Strefa prywatności - jak utworzyć ją w ogrodzie?
Ogród można podzielić na kilka stref, tworząc specjalne, tak zwane wnętrza ogrodowe: rekreacyjne, pracy, zabaw z dziećmi czy spotkań ze znajomymi. Niezależnie od rodzaju i liczby tych specjalnych podstref ogrodu, szczególnie ważne jest jedno - by czuć się w nim komfortowo, nie podlegając ocenie sąsiadów.
Wyznaczaniu strefy prywatności w ogrodzie służą odpowiednio dobrane ogrodzenie, roślinność i elementy małej architektury. Z tych kilku komponentów jesteśmy w stanie stworzyć strefy, które nie tylko nie będą dostępne dla spojrzeń osób niepowołanych, ale też będą świetnie wyglądać, co umili nam przebywanie w ogrodzie.
Ogrodzenie
Najprostszym sposobem na zachowanie prywatności jest montaż ogrodzenia. W tym zakresie mamy do wyboru: siatkę ogrodzeniową - sposób najtańszy, ale też bez wsparcia w postaci roślinności raczej nieprzynoszący oczekiwanego rezultatu, płot oraz pustaki ogrodzeniowe. To ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najsolidniejsze, nie wymaga także przeprowadzania skomplikowanych prac konserwatorskich. - Betonowe bloczki mogą przybierać różne formy, od bardzo równych, gładkich pustaków, po bloczki o fakturze łamanej - chropowatej powierzchni, która wiernie odwzorowuje fakturę kamienia - mówi Wojciech Średniawa, główny projektant Polbruk S.A. Betonowe pustaki ogrodzeniowe można łączyć z elementami drewnianymi, różnego rodzaju panelami metalowymi i elementami bramy. W zależności od potrzeb możemy zatem zasłonić się zupełnie lub pozostawić nieco miejsca na niedopowiedzenia i nadać aranżacji lekkości. Miejsca na manewry pozostawia także kształt daszków słupkowych. - Chcąc podkreślić klasyczny charakter ogrodzenia, możemy wybrać daszki dwuspadowe - dodaje Wojciech Średniawa.
Pas zieleni
Wciąż spotykane w ogrodach pasy zieleni to również dobry sposób na wydzielenie przestrzeni. Jest przy ich utrzymaniu nieco więcej pracy niż przy utrzymaniu w dobrej formie innego rodzaju ogrodzeń, ale efekt może być równie zadowalający i spełniający swoją funkcję. Żywopłot, uformowany np. z cisów lub żywotnika, można wykorzystać jako sposób na odgrodzenie się od sąsiada, ale też wyznaczenie stref w ogrodzie - zasłaniając to, co na uwagę nie zasługuje, a eksponując to, co warte uwagi.
Mała architektura: gabiony i murki
Do solidnych sposobów na utworzenie strefy prywatności należą również gabiony wypełnione otoczakami, gazony i murki oporowe. Konstrukcje z ich użyciem wyglądają niebanalnie i wygrywają trwałością i wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Gabiony są wykorzystywane na szeroką skalę i budownictwie do umacniania skarp, nasypów ziemnych czy brzegów rzeki. W ogrodach prywatnych również znajdują zastosowanie jako efektowna forma zabudowy i ochrony przed hałasem. Prawdziwą gratką dla projektantów i właścicieli ogrodów są także betonowe gazony, czyli przybierające różne kształty betonowe donice, w których można zasadzić ulubione kwiaty i zbudować z nich wertykalne ściany lub niższe murki, za którymi będzie można skryć się przed wzrokiem osób postronnych i spędzać czas w atmosferze sprzyjającej wyciszeniu.
źródło: polbruk/pieknydom24.pl