piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Sits: Troska o kręgosłup w domu

Sits: Troska o kręgosłup w domu

2015-02-19 10:43:00

„Coś mi strzyka, coś mnie boli” - o kręgosłupie przypominamy sobie zazwyczaj w momencie, gdy jego stan wymaga interwencji lekarza. Bardziej zapobiegliwi starają się dbać o tzw. ergonomię w miejscu pracy lub oddają się popołudniowym ćwiczeniom na siłowni. Jednak domowy wypoczynek często odbywa się już kosztem tej podstawy naszego szkieletu.

Dbałość o kręgosłup kojarzona jest powszechnie z ergonomią pracy, zwłaszcza za biurkiem. Specjaliści od lat zwracają uwagę na takie elementy, jak dobrze wyprofilowane krzesło, dostosowana do niego wysokość biurka czy odpowiednio ustawiony monitor komputera. Bezcenne jest też wyrobienie sobie przez nas samych odpowiednich nawyków, do których należą choćby krótkie przerwy na zmianę pozycji ciała. A skoro mowa o nawykach - pamiętajmy, że kręgosłup służy nam w pracy i po pracy, dzień w dzień, rok w rok, 24 godziny na dobę. Dlatego warto o niego dbać wszędzie, również w domu. Wypoczęty i rozluźniony pozytywnie wpływa na całe nasze samopoczucie. I wbrew pozorom, taka codzienna profilaktyka nie wymaga tu wdrażania skomplikowanych, rygorystycznych zasad postępowania. Na początek warto zadbać o kilka elementów bezpośredniego otoczenia.

Na twardy sen

Ważnym aspektem oddziałującym bezpośrednio na utrzymanie kręgosłupa w formie przez długie lata, jest poprawna pozycja podczas snu. Warunkiem, by ją osiągać jest korzystanie z odpowiedniego łóżka/materaca. Szczególnie istotna jest twardość podłoża, na którym spędzamy przecież wiele godzin każdej nocy. Musi ono naturalnie dopasowywać się do sylwetki, dzięki czemu ciało ma szansę regenerować się po całodziennym wysiłku. Zbyt twardy materac sprawia, że mięśnie karku i pleców muszą cały czas pracować, by utrzymać kręgosłup w jednej linii. Natomiast nadmiernie miękka powierzchnia spania przyczynia się do tego, że ciało się zapada, a mięśnie próbują temu zapobiec. Dla osiągnięcia warunków do pełnego relaksu istotna jest też właściwa długość łóżka - najlepiej, gdy przekracza ona o minimum 20cm wzrost użytkownika. I wreszcie, kręgosłup będzie bardzo wdzięczny, gdy zrezygnujemy z nadmiernej liczby poduszek, np. na rzecz jednego, niewielkiego „jaśka”.

A na salonach...

Zadbawszy o komfort w sypialni, warto przyjrzeć się pozostałym pomieszczeniom. Popołudnia chętnie spędzamy na sofie lub fotelu? Komfortowi wypoczynku sprzyjać będą modele bez nadmiernej liczby przeszyć, co pozwoli sylwetce ułożyć się w naturalnej pozycji. Podobnie jak w przypadku łóżka, istotna jest tu twardość. Przy wyborze umeblowania wypoczynkowego warto też brać pod uwagę wzrost przyszłych użytkowników - adekwatna wysokość mebla powinna pozwalać osobie siedzącej na swobodne dotykanie stopami podłoża. Dla niższych użytkowników wskazane są płytkie siedziska, dla wyższych: odpowiednio głębsze. - Nieocenione udogodnienie coraz częściej stanowią specjalne poduszki lędźwiowe, dodawane obecnie do wielu modeli i całych rodzin mebli - wskazuje Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, produkującej meble tapicerowane - Tworząc wypełnienie między oparciem a ciałem, umożliwiają regenerację odcinka lędźwiowego, tak często narażonego na przeciążenia. Warto też korzystać z podłokietników, zagłówków czy podnóżków. Dzięki nim mebel staje się bardzo elastyczny i możemy układać na jego powierzchni ciało w różnych, dogodnych w danej chwili pozycjach.

Nie siedzieć na szpilkach

Czas spędzany we własnych czterech ścianach nie ogranicza się jedynie do błogiego relaksu w łóżku czy na sofie. Obok wykonywania typowo domowych zajęć (pranie, sprzątanie, gotowanie, remonty), naszą przestrzeń prywatną niejednokrotnie angażujemy też w realizację obowiązków służbowych. Jeśli mają one biurowy charakter, wówczas obowiązują zasady podobne jak w pracy. Oznacza to m.in., że siedzisko krzesła powinno być lekko odchylone, nogi osoby siedzącej mają swobodnie opierać się na podłodze, a przedramiona spoczywać na biurku w naturalnej pozycji. Ważne jest też właściwe światło, a także robienie sobie okresowych przerw. A w chwilach wytchnienia (nawet tych krótkich) bezcenna jest oczywiście aktywność fizyczna. Pamiętajmy, że dbać o siebie możemy i powinniśmy wielowymiarowo. Zacznijmy więc może od tych najprostszych elementów: odpowiednia postawa ciała, trochę ruchu, zdrowe nawyki żywieniowe oraz… pozytywne podejście.

źródło: sits/pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe