Przestrzeń rzuca wyzwanie, ale pozwala też tworzyć cuda
Największy w Europie mapping na elewacji Collegium Chemicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pokazał, jak może się zmieniać przestrzeń miejska. Na żywo mieli to okazję zobaczyć uczestnicy TDD – Tubądzin Design Days w Poznaniu. Wydarzenie pod hasłem „Przestrzeń rzuca wyzwanie” otworzyło cykl spotkań, które odbędą się jeszcze w siedmiu innych miastach Polski.
Miejsce na TDD – Tubądzin Design Days zostało wybrane nieprzypadkowo. Poznańskie Collegium Chemicum Novum to przestrzeń uczelniana, ale zaprojektowana w niezwykle artystyczny sposób. Gospodarz gmachu – prof. dr hab. Henryk Koroniak, dziekan wydziału, opowiadał, że niejednokrotnie były tu organizowane wystawy malarskie czy koncerty. Bryła budynku okazała się też znakomitą powierzchnią do zaprezentowania innowacyjnego przedsięwzięcia Ceramiki Tubądzin.
Na elewacji o długości 140 m i wysokości 20 m zobaczyliśmy największy w Europie mapping. - Na co dzień widzimy klasyczny obiekt z żółtej cegły. Po zmierzchu zamieniliśmy go w zupełnie nową bryłę, pokazującą możliwości, jakie daje Grupa Tubądzin w zakresie interpretowania powierzchni – mówi Andrzej Wodzyński, właściciel firmy. - Kiedy zaczęliśmy produkować płytki, myśleliśmy o tym, by były to produkty użytkowe. Z biegiem lat stały się sztuką – dodaje, podkreślając, że stało się tak w dużej mierze dzięki projektantom i architektom, bo to oni stawiają przed Grupą Tubądzin nowe wymagania i wyzwania.
Osobowością spotkania i jednocześnie jego prowadzącym był Tomasz Raczek – krytyk filmowy i publicysta, który opowiedział o architekturze w filmie i o tym, jaka przyszłość czeka kinematografię. Okazało się również, że jest wielkim fanem Zahy Hadid, brytyjskiej architektki, przedstawicielki dekonstrukcjonizmu. – Za każdym razem byłem olśniony jej pomysłowością i tym, że nie stawiała sobie żadnych granic. Podobną cechę zauważam w Grupie Tubądzin. Nie wiem, czy w tej firmie się mówi, że coś jest niemożliwe – stwierdził. – Ta wolność umysłu i wyobraźni jest przepustką do przyszłości i do ciekawego życia. Dlatego tak mi się to podoba. Bo czasem takie pomysły, jak mapping, który oglądaliśmy na elewacji Collegium Chemicum UAM mogą prowadzić do czegoś rewolucyjnego.
Architekci i projektanci, którzy wzięli udział we wtorkowym spotkaniu, mogli wystartować w konkursie. Na kalkach ukazujących elewację Collegium Chemicum Novum UAM rysowali swoje wizje budynku, a ich dzieła zostały zaprezentowane w ogromnej skali – również w formie mappingu – na obiekcie. Autor zwycięskiej pracy wygrał wyjazd na wrześniowe Targi Cersaie w Bolonii.
źródło: pieknydom24.pl