stylistyki całego wnętrza i kwoty, jaką chcemy na dany mebel przeznaczyć. Architektki zgodnie podkreślają wagę wnętrza szafy, które możemy wyposażyć niemal tak kompleksowo jak garderoby. Separatory na biżuterię czy zegarki z serii Mokka od Komandora; wysuwne wieszaki na spodnie; pantografy, czyli drążki obniżające wieszaki; różnych rozmiarów ażurowe koszyki i szuflady – wszystko to można dowolnie konfigurować według swoich potrzeb. W szafach również warto zastosować podświetlenie poszczególnych stref, co zdecydowanie poprawia ich estetykę i funkcjonalność.
Mebel na zamówienie jest też optymalnym wyborem w przypadku miejsca pod skosami. Uwielbiamy pochyłe dachy – przekonuje Ewa Tatar – a zabudowanie przestrzeni pod nimi szafą na wymiar to dobry pomysł. W niższych partiach możemy rozplanować szuflady czy drążek z wieszakami na bluzki albo spodnie, w wyższych ubrania, które wymagają więcej miejsca. Marka Komandor ma szeroki wybór, jeśli chodzi akcesoria wyposażenia wnętrza szafy i wykończenie ich drzwi – różnorodne szkło, płyta meblowa, fototapeta – przy czym warto pamiętać, że te przesuwne wymagają mniej miejsca i dają większe spektrum otwarcia. My architekci chętnie proponujemy klientom systemy bezramkowe, jako najbardziej dyskretne, eleganckie i na czasie.
Nad wyborem drzwi warto się dłużej pochylić, bo – jak uważa Małgorzata Karaś-Jamrocha: są one jednym z najważniejszych elementów mebli. Powinny być ozdobą pokoju i dla mnie zawsze są wyzwaniem! Drzwi w klasycznym wydaniu – uchylne, z obramowaniami, piękną okleiną lub lakierem, lustrem tradycyjnym albo postarzanym, czy może z nowoczesną ekstrawagancką tapetą lub grafiką, zawsze dodadzą wnętrzu charakter i stworzą klimat całej sypialni. W swoich projektach wnętrzarskich staram się uwrażliwić klientów na kolor i piękną formę oraz indywidualizm. W naszym szarym, szybkim życiu często o tym zapominamy, a przecież w sypialniach i garderobach także warto unikać szablonów i efektu „gdzieś już to widzieliśmy”.
Bez względu na to, czy wybierzemy szafę na wymiar, garderobę czy inny mebel do przechowywania powinniśmy pamiętać, aby były funkcjonalne, pasowały stylem do sypialni, stanowiły jej uzupełnienie i tworzyły komfortowe miejsce dla ubrań. By mieć taką pewność, dobrze nawiązać współpracę z doświadczonym architektem wnętrz lub firmą wykonującą tego typu meble, by tak jak nasze ekspertki udzielił cennych rad i pomógł profesjonalnie zaprojektować przestrzeń garderobianą.
źródło: pieknydom24.pl