piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Sezon grzewczy? O czym warto pamiętać!
Grzejnik A3 - Luxrad

Sezon grzewczy? O czym warto pamiętać!

WYKOŃCZENIE / Ogrzewanie i chłodzenie / 2022-12-01 08:41:50

Aura za oknem skłania coraz więcej osób do spędzania wieczorów z książką w ręce i bliskim „towarzystwie” grzejnika. Aby jednak stanowił efektywne źródło ciepła, należy zadbać o jego kondycję przygotowując się do sezonu grzewczego. Co należy sprawdzić i zrobić, aby konwektor działał prawidłowo przez całą zimę? Ekspert marki Luxrad odpowiada na najczęstsze zagadnienia.

Polecane sklepy

allegro

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Przed sezonem grzewczym w pierwszej kolejności warto zadbać o wydajność grzejnika. Właśnie dlatego urządzenie należy odpowietrzyć. Jak to zrobić? Najpierw trzeba upewnić się, że zawór termostatyczny jest zamknięty. Następnie należy podstawić miskę lub niewielkie wiaderko pod zawór odpowietrzający po to, aby uchronić się przed mokrą plamą na podłodze. Dopiero wtedy można odkręcić zawór, następnie poczekać, aż z grzejnika ulotni się powietrze i zacznie kapać woda. Ostatnim krokiem jest zakręcenie zaworu odpowietrzającego i ustawienie termostatu w odpowiedniej pozycji.

Czemu grzejnik syczy lub strzela?

Właściciele domów, w których królują grzejniki, mogą spotkać się charakterystycznym syczeniem lub strzelaniem, które dobiega z okolic urządzenia grzewczego. Powodem tych dźwięków najczęściej jest nieprawidłowe ciśnienie instalacji centralnego ogrzewania lub też wspomniana wcześniej konieczność odpowietrzenia grzejnika. O ile w drugim przypadku wystarczy wykonać kilka prostych kroków, o tyle za nieprawidłowe ciśnienie może odpowiadać między innymi nieprawidłowa moc grzejnika, dlatego też urządzenia warto wybierać z pomocą fachowców, na przykład specjalistów marki Luxrad.

Jaką moc grzejnika wybrać?

A skoro już o mocy mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że współczesne urządzenia grzewcze wyróżniają się o wiele większą wydajnością, niż ich poprzednicy. O ile kiedyś średnim przelicznikiem mocy grzejnika było 100 W na 1 m2 pomieszczenia, o tyle dziś, ze względu na technologię, w której buduje się domy, ale również z uwagi na efektywność kaloryferów, śmiało można wykorzystać przelicznik 80 W na 1 m2.

Gdzie najlepiej zamontować grzejnik?

W wiekowych kamienicach czy starszych, nieremontowanych mieszkaniach można spotkać się z grzejnikami pod oknem – nie ma w tym nic dziwnego, wszak kiedyś to właśnie pod parapetem montowało się kaloryfery, a wszystko po to, aby strata ciepła była jak najmniejsza. Przy zaawansowanych technologicznie urządzeniach grzewczych, oraz nowoczesnemu budownictwu, nie ma takiej potrzeby. Nie da się jednak ukryć, że często decydujmy się na montaż grzejnika właśnie w okolicy okna.

Jakie podłączenie grzejnika?

Podłączenie grzejnika w domu jest tak naprawdę zależne od rodzaju instalacji. Świeżo upieczeni właściciele dopiero co wybudowanego domu mogą zdecydować się na najwygodniejsze dla nich rozwiązanie, ale niektórzy muszą dostosować się do tego, co zastali we wnętrzu. Właśnie dlatego na rynku można spotkać się z różnymi podłączeniami kaloryferów – bocznymi, centralnymi czy też krzyżowymi.

W sezonie grzewczym grzejnikowe dylematy wybuchają ze zdwojoną mocą. Na szczęście dzięki ekspertom marki Luxrad właściciele grzejników mogą dowiedzieć się, jak przygotować swoje urządzenia na nadchodzące mrozy. Natomiast inwestorzy, którzy dopiero przymierzają się do ich montażu, będą mogli utwierdzić się w przekonaniu, że wybrali nie tylko optymalną moc konwektora, ale również miejsce jego montażu.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe