Silikon, ale jaki? - Przegląd najpopularniejszych uszczelniaczy
W domu i na budowie wypełniają szczeliny i łączą przeróżne materiały. Nie obejdzie się bez nich ani biały montaż, ani obróbki blacharskie na dachu. Silikony, bo o nich mowa, są jednymi z najczęściej stosowanych produktów chemii budowlanej. Przedstawiamy ich poszczególne rodzaje.
Za pomocą silikonów tworzy się trwałe spoiny w miejsce pęknięć, rys, przerw dylatacyjnych czy innych łączeń w domu i na budowie. Dzięki temu, że silikony są w dużym stopniu elastyczne po wypełnieniu, mogą kompensować ewentualne ruchy i przemieszczenia elementów budowlanych (np. ścian działowych) bez powstawania pęknięć i szczelin. Preparaty te poprawiają estetykę wykończenia, ale też zabezpieczają przed działaniem wilgoci, pleśni, brudu czy promieni UV. Silikony mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego na sklepowych półkach spotkamy masy uszczelniające o różnym przeznaczeniu. Tradycyjnie dzieli się je na dwie grupy - octowe (octanowe, kwaśne) i neutralne. Sprawdzamy, które preparaty się do nich zaliczają, i w jakich pomieszczeniach zwykle się je stosuje.
SILIKONY OCTOWE (KWAŚNE, OCTANOWE)
Mają charakterystyczny zapach, który zawdzięczają kwasowi octowemu, wydzielającemu się w trakcie wiązania masy. Tego rodzaju silikonów nie używa się więc w połączeniach materiałów wrażliwych na jego działanie. Będą to m.in. tynki wapienne czy metale, które w kontakcie z tą substancją mogą korodować lub się odbarwiać. Silikony z tej grupy są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, dlatego spotkamy je zwłaszcza w kuchni, łazience, pralni, piwnicy czy kotłowni. Do silikonów kwaśnych zaliczamy:
- silikony sanitarne - znajdują szerokie zastosowanie w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, ponieważ dodatkowo posiadają właściwości grzybobójcze. Wypełniają szczeliny narażone na działanie wody, są wykorzystywane przy spoinowaniu armatury, styków między umywalką a ścianą, ale też w typowych łączeniach kuchennych (np. przy wypełnianiu krawędzi przy zlewozmywakach). - Na rynku spotkamy sporą ilość silikonów sanitarnych. Część z nich jest jednak pozbawiona kwasu octowego (tzw. silikony sanitarne neutralne). Warto pamiętać, że ta grupa produktów nadaje się głównie do spoinowania fug łazienkowych i nie jest już tak odporna na działanie wilgoci i wody, jak silikony octanowe segmentu premium. Zanim sięgniemy po dany preparat, upewnijmy się co do jego składu i zastosowaniazalecanego przez producenta. Warto zwrócić uwagę na zawartość tzw. fungicydów, czyli substancji grzybobójczych, które pozwalają na stosowanie preparatów w środowisku wilgotnym, narażonym na powstawanie pleśni - mówi Tadeusz Różański z fischerpolska. Silikony sanitarne kwaśne uszczelnią też szpary przy listwach okiennych, witrynach i luksferach, czyli szklanych pustakach.
- silikony uniwersalne - nadają się zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Sprawdzają się w łączeniu wielu podłoży - od betonu po szkło i wybrane metale. Uszczelnimy nimi kabiny prysznicowe, szklane witryny, drzwi, okna czy takie elementy wykończenia wnętrz, jak parapety, okładziny, posadzki. Silikony uniwersalne są dobrym wyborem w przypadku większości prac ogólnobudowlanych.
- silikony szklarskie - mogą być używane do szkła i innych gładkich powierzchni, ponieważ gwarantują wysoką przyczepność nawet dla wymagających podłoży. W stolarce okiennej silikony szklarskie przydają się zwłaszcza przy spajaniu szklanych elementów.
- silikony wysokotemperaturowe - produkty specjalistyczne odporne na działanie wysokich temperatur (do +300 °C). Dzięki temu można nimi bezpiecznie wypełniać szczeliny przy instalacjach grzewczych, silnikach, płytach i innym sprzęcie kuchennym, piecach, kominach, a także przy rurach i kanałach narażonych na działanie wysokich temperatur. Ze względu na tę odporność uszczelnienia silikonami wysokotemperaturowymi są bardzo często wykonywane w przemyśle przy montażu kotłów grzewczych i pieców przemysłowych.
SILIKONY NEUTRALNE
Po silikony z grupy alkoksylowej sięgamy najczęściej. Masy neutralne są bezzapachowe i obojętne dla większości materiałów, dlatego chętnie stosuje się je w domu i na budowie. Do utwardzenia uszczelniaczy dochodzi wskutek reakcji z wilgocią w powietrzu, co skutkuje nieco dłuższym czasem wiązania. Średni czas powstawania naskórka to 10-15 minut. Silikony neutralne dzielimy na:
- silikony budowlane - za ich pomocą wypełnimy pęknięcia w ścianach i elewacjach, szczeliny przy cokołach, wokół ościeży okien i drzwi czy listew. Sprawdzą się w większości połączeń stolarskich, ale i przy mocowaniu luster w domu. Posiadają bardzo szerokie zastosowanie.
- silikony do kamienia naturalnego - tworzą trwałe spoiny odporne na działanie czynników zewnętrznych. Uszczelniacze te dedykuje się naturalnym kamieniom jak marmur, granit, porfir, kwarcyt lub piaskowiec. Specjalna formuła tych mas nie odbarwia kamienia, dlatego można je wykorzystać m.in. przy montażu kuchennych zlewozmywaków do marmurowych blatów, wykańczaniu schodów na zewnątrz czy innych elementów dekoracyjnych z kamienia. - Specjalna formuła silikonu do kamienia zapobiega zabrudzeniom krawędzi i nadaje trwały, czysty wygląd, co jest szczególnie ważne, a zarazem widoczne na gładkim marmurze lub innym kamieniu naturalnym. Uszczelniacze z tej grupy nie posiadają intensywnego zapachu, dzięki czemu prace w pomieszczeniach zamkniętych nie są uciążliwe - dodaje Tadeusz Różański.
- silikony dekarskie - profesjonalne produkty do robót dekarskich, które są odporne na działanie wody, światła słonecznego i innych czynników atmosferycznych. Służą m.in. do spoinowania rynien, uszczelniania membran, papy, otworów dachowych, obróbek blacharskich i prowadzenia standardowych prac wykończeniowych na dachu. Silikony dekarskie są odporne na korozję i charakteryzują się dobrą przyczepnością do wielu materiałów, w tym papy bitumicznej, cegły, drewna, betonu.
Kiedy już wybierzemy odpowiedni silikon, warto zadbać o profesjonalny zestaw do aplikacji. Silikony w popularnych marketach dostaniemy w tzw. kartuszach, czyli „tubach”. Praktycznym rozwiązaniem będzie więc kupno pistoletu, który umożliwi wygodne i prawidłowe dozowanie masy. Tuż po umieszczeniu tuby w pistolecie odkręca się korek, a następnie odcina końcówkę nożem. Przed przystąpieniem do uszczelniania, należy dokładnie oczyścić, odtłuścić i osuszyć powierzchnię. Warto pamiętać, że silikonów nie można malować, dlatego w ofercie większości producentów znajdziemy bogatą gamę kolorów. Wśród najpopularniejszych odcieni znajdziemy biały i transparentny (przeźroczysty). [[[zdjecie,11444,duze]]]
Odpowiednio dobrany silikon, przygotowane podłoże i poprawna aplikacja są gwarantami dobrze wykonanego uszczelnienia.
źrodło: fischerpolska/pięknydom24.pl