

Sposoby na schody. Praktyczne rozwiązania dla zewnętrznych przestrzeni
Schody zewnętrzne są ważnym elementem każdego budynku. Poza tym, że pełnią funkcję praktyczną, bo niwelują różnice w wysokości terenu, zwykle podkreślają także rangę miejsca w przestrzeni.
Schody w strefie wejściowej do domu lub na taras to doskonały pomysł aranżacyjny na wyróżnienie ważnej przestrzeni na terenie posesji. Najczęściej wykonuje się je na dwa sposoby – z gotowych stopni betonowych lub płyt czy kostek brukowych i obrzeży, ewentualnie palisad. Popularność tego typu rozwiązań wynika z faktu, że betonowe schody są estetyczne, a przy tym trwałe i nie wymagają częstej konserwacji.
Dwie drogi do efektownych schodów
Pierwszym sposobem wykonania schodów jest zbudowanie ich z gotowych stopni betonowych. Są to dość duże i ciężkie elementy o monolitycznej budowie. Stopień Polbruk Grando o wymiarze 37x100 cm i wysokości 15 cm waży 133 kg., a stopień Magna w rozmiarze 75x100 cm i wysokości 8 cm ponad 135 kg. Dlatego, po osadzeniu na odpowiednio wyprofilowanym podłożu, elementy te pozostają stabilne i nie wykazują tendencji do przemieszczania się. Schody składają się z kilku stopni, które są ustawione z delikatnym przesunięciem jeden nad drugim. W przypadku budowy schodów z gotowych stopni betonowych do wyboru są dwa rozwiązania: konstrukcja tradycyjna i tzw. schody lewitujące, które wyglądają jak zawieszone w powietrzu. W ostatnim czasie zyskały one znaczną popularność, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Ich konstrukcja wydaje się wyjątkowo atrakcyjna, ponieważ prezentują się niezwykle efektownie, zwłaszcza przy większej liczbie elementów. Zawsze należy jednak kierować się zasadą dopasowania stylistycznego do budynku. W zależności od charakteru schodów warto rozważyć stabilizację stopni po bokach przy pomocy obrzeży (Treo), palisad (Magna, Hestra) albo gotowych donic (Tigela). Rozwiązania te dodatkowo umożliwiają zasadzenie roślin, co może być ciekawym elementem aranżacji strefy wejściowej czy wypoczynkowej. Alternatywnym sposobem do gotowych stopni schodowych jest budowa schodów z płyt betonowych lub kostek brukowych. Konstrukcje stabilizuje się za pomocą palisad lub obrzeży, które służą jako podstopnice lub boki schodów. Przy takim rozwiązaniu należy pamiętać, że wysokość stopnia, zgodnie z normami budowlanymi i dla wygody użytkowników, nie powinna być wyższa niż 15 cm. Ten drugi sposób jest bardziej pracochłonny i wymagający pod względem wykonawczym.
Schody tradycyjne z gotowych stopni
Wybór rodzaju schodów wpływa na proces budowlany. W przypadku tych tradycyjnych budowanych z gotowych stopni Grando zaczynamy od analizy projektu i pomiarów, biorąc pod uwagę wysokość stopnia i tę, którą musimy zniwelować. Później profilujemy teren, pamiętając, że podłoże powinno być stabilne i mocne. Jeżeli grunt jest słaby, trzeba go wzmocnić poprzez podsypkę lub wykonanie podbudowy. W miejscu, w którym mają powstać schody, usuwa się wierzchnią warstwę ziemi (humus około 20-25 cm) i wykonuje zasyp piaskowo-cementowy lub podbudowę z suchego betonu. Budowę schodów rozpoczynamy od osadzenia elementów brzegowych (np. palisad czy obrzeży) w suchym lub półsuchym betonie, zachowując odstęp 3-5 mm. Kolejny krok to ułożenie najniżej położonej warstwy stopni betonowych. Do ich przenoszenia na docelowe miejsce, z uwagi na ciężar stopni, najlepiej użyć chwytaka przymocowanego do koparki. Po ukończeniu pierwszego poziomu ubijamy podsypkę pod kolejny stopień, a następnie układamy kolejny rząd stopni. Kontynuujemy prace aż do ukończenia konstrukcji, powtarzając te same czynności przy kolejnych warstwach. Podczas montażu stopni zawsze należy sprawdzać poziom - dla prawidłowego odprowadzenia wody niezbędny jest spadek 1%. Powyższa metoda budowy dotyczy schodów składających się z 2-3 stopni. Jeśli konieczne są dodatkowe stopnie, wymagany będzie fundament. Stopnie Grando można ułożyć w różnych konfiguracjach umożliwiających wejście np. z jednej, dwóch czy trzech stron. Głębokość schodów najlepiej dopasować do rozmiaru stopnia, aby wyeliminować problem docinania materiału, przez co schody zyskają na estetyce i nie stracą parametrów technicznych.
Schody lewitujące z gotowych stopni
Schody „lewitujące” wymagają nieco innego podejścia. Aby uzyskać odpowiedni efekt należy zastosować elementy o odpowiednich parametrach. Stopnie Magna są dość niskie (8 cm), długie (100 cm) i szerokie (75 cm). Dzięki temu pod ich powierzchnią można ukryć konstrukcję wsporczą. Prace rozpoczynamy od wstępnego profilowania terenu i usunięcia zbędnej ziemi. Następnie przygotowujemy podbudowę o grubości około 20-25 cm. W kolejnym kroku układamy dwa obrzeża o wymiarach 6/8 cm poziomo, cofnięte maksymalnie 10 cm od krawędzi stopnia. Obrzeża montujemy za pomocą kleju mrozoodpornego do betonu, po czym umieszczamy na nich stopnie schodowe Magna, również przyklejając je klejem mrozoodpornym do betonu. Wymagane jest także odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów konstrukcji. Stopnie o wymiarach 75x100 cm muszą być osadzone stabilnie, przy jednoczesnym ukryciu ich podpór. Kolejne stopnie układamy z lekkim przesunięciem, zgodnie z przyjętym projektem. Czynność ta jest powtarzana do momentu zakończenia budowy całej konstrukcji lewitujących schodów. Takie schody są niezwykle efektowne i przyciągają uwagę! Dzięki swojej minimalistycznej konstrukcji często sprawiają wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu, co nadaje otoczeniu nowoczesnego charakteru. Oprócz estetyki ich design pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, ponieważ są lekkie. Podświetlenie LED lub kreatywne rozmieszczenie światła może dodatkowo podkreślić "magiczny" efekt lewitowania schodów.
Kolor jako element designu
Poza rozmiarem i wielkością schodów, liczy się również ich kolor. Choć nie ma on znaczenia z punktu widzenia funkcjonalnego i konstrukcyjnego, to z estetycznego jak najbardziej tak. Stopień Grando jest dostępny w szarościach, które sprawdzą się w aranżacjach w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japandi czy industrialnym. Są to jasne odcienie, takie jak szary, bardzo ciemne, jak grafit oraz melanże, czyli szarości z dodatkami bieli, brązów lub pomarańczy (nerino, boho, onyx). Te dwa ostatnie sprawdzą się również w stylu rustykalnym i śródziemnomorskim. Do tego klimatu będzie pasował kolor hawaii, który jest mieszanką grafitu, brązu i pomarańczu. W klasycznych aranżacjach będą królowały beże (latte) oraz melanżowe szarości (onyx). Stopień Magna, który jest dostępny jedynie w kolorze nerino, sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych projektach. Poza tym można go użyć w stylach skandynawskim, japońskim czy industrialnym.
Podczas projektowania schodów wejściowych do budynku lub na taras należy rozważyć kilka aspektów. Pierwszym z nich jest dobór materiału konstrukcyjnego. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowych betonowych elementów. Kolejnym czynnikiem jest decyzja, czy schody mają mieć formę tradycyjną czy „lewitującą”. Istotny jest również kolor, który należy dobrać do stylu aranżacji. Analiza tych kwestii pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania.
źródło: pieknydom24.pl
