piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
 Raport branży Drewno i Meble

Raport branży Drewno i Meble

2012-11-22 11:16:00

Spadek cen drewna w roku 2012, średnie ceny drewna podczas aukcji w 1H2012 roku zanotowały 14% spadek względem 2H2011 . Tym samym przerwany został około dwuletni trend wzrostów oscylujących w okolicach 20% rocznie.

Można wymienić trzy główne powody takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, zmiana polityki Lasów Państwowych odnośnie sprzedaży drewna, która zwiększa pulę surowca przeznaczona na przetargi ograniczone dla przedsiębiorców (z 55% do 60% z całej puli pozyskanego drewna). Po drugie, decyzja Ministerstwa Gospodarki o wykluczeniu drewna pełnowartościowego katalogu z biomasy. Po trzecie, spadający popyt na surowiec spowodowany spadkiem zamówień ze strony przedsiębiorstw branży drzewnej. Ze względu na zaawansowane prace Lasów Państwowych nad dalszymi zmianami w sprzedaży drewna, mające na celu zwiększyć podaż (do 70% pozyskanego drewna ma trafić na przetargi ograniczone) i ustabilizować dostawy na dłuższy okres czasu (może nawet kontrakty bezterminowe), oraz napływające dane o pogłębieniu spowolnienia gospodarczego w UE i Polsce w roku 2013 ceny drewna powinny utrzymać się na obecnym poziomie, lub nawet kontynuować spadek. Jest to pozytywna wiadomość dla pozostałych branż drzewnych.

Ciężki rok dla producentów mebli

 Producenci branży meblarskiej nie zaliczą roku 2012 do udanych. Sytuacja w 1H2012 jeszcze nie wyglądała najgorzej, dzięki zamówieniom związanym z organizacją Euro 2012, ale w okresie VI-VIII 2012 można zaobserwować wyraźny spadek produkcji, szczególnie wśród mebli stołowych i sypialnych. Dane GUS za wrzesień informują o dalszym spadku produkcji w całej branży o -9,1% M/M. Biorąc pod uwagę prognozy z krajów UE i Polski dotyczące obniżającego się dochodu rozporządzalnego i spowolnienia na rynku nieruchomości przewidywany jest spadek produkcji branży meblarskiej w całym 2012 w okolicach 7% Y/Y i kontynuację tego trendu przynajmniej w 1H2013.

Obniżka marż producentów płyt drewnopochodnych

 Producenci płyt drewnopochodnych w Polsce od lat mieli stabilną sytuację: rynek zdominowanych przez trzech głównych graczy (grupy Kronopol, Kronospan i Pfleiderer Grajewo) i szeroką bazę odbiorców dzięki solidnej pozycji polskiej branży meblarskiej. Dodatkowo w 2012 roku doszła obniżka cen głównego surowca - drewna. Pomimo tego, kurczący się popyt i coraz ostrzejsza konkurencja cenowa (zarówno ze strony wewnętrznej, jak i zagranicznej konkurencji) skutecznie obniża marże. Prognozy dla głównych odbiorców wyrobów produktów drewnopochodnych, czyli branży meblarskiej budowlanej wskazują na kontynuację spowolnienia przynajmniej przez 1H2013. W związku z tym trudna sytuacja producentów płyt nie poprawi się w ciągu przynajmniej najbliższych 3 kwartałów, pomimo poprawy sytuacji od strony kosztowej (obniżka cen drewna).

źródło: pięknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe