Rodzaje dachów drewnianych - jak wybrać najlepszy?
Dach wykonany z drewna stanowić może bardzo istotny element konstrukcyjny domu jednorodzinnego lub innego budynku, dlatego konieczne jest zastosowanie drewna wysokiej jakości. Które drewno jest najlepsze na więźby dachowe, skutecznie przenosi własne obciążenie, obciążenia dachu, obciążenia spowodowane deszczem i wiatrem oraz inne warunki atmosferyczne? Więźby dachowe powinny być wykonane z litego drewna, dzięki czemu konstrukcja będzie trwała i stabilna.
Rodzaje dachów drewnianych
Jak sama nazwa wskazuje, do tworzenia konstrukcji budynków wykorzystuje się drewno konstrukcyjne, więc nie każdy gatunek drzewa będzie odpowiedni. Aby surowce nadawały się do użytku, muszą posiadać odpowiednie właściwości. Zanim drewno będzie mogło zostać użyte jako część konstrukcji dachu, należy je sklasyfikować pod kątem wytrzymałości. Decydujące czynniki to trwałość, twardość, wytrzymałość, odporność na rozciąganie oraz ściskanie, elastyczność oraz właściwy poziom wilgotności.
Ponadto, dach drewniany musi być wolny od wad, dlatego tego typu drewno nie powinno posiadać żadnych sęków itp. Więźby dachowe podtrzymują cały dach, a tym samym pokrycia dachowe, więc muszą być stabilne i twarde.
Sosna - najczęstszy rodzaj drewna stosowany do tego typu konstrukcji. Chociaż nie odkształca się podczas procesu suszenia, często zmienia kolor na niebieski, dlatego wymagana jest wystarczająca hydroizolacja. Gatunek ten jest również używany do produkcji okuć podłogowych, drzwiowych i okiennych.
Świerk - choć nie tak popularny jak sosna, jest drugim najczęściej wybieranym gatunkiem drzewa do konstrukcji budowlanych. Świerk stosowany na zewnątrz wymaga starannego suszenia i dokładnej impregnacji.
Jodła - w porównaniu do innych gatunków jodła ma znacznie niższą zawartość żywicy, dlatego należy ją impregnować, aby zabezpieczyć ją przed wilgocią. Choć charakteryzuje się dużą elastycznością, drewno podczas suszenia może się wypaczać.
Modrzew - spośród wymienionych gatunków drewna, drewno pozyskiwane z modrzewia charakteryzuje się najwyższą twardością, co czyni go idealnym materiałem budowlanym. Dzięki dużej zawartości składników żywicznych jest odporny na wilgoć i wodę.
Zalety dachów drewnianych
Dachy wykonane z drewna mogą mieć mieć wiele zalet, pod warunkiem, że użyje się do tego odpowiednio drewna (np. świerk lub jodła) i odpowiednio się je przygotuje. Wskaźniki awaryjności tego typu więź są bardzo niskie, jeśli są profesjonalnie wyprodukowane i zainstalowane, co czyni je sprawdzonym, przetestowanym i szeroko stosowanym rozwiązaniem.
Skrócony czas produkcji, precyzyjne wykonanie więźb dachowych według projektu utworzonego w specjalnych programach graficznych pozwala na użycie odpowiedniej ilości surowców, a szybszy montaż obniża koszty produkcji dachów drewnianych. Co więcej, jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Materiał budowlany, jakim jest samo drewno, jest surowcem naturalnym, a właściwy sposób wykonania dachów minimalizuje ilość pozostawionego niewykorzystanego materiału.
Drewniane więźby dachowe można stosować w budynkach o mieszanym przeznaczeniu przemysłowo-usługowym oraz budynkach użyteczności publicznej. Kolejną z zalet jest możliwość tworzenia wiązarów drewnianych o dużej rozpiętości, tworząc dużą powierzchnię użytkową budynku bez konieczności stosowania słupów podporowych.
źródło: pieknydom24.pl