Przekrojowo o przekroju - rynny na miarę Twoich potrzeb
Wybór systemu rynnowego to jeden z ostatnich etapów budowy inwestycji, z którym zmierzyć się musi każdy architekt lub właściciel domu. W momencie, gdy wydaje się, że wszystkie najtrudniejsze zagadnienia mamy już za sobą, oferta producentów systemów rynnowych przyprawia o kolejny zawrót głowy. Czym jest profil rynny i jak wybrać parametry systemu, które wpiszą się w nasze potrzeby? Wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z odprowadzaniem wody deszczowej z dachu.
Obok głównych elementów: rynny i rury spustowej, w skład systemu rynnowego wchodzą także elementy wyposażenia takie jak odpływy, łączniki, kolana, trójniki, narożniki, mufy itd. oraz elementy mocujące - obejmy i haki. Skuteczne odprowadzenie wody poopadowej z dachu budynku i zabezpieczenie elewacji przed zawilgoceniem to bardzo ważna kwestia, która ma niemały wpływ na trwałość elementów konstrukcyjnych budynku. By system funkcjonował sprawnie i efektywnie, w pierwszej kolejności musimy zdecydować o jego wymiarach.
O czym mówią nam liczby?
Wymiar systemu rynnowego składa się z dwóch wartości: pierwsza z nich określa przekrój rynny, druga: średnicę rury spustowej. Są one dobrane przez producentów w sposób umożliwiający optymalną pracę całego systemu. Zadaniem inwestora jest wybranie właściwego systemu dla dachu o konkretnych wymiarach. - Podstawą w dokonaniu takiej decyzji jest oczywiście obliczenie powierzchni efektywnej dachu, możemy przyjąć jednak pewne założenia ogólne, które ułatwią inwestorowi orientację w bogatej ofercie systemów rynnowych. Oczywiście, im większa jest powierzchnia dachu, tym szersze muszą być rynny i rury spustowe. Galeco oferuje szereg rozwiązań dla każdego budynku - mówi Magdalena Gardyła, ekspert firmy Galeco.
Kierując się tą zasadą możemy przyjąć poniższy schemat.
- Garaże, altany, małe budynki gospodarcze - PVC 90/50
- Większe budynki mieszkalne, małe obiekty przemysłowe - PVC 110/80, STAL 120/90
- Małe domy jednorodzinne - PVC 130/100, PVC 130/80, STAL 135/100, STAL 135/90, LUXOCYNK 135/100
- Hale przemysłowe - PVC 150/100, STAL 150/100 i 150/120
Proste sposoby na dokładne wyliczenia
Powyższa tabela pozwala na orientacyjne oszacowanie, wśród których systemów powinniśmy szukać tego najwłaściwszego dla naszych potrzeb. Do szczegółowych wyliczeń będzie nam potrzebna znajomość efektywnej powierzchni dachu. Dane, których potrzebujemy, to:
- wysokość dachu - wartość mierzona od podstawy do zwieńczenia (C)
- połowa szerokości dachu - odległość od szczytu do kalenicy (B)
- długość dachu (L)
By obliczyć powierzchnię efektywną dachu, mierzoną w metrach kwadratowych, wystarczy skorzystać z wzoru:
EPD = (C/2 + B) x L
Wybierając przekrój rynnowy pamiętajmy także, że dachy mają różną konstrukcję. Musimy uwzględnić np. czy dach jest wyposażony w narożniki. Istotną kwestią jest także usytuowanie spustu, czyli miejsca, w którym woda przechodzi z rynny do rury spustowej. Rura spustowa umieszczona na końcu rynny może przyjąć znacznie mniej wody niż ta, zamontowana pośrodku - takie rozwiązanie wymaga zatem szerszego przekroju.
[[[zdjecie,5379,duze]]]
- W przypadku skomplikowanych konstrukcji dachowych zawsze warto zwrócić się do fachowca, który pomoże w dokładnych wyliczeniach. Galeco oferuje także narzędzie on-line, które w kilku krokach ułatwia skomplikowane kalkulacje. Najważniejsza decyzja, dotycząca wymiarów systemu, poprzedza kolejne - o rodzaju materiału i kolorze. Dobrze dobrany system rynnowy będzie skutecznie chronił nasz dom przed nadmiarem wilgoci, stanowiąc estetyczne wykończenie bryły budynku, warto więc poświęcić mu chwilę uwagi - podsumowuje Magdalena Gardyła z Galeco.
źródło: galeco/pięknydom24.pl