Stolarka aluminiowa - obalamy mity
Dotychczas większość inwestorów wybierając stolarkę ograniczała się jedynie do drewna i PVC. Obecnie w nowoczesnej architekturze coraz większą rolę odgrywa stolarka aluminiowa. To materiał niezwykle trwały i funkcjonalny. Pozwala na tworzenie estetycznych, imponujących przeszkleń przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Mimo wielu zalet, które posiada aluminium, wiele osób nadal się go obawia. Wokół tego materiału urosło bowiem sporo mitów, które dziś, we współpracy ze specjalistami z firmy Eko-Okna , postaramy się obalić.
- Mit 1 - ograniczona oferta
Ze względu na obawy przed nikłą sprzedażą wielu producentów jeszcze do niedawna dysponowało ograniczoną ofertą stolarki aluminiowej. Dziś firmy inwestują w rozwój tych gałęzi produkcyjnych. Świetnym przykładem jest tutaj firma Eko-Okna, która tylko w tym roku doposażyła swój dział aluminium w najnowsze centra do obróbki stolarki aluminiowej, dzięki czemu zyskała moce produkcyjne, które stawiają ją w czołówce polskich producentów stolarki aluminiowej. - Poszerzyliśmy także naszą ofertę w tym zakresie. Niedawno rozpoczęliśmy współpracę z kolejnym, trzecim dostawcom profili aluminiowych. Teraz naszą stolarkę budujemy w oparciu o profile trzech uznanych marek takich jak Aluprof, Aliplast oraz Blyweert - mówi Łukasz Kucharczyk, dyrektor ds. sprzedaży, marketingu i rozwoju produktów Eko-Okna S.A. Oferta produktów spółki jest powalająca. Firma produkuje zarówno aluminiowe witryny, okna, systemy przesuwne, drzwi przeciwpożarowe, drzwi oraz skomplikowane konstrukcje fasadowe. Jak podkreśla dyrektor Kucharczyk, firma stawia na kompleksową ofertę. Klienci firmy mogą liczyć także na specjalne doradztwo technologiczne w zakresie stolarki aluminiowej.
- Mit 2 - zimne ramy aluminiowe
Niegdyś stolarkę aluminiową można było dostrzec jedynie w budynkach przemysłowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Uważano bowiem, że aluminium to „materiał zimny”, który nie sprawdziłby się w budownictwie mieszkalnym. Dzisiejsze okna aluminiowe niczym nie przypominają jednak tych, sprzed kilku czy kilkunastu lat. Dzisiaj stają się ozdobą elewacji, doświetlają pomieszczenia i stanowią doskonałą barierę dla uciekającego z zewnątrz ciepła. - Niektóre systemy z naszej oferty polecane są nawet do wykorzystania w budownictwie energooszczędnym czy pasywnym. W szczególności warto tutaj wspomnieć o systemach MB-86 oraz MB-104 Passive. Drugi posiada certyfikat Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstadt. Jak widać era „zimnego aluminium” minęła bezpowrotnie - mówi Łukasz Kucharczyk.
- Mit 3 - surowy wygląd
Wbrew pozorom stolarka aluminiowa nie musi być szara i straszyć swoim topornym wyglądem. Wręcz przeciwnie. Materiał ten jest sztywny i trwały, dlatego z powodzeniem może służyć do tworzenia imponujących, wielkogabarytowych przeszkleń, które przyciągną uwagę wszystkich przechodniów. Same profile okienne mogą natomiast przybrać dowolny kolor z palety RAL. Firma Eko-Okna, która posiada własną lakiernię proszkową, oferuje nawet stolarkę aluminiową w kolorach drewnopodobnych. Ciekawym rozwiązaniem jest także aluminium anodowane, które również znajduje się w ofercie Eko-Okien. W momencie kiedy aluminium zostaje poddane procesowi anodowania nie tylko zyskuje znakomite właściwości (odporność na korozję, większą twardość), ale pozwala na uzyskanie unikalnych kolorów. Problemem nie będzie tutaj także dobór klamek. Eko-Okna posiadają bowiem w ofercie lakierowane klamki, a osobom chcącym nadać stolarce jeszcze bardziej oryginalnego wyglądu, proponują okucie ukryte.
- Mit 4 - długotrwały proces produkcyjny
Większość producentów wydłuża czas realizacji zamówień na stolarkę aluminiową. Właśnie tego obawiają się inwestorzy. Dlaczego tak się dzieje? Producenci inwestują w rozwój produkcji okien PVC. Niewielu z nich może pochwalić się nowoczesnymi centrami obróbczymi do aluminium, a to właśnie park maszynowy i jego stopień zaawansowania technologicznego decydują o terminach realizacji zamówień. Jednym z najnowocześniejszych parków maszynowych w Europie mogą z pewnością pochwalić się Eko-Okna. Firma deklaruje pełną gotowość realizacji zamówień. - Wszystko dzięki inwestycjom, które poczyniliśmy w ostatnim czasie. Tak, jak już wspominaliśmy, od początku roku nasz dział aluminium przeszedł ogromną metamorfozę i zyskał spore moce produkcyjne. Dzięki temu zamówienie na okna w kolorach typowych jesteśmy w stanie zrealizować nawet w 2 tygodnie. Produkcja drzwi aluminiowych zajmie nam natomiast 3 tygodnie - tłumaczy Ł. Kucharczyk.
- Mit 5 - kłopotliwa konserwacja
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że stolarka aluminiowa charakteryzuje się nadzwyczajną trwałością. Nie ma tutaj mowy o żadnych odkształceniach spowodowanych - czy to zbyt dużym obciążeniem, czy też nagłymi zmianami warunków atmosferycznych. Te zalety doceniane są przez użytkowników, jednak wiele osób nadal obawia się, że okna aluminiowe wymagają specjalnej konserwacji. Jednak tak naprawdę, konserwacja okien aluminiowych niczym nie różni się od konserwacji okien drewnianych bądź PVC. Jedynym zaleceniem jest niestosowanie substancji agresywnych chemicznie.
Jak widać większość argumentów przytaczanych przez przeciwników stolarki aluminiowej nijak ma się do rzeczywistości. - Warto podkreślić również to, że aluminium jest niezwykle plastycznym materiałem. Ramy mogą mieć przeróżne kształty i kolory. Nasza oferta w tym zakresie już jest niezwykle szeroka, a ciągle nad nią pracujemy - opowiada Łukasz Kucharczyk. Z roku na rok zainteresowanie stolarką aluminiową rośnie. Eko-Okna wykorzystują ten trend. Nie tylko doposażają park maszynowy, uzupełniają ofertę, ale także przykuwają ogromną uwagę do jakości wykonania. Jak dowiadujemy się w Kornicach, zamówienia na okna typowe realizowane są tutaj w rekordowym tempie - nawet 14 dni.
źródło: eko-okna/pieknydom24.pl