piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Remontujemy mieszkanie z rynku wtórnego

Remontujemy mieszkanie z rynku wtórnego

2018-02-20 16:52:04

Kupując mieszkanie z drugiej ręki powinniśmy przygotować się na gruntowny remont. Szczególnie, jeśli nie jest nowe, przyjrzyjmy się bliżej instalacjom, tynkom i podłogom. Pieniądze, jakie włożymy w odnowienie pomieszczeń szybko się zwrócą i zapobiegną ewentualnym awariom w ciągu pierwszych miesięcy w nowym miejscu.

Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy?

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy ustalić, zanim rozpoczniemy remont mieszkania, są pozwolenia. Jeśli planujemy wymianę instalacji lub ingerencję w części wspólne (ściany nośne, stropy, piony wodne, kanalizacyjne i wentylacyjne, instalacja centralnego ogrzewania, elewacja, korytarze, a w niektórych przypadkach również loggie i balkony), powinniśmy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do wspólnoty lub spółdzielni. Informacje o tym, które prace wymagają pozwolenia, znajdują się w regulaminach i uchwałach danej organizacji.

Jeśli kupione przez nas mieszkanie wymaga jedynie odświeżenia, np. odmalowania ścian lub zmiany aranżacji wnętrza, możemy pokusić się o samodzielny remont, który będzie nie tylko oszczędnością pieniędzy, ale także satysfakcjonującym projektem. Należy jednak upewnić się, czy stan przestrzeni nie wymaga bardziej zaawansowanych prac. Generalny remont należy zlecić profesjonalnej ekipie remontowej, najlepiej takiej z polecenia, sprawdzonej np. przez naszych znajomych. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy podpisać umowę, która zabezpieczy nas przed ewentualnymi problemami, np. nieterminowe oddanie prac lub nierzetelne ich wykonanie. Jeśli zdecydujemy się na zapłatę zaliczki, również powinniśmy to udokumentować.  Zatrudnienie architekta wnętrz nie jest obowiązkowe, ale warto skorzystać z usług eksperta, jeśli nie mamy określonej koncepcji na wystrój i zagospodarowanie przestrzeni, a pozwala nam na to budżet. Cena projektu według Kalkulatorów budowlanych waha się pomiędzy 35 a 150 zł za m².

Przygotowanie do prac remontowych

Zakup materiałów budowlanych możemy pozostawić ekipie remontowej, jednak warto brać w nich udział. Najlepiej wybrać się do marketu budowlanego razem z członkiem ekipy, gdzie na miejscu wspólnie ustalicie, jakie produkty wybierzecie. Jeśli nie macie czasu, poproście kierownika, aby zbierał wszystkie paragony i faktury. Przydadzą się nie tylko do kontroli wydatków, ale także ewentualnego zwrotu materiałów. Kupując np. panele czy farby, należy mieć 10-20% materiałów więcej, niż zaleca producent. Uchroni nas to przed nerwowymi wycieczkami do sklepu i dokupowaniu produktów. Przed zakupem upewnijmy się, czy i w jakim czasie możemy zwrócić niewykorzystane materiały (oczywiście te fabrycznie zapakowane), a także jak długa jest gwarancja. Oszczędzi nam to zbędnych wydatków.

Warto wybierać produkty nieco droższe, wysokiej jakości, które pozostaną trwałe i będą estetycznie wyglądać przez lata. Remont to spora inwestycja, której nie powtarzamy często. Planując budżet należy uwzględnić wydatki, które generują niemałe koszty, a zwykle o nich zapominamy, np. folie zabezpieczające, taśmy, zaprawy, kleje, a także wywóz śmieci. Nie podlega wątpliwości, że przy generalnym remoncie konieczne będzie zamówienie specjalnego kontenera.

Prace remontowe bez tajemnic

W mieszkaniach starego budownictwa często konieczna jest wymiana okien i drzwi, ponieważ bywają one nieszczelne. Wymaga to zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W zależności od regulaminu istnieje również szansa na częściowe dofinansowanie, np. z funduszu remontowego. Kolejną kwestią są instalacje: gazowa, elektryczna, rury wodno-kanalizacyjne i zawory. Specjalista powinien je dokładnie sprawdzić pod kątem sprawności i aktualnych norm budowlanych. Wymiana instalacji elektrycznej to doskonała okazja do tego, by dostosować rozmieszczenie gniazdek czy włączników światła do swoich potrzeb.

Wymiana instalacji wiąże się również z kuciem tynków, których stan również powinniśmy skontrolować. Możemy je ostukać młotkiem. Jeśli wydają głuchy dźwięk, najprawdopodobniej mamy do czynienia z odspojeniami lub odparzeniami. Może się również zdarzyć, że tynk odpadnie od ściany. Jeśli uszkodzenia zajmują więcej niż 50%, powinniśmy skuć całość, aż do miejsc, w których materiał dobrze się trzyma podłoża i położyć nowy tynk. Dopiero nową nawierzchnię możemy pomalować lub otapetować. Wybór wykończenia warto dostosować do danego pomieszczenia, w kuchni i łazience wykorzystać farbę lateksową odporną na wilgoć i zabrudzenia, a do sypialni oczyszczającą powietrze z zanieczyszczeń, m.in. formaldehydu.

Przed rozpoczęciem remontu ścian i podłóg powinniśmy zdemontować boazerię i wszystkie okładziny podłogowe przede wszystkim po to, aby wyczyścić wszystko to, co nagromadziło się pod nimi przez lata. Zniszczoną podłogę należy zerwać aż do stropu i położyć od nowa. Powinna się ona składać z kilku warstw: izolacji wodochronnej, izolacji cieplnej lub akustycznej, warstwy ochronnej, podkładu, kleju oraz posadzki, czyli finalnej warstwy podłogowej, np. paneli lub płytek. Odchylenie podłogi na odcinku 1 m nie powinno być większe niż 1 mm. Płytki powinny zostać zabezpieczone fugami, a parkiet lub panele - listwami.

Radosław Marciniec, Technolog firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej

źródło:arsanit/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe