piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Rola sufitów podwieszanych w certfikacji LEED i BREEAM

Rola sufitów podwieszanych w certfikacji LEED i BREEAM

2014-12-17 07:12:00

Jednym z głównych założeń zrównoważonego budownictwa jest wysoka jakość rozwiązań projektowych, konstrukcyjnych i materiałowych oraz ich trwałość. Tłem dla tych kryteriów jest konieczność tworzenia zdrowego i bezpiecznego otoczenia miejskiego oraz pozamiejskiego poprzez zwiększanie dostępności projektowanych obiektów, ich komfort, ergonomię i przyjazność dla środowiska. Wszystko to ma służyć poprawie istniejących i kształtowaniu nowych, doskonalszych warunków do życia i pracy współczesnego społeczeństwa. Priorytetem staje się więc ograniczenie zużycia energii oraz zasobów naturalnych, redukowanie produkcji odpadów, a w związku z tym również ich transportowania na wysypiska. O tym, czy dany obiekt powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa świadczą przede wszystkim przyznawane im certyfikaty, m.in. LEED i BREEM.

Odpowiednie, zaawansowane technologicznie, sufity podwieszane odgrywają niezwykle ważną rolę w tworzeniu certyfikowanych obiektów i ich wnętrz, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - uważa Anna Baczkowska, Technical Sales Manager z firmy Armstrong. - Nasze rozwiązania pomagają w realizowaniu tego typu projektów na dwa sposoby. Przede wszystkim dają inwestorom i projektantom jasną informację „środowiskową”, dotyczy to m.in. oceny cyklu życia produktu (Life Cycle  Assessment), zawartości materiałów pochodzących z odzysku, niskiej emisji szkodliwych substancji. A ponadto korzystnie wpływają na poczucie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników, zapewniając m.in. optymalne warunki akustyczne, termiczne, wizualne, higieniczne oraz bezpieczeństwa pożarowego.

Ważne certyfikaty

Obecnie w Polsce można przeprowadzać certyfikację budynków zielonych w systemie BREEAM International Bespoke (administrowane w Wielkiej Brytanii) oraz LEED (w USA). LEED jest systemem certyfikacji opracowanym przez U.S. Green Building Council (USGBC) , uznanym na arenie międzynarodowej, ustanawiającym standardy dla budownictwa zrównoważonego. Jego celem jest wielopłaszczyznowa ocena związana z wpływem budynku na środowisko, oceną ekonomiczności, użyciem efektywnych, przyjaznych środowiskowo technologii i procesów, ale również poprawą samopoczucia jego użytkowników.

Podczas przyznawania certyfikatu brane pod uwagę są takie parametry, jak oszczędność energii, racjonalne zużycie wody, emisja CO2 czy poprawa jakości środowiska wewnątrz poszczególnych pomieszczeń. Certyfikat LEED daje właścicielom budynków i ich użytkownikom doskonałe narzędzie do identyfikacji zielonego budownictwa. Dotyczy wszystkich rodzajów budynków - zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych, w całym cyklu ich życia - od projektowania i budowy, poprzez eksploatację, aż po ich konserwację.

Z kolei BREEAM przyznawany jest przez BRE (Building Research Establishment) Global. Bierze pod uwagę wiele cech budynku, w tym jakość środowiska wewnętrznego, dostępność transportową, użyte materiały, konstrukcję, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, zużycie wody, energii, produkcję odpadów, ograniczanie kosztów eksploatacji oraz tworzenie zdrowego, komfortowego środowiska sprzyjającego produktywności.

- Istotne jest tu więc wszystko to, co jest dobre dla planety, populacji i portfela - podsumowuje Anna Baczkowska.

źródło: armstrong/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe