piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Stal galwanizowana a stal nierdzewna: Co jest lepszym wyborem?

Stal galwanizowana a stal nierdzewna: Co jest lepszym wyborem?

WYKOŃCZENIE / Materiały budowlane / 2021-12-28 07:58:47

Co to jest stal galwanizowana? Stal galwanizowana (https://metinvestholding.com/pl/products/sheets-steel/galvanized-steel-sheets ) jest pokryta cienką warstwą cynku. Powłoka cynku chroni znajdującą się pod nią stal przed rdzą. Stosuje się ją, aby nakrętki, śruby, wkręty i gwoździe były odporne na zniszczenie, gdy są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Stal ocynkowana dobrze znosi działanie wody - o ile nie jest to woda słona. Spawacze, którzy pracują ze stalą konstrukcyjną mogą pracować ze stalą ocynkowaną, chociaż będą potrzebowali ochrony przed wdychaniem oparów.

Co to jest stal nierdzewna?

Stainless steel is made by adding chromium to molten steel. It is unusually strong and resistant to rusting caused by contact with water, even salt water. Welding stainless steel is a specialized skill. Welders must exercise much more control when heating and cooling stainless steel. And they must take special care to match filler materials with the steel being welded.

Inżynierowie i architekci muszą nadążyć z różnicami w rodzajach stali nierdzewnej. Austenityczna stal nierdzewna jest produktem, który można wykorzystać w warsztacie. Ferrytyczna stal nierdzewna jest tańszym produktem, który jest używany w zastosowaniach, które są łatwe do wymiany, takich jak rury wydechowe samochodów. Stal martenowska o dużej wytrzymałości jest używana do utwardzania. Stal nierdzewna Duplex łączy w sobie struktury molekularne austenitycznej i ferrytycznej stali nierdzewnej, ale jest trudna do obróbki. Wytrzymała stal nierdzewna jest wytwarzana przez dodanie innego rzadkiego metalu, takiego jak niob, dla jeszcze większej wytrzymałości, najczęściej do zastosowań w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej złożony stop, tym większa wytrzymałość, wyższa cena i większe koszty pracy.

Generalnie, stal ocynkowana jest bardziej plastyczna i łatwiejsza w obróbce niż stal nierdzewna. Stal nierdzewna jest mocniejsza i bardziej odporna na korozję niż stal galwanizowana.

Jaka jest różnica w cenie?

Cena stali ocynkowanej jest prawie taka sama jak cena stali konstrukcyjnej nieobrobionej. Stal nierdzewna kosztuje cztery do pięciu razy więcej niż stal ocynkowana i stal konstrukcyjna niepoddana obróbce. Stopy niobu są jeszcze droższe.

Który rodzaj stali się wyróżnia?

Po zapoznaniu się z charakterystyką tych dwóch rodzajów stali, można zauważyć, że bardzo się od siebie różnią. Oba rodzaje stali mają zastosowanie w ogromnej gamie produktów, ale jeden rodzaj zawsze będzie lepszym wyborem niż drugi.

Istnieją sytuacje, w których należy trzymać się z dala od stali nierdzewnej. Produkt ten wytrzymuje działanie słonej wody, ale szybko ulega degradacji po kontakcie z wodą chlorowaną. Należy również unikać wszelkich konstrukcji, w których dwa elementy ze stali nierdzewnej generują tarcie o siebie. Mogą one spawać się razem.

Mimo że stal galwanizowana jest tak wspaniała, istnieją sytuacje, w których wybór tej stali wymaga dodatkowego rozważenia. Zazwyczaj stal powinna być spawana przed ocynkowaniem, a nie po nim. Spawanie stali po jej ocynkowaniu powoduje wypalenie ochronnej warstwy cynku na spoinie. Może być konieczne ponowne ocynkowanie stali ocynkowanej po jej zespawaniu, aby zabezpieczyć połączenie.

Jeśli budujesz rakietę, która wyśle Siły Kosmiczne na Marsa, prawdopodobnie będziesz musiał pracować ze stalą nierdzewną. Będziesz także potrzebował stali nierdzewnej, jeśli dostaniesz kontrakt na budowę łodzi podwodnej pływającej po oceanie. Jednak w przypadku większości zastosowań stali na lądzie, najbardziej ekonomicznym wyborem, zarówno pod względem kosztów materiału i robocizny, jak i trwałości projektu, będzie stal ocynkowana.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe