Sprytnie znaczy taniej - jak zaplanować zakup mebli dziecięcych na lata
Wszyscy znamy zdanie: taniej znaczy drożej, z kolei drożej nie zawsze oznacza funkcjonalnie i długowiecznie. W przypadku wyposażania pokoju dziecka, bywa że rodzice inwestują w najdroższe łóżeczko, które szybko staje się za małe i trzeba wymienić je na nowe. Najkorzystniej jest szukać opcji optymalnej - wartej wkładanej w nią inwestycji, czyli urokliwej i służącej wiele lat.
Na wiele lat, czyli nie na dwa lub cztery, meble mogą służyć dziecku o wiele dłużej. Niektóre z nich będą towarzyszyć mu od narodzin aż do czasu gdy stanie się nastolatkiem. Bez efektu znudzenia, dezaktualizacji względem wieku, nie zniszczą się tak szybko. To za sprawą zastosowania, drugiej po trwałości, zasady sprytnej aranżacji dziecięcego wnętrza: uniwersalnego charakteru mebli.
Musimy mieć na uwadze, że preferencje dziecka dynamicznie się zmieniają. Za jakiś czas będzie chciało wprowadzać w pokoju częste zmiany wyrażające jego zainteresowania, wraz z przemijającą modą na kolejne filmy animowane, mody szkolne i efekty przekraczania kolejnych progów wiekowych. Uniwersalne i proste meble łatwo ubrać w coraz to inne motywy przewodnie, wyrażane przez tekstylia i zabawki. Z pomocą dla rodziców podąża rynek, oferując przeróżne kolory i motywy dodatków jak naklejki na ściany i meble, które w bezszkodowy sposób można odklejać lub przenosić w inne miejsca. W ten sposób dziecko jest zachwycone bo charakter pokoju nadąża za jego upodobaniami, nie nadwyrężając budżetu domowego, co z kolei cieszy rodziców. Producenci bacznie obserwują rynek, potrzeby rodziców i dzieci. Wiele sprytnych rozwiązań już jest dostępnych na rodzimym rynku meblarskim.
Kiedy i od czego zacząć strategiczne planowanie przestrzeni dziecka?
Najlepiej już przed jego urodzeniem, w trakcie przygotowywania pierwszego pokoiku maleństwa. Zaczynamy od doboru łóżeczka - najważniejszego mebla w pokoju niemowlaka. Warto doinwestować w większe rozmiary, które zwykle dają możliwość demontażu kilku szczebelków a następnie przebudowanie na tapczanik. Nie trzeba wtedy wymieniać całego łóżeczka na inne, gdy maluch podrośnie. Dziecko spędzało w łóżeczku swoje pierwsze w życiu noce w domu, a kilka lat później ten sam mebel towarzyszy mu w czasie wkraczania w wiek przedszkolny, a nawet szkolny. [[[zdjecie,13309,duze]]]
Kolejnym meblem, niezbędnym na każdym etapie życia dziecka jest komoda do przechowywania ubrań. W okresie niemowlęcym warto ją wyposażyć w przewijak, który można z łatwością zdemontować bez szkody dla mebla, gdy już przestanie być potrzebny. Komoda, podobnie jak szafa z przykładowej kolekcji Lara, pochodzi od polskiej marki Pinio, jest prosta i elegancka. Pasuje do pokoju chłopca i dziewczynki, niemowlaka i nastolatka, a jej solidność jest potwierdzona licznymi atestami. Zanim się obejrzymy, dziecko wchodzi w wiek przedszkolny, stresu odejmie nam poszukiwanie regału na zbierające się książeczki i pomoce naukowe, ponieważ sprytnie wybrany producent pozwala na dokupowanie, w miarę potrzeby, kolejnych mebli z tej samej kolekcji. Warto szukać takich rozwiązań na rynku. Wtedy, w momencie gdy dziecko przechodzi z wieku przedszkolnego w szkolny, w jego pokoju brakuje tylko biurka. Rodzice znajdą ten mebel w asortymencie przykładowej kolekcji Lara, którą wybrali 6-7 lat wcześniej, przed narodzinami dziecka. W kolejnych latach wystarczy tylko wymieniać tekstylia i ozdoby by dopasować aranżację do dorastającego dziecka. Gdy już jako nastolatek zaprosi kolegów, nie powstydzi się pozostałości po okresie dziecięcym, a proste bryły mebla wyglądają poważniej i pasują także do starszego posiadacza. [[[zdjecie,13310,duze]]]
Sprytny dobór mebli przed narodzinami dziecka pozwala na dokupowanie w przyszłości kolejnych, pasujących do już posiadanych, a nie wymiany całego zestawu co kilka lat. Żeby to było możliwe, meble musza być uniwersalne, trwałe i urokliwe.
źrodło: pinio/pięknydom24.pl