Przygotowujemy funkcjonalny kącik nauki dla dziecka - poradnik
Pierwszy szkolny dzwonek już niebawem, warto więc zorganizować dziecku funkcjonalne i przytulne miejsce do odrabiania zadań domowych. Przedstawiamy kilka porad, jak sprawić, by nauka w domu była efektywna i przyjemna.
Komfort pracy
Najważniejsze, aby meble, z których będzie korzystać dziecko, były wygodne i dostosowane do jego wzrostu. Wybierzmy biurko z możliwością regulacji wysokości - dzieci szybko rosną, więc miejsce ich pracy będzie można swobodnie dostosowywać do aktualnych potrzeb. W trakcie nauki na blacie powinny zawsze znajdować się tylko niezbędne rzeczy, aby dziecko nie rozpraszało się nadmiarem drobiazgów. Z tego względu biurko powinno posiadać kilka szuflad, które pomieszczą wszelkie akcesoria. Obowiązkowo natomiast powinna pojawić się na nim lampka z możliwością regulacji kierunku światła. Warto pamiętać, że dla leworęcznego dziecka lampka powinna być ustawiona po prawej stronie, a dla praworęcznego po lewej. Równie istotne jest odpowiednio dobrane krzesło. Aby uchronić dziecko przez nadwyrężaniem i bólem kręgosłupa powinniśmy wybrać model z wysokim oparciem, który podpierać będzie całe plecy wraz z odcinkiem szyjnym.
[[[zdjecie,4533,duze]]]
Odpowiednie miejsce
Bardzo istotna jest także kwestia samego ustawienia biurka. Najlepiej, aby było umiejscowione
w pobliżu okna, żeby dziecko mogło swobodnie odrabiać lekcje przy świetle dziennym. - "Jeśli pomieszczenie jest słabo nasłonecznione, do osłony okna powinniśmy stosować lekkie i jasne firanki, np. firanki haftowane na markizecie" - radzi Magdalena Tomaszewska, ekspert marki Haft. - "Jeśli natomiast do pokoju dostaje się duża ilość światła słonecznego, warto wybierać grubsze materiały, np. panele lub roletki. W ten sposób promienie nie będą raziły w oczy, a pomieszczenie nie będzie się mocno nagrzewać" - dodaje.
Przyjemne z pożytecznym
Kącik pracy, obok funkcjonalności, powinien także wpływać dobrze na samopoczucie dziecka. Nie powinniśmy jednak przesadzać z nadmiarem dodatków i zabawek, które mogą dekoncentrować pociechę. - Ciekawym rozwiązaniem są dedykowane dzieciom dekoracje okienne z fluorescencyjnymi elementami - mówi Magdalena Tomaszewska z Haftu. - Subtelnie wyglądające za dnia, a świecące w nocy, uprzyjemniają dziecku spędzanie czasu w swoim pokoju - dodaje. Na efektywność uczenia się wpływają również takie czynniki, jak regularne przerwy podczas nauki oraz cisza. Pamiętajmy więc, że w pokoju dziecka w trakcie odrabiania lekcji telewizor, komputer czy radio powinny być wyłączone, a najlepszym sposobem na relaks i dotlenienie mózgu będą krótkie ćwiczenia gimnastyczne.
źródło: haft/pieknydom24.pl