piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Prosty sposób na krętą alejkę

Prosty sposób na krętą alejkę

DESIGN / Ogród / 2024-12-21 13:43:54

Muszą mieć niewielkie wymiary lub nieregularne kształty – z takich właśnie kostek oraz płyt betonowych można szybko i sprawnie zbudować krętą ścieżkę w ogrodzie czy strefie wejściowej. Prezentujemy najbardziej inspirujące rozwiązania dostępne na rynku.

Polecane sklepy

allegro

Układanie prostych ścieżek lub alejek o geometrycznym kształcie jest niesłychanie łatwe. Wystarczy wytyczyć je w terenie i już można śmiało rozpoczynać budowę. Należy tylko pamiętać o zachowaniu kolejności prac, a także o doborze płyt o grubości odpowiadającej przyszłemu przeznaczeniu nawierzchni. W przypadku tego rodzaju alejek można wykorzystać wszystkie dostępne na rynku kostki i płyty. Sprawa jednak nieco komplikuje się wtedy, gdy ścieżka ma być kręta. Żeby to zrobić, należy ułożyć łuk. Tworzy się go z małych kostek poprzez przesunięcie kolejnych elementów względem siebie. Alternatywnie do budowy ścieżek z łukami można użyć nieregularnych płyt, którymi wypełnia się przestrzeń pomiędzy obrzeżami lub palisadami. Oczywiście nieregularne płyty możemy ułożyć w łuk bez użycia obrzeży. Bez względu na to, jaką metodą wykonamy zakola na krętej ścieżce, technika to podstawa. Przyjrzyjmy się, jakich elementów możemy do tego użyć.

Najbardziej praktyczna

Najlepiej „zakręty” buduje się z niewielkich elementów. Doskonale nadają się do tego kostki, takie jak Polbruk - Napoli, Trento i Commix. Kolejność, w której zostały wymienione, nie jest przypadkowa. Napoli to najbardziej uniwersalna kostka. Tworzą ją trzy niewielkie elementy o wymiarach 7x14, 14x14 i 21x14 cm, które można zestawiać w zależności od potrzeb. Występuje ona w trzech grubościach – 4, 6 i 8 cm, dzięki czemu nadaje się na alejki przeznaczone do ruchu pieszego, ale również na podjazd dla samochodów do 3,5t, a także powyżej 3,5t. W przypadku podjazdu dla aut do 3,5t. wskazana grubość kostki to 6 cm, a w drugim 8 cm.  Dzięki dostępności szerokiej gamy kolorów bez większego problemu dobierzemy tę kostkę do stylu reszty aranżacji. Najszersze zastosowanie mają zawsze szarości (grafitowy, szary, nerino). Są one idealne wszędzie tam, gdzie liczą się stonowane barwy, np. w kompozycjach nowoczesnych, w stylu skandynawskim czy japońskim. Z kolei beże (latte) nadają się do aranżacji klasycznych, a brązy (galia, kolory jesieni, cortado, hawaii) do mniej lub bardziej energetycznych projektów inspirowanych klimatem śródziemnomorskim lub rustykalnym. W palecie produktów Napoli dostępne są również kostki o fakturze płukanej – zbliżone wyglądem do granitu, w dwóch kolorach: szarym i grafitowym.

Dwa pomysły na łuki

Alternatywną propozycją są kostki Trento i Commix. Nawierzchnia wykonana z pierwszej z nich wytrzyma nie tylko ruch pieszy, ale także obciążenie samochodów osobowych i ciężarowych, a o jej przeznaczeniu również decyduje grubość kostki. Do lekkiego ruchu samochodowego dedykowana jest grubość 6 cm, a do ciężkiego – 8 cm. Trento tworzy komplet sześciu niewielkich elementów o zróżnicowanych wymiarach, dzięki czemu kostka ta doskonale nadaje się do tworzenia łuków. W porównaniu z Napoli oferuje ona nieco węższy wybór kolorów. Kostki dostępne są w palecie szarości w wersji gładkiej (grafitowy, szary, nerino) oraz płukanej (szary – grafitowy). Poza tym elementy występują w kolorze kawy z mlekiem (latte), a także energetycznym oraz śmiałym hawaii, który sprawdzi się w aranżacjach nawiązujących do gorących klimatów. Warto przyjrzeć się również kostce Commix. Co prawda ułożymy ją tylko na alejkach czy podjazdach przeznaczonych dla pieszych i samochodów osobowych (jej grubość to 6 cm), ale nieco węższe przeznaczenie rekompensuje szeroka paleta dostępnych kolorów. Łącznie jest ich aż dziewięć. Do nowoczesnych aranżacji idealne będą szarości, czyli szary, grafitowy, taupe, nerino czy boho. Z kolei doskonałym dopełnieniem kompozycji w stylu śródziemnomorskim i rustykalnym będą ciepłe beże i brązy - latte, masala, cortado i hawaii. Nawierzchnię układa się z pięciu różnych elementów, co umożliwia łatwiejsze wpasowanie w łuki i pozwala na ciekawe aranżacje.

Nieregularne rozwiązanie

Poza kostkami w kształcie prostokąta łuki na alejkach buduje się również z kostek o nieregularnej krawędzi. Wypełnia się nimi przestrzeń pomiędzy obrzeżami albo „kreśli” się łuki bez nich. Doskonałym przykładem płyty, która spełnia te założenia, jest Polbruk Petra. Przypomina ona wyglądem skalny łupek lub spękaną słońcem ziemię. Inspirowana skalnym miastem w Jordanii Petra świetnie sprawdzi się w aranżacjach w klimacie śródziemnomorskim lub rustykalnym. Ma ciekawy, kamienny charakter, ale również wpasowujące się w te style barwy. Jest dostępna w trzech melanżowych kolorach: szaro-czarnym alpen, biało-szaro-pomarańczowym onyx oraz przypominającym pustynne skały odcieniu sahara będącym mieszanką brązu i piaskowego. Kostki o nieregularnych kształtach są doskonałe do tworzenia naturalnie wyglądających ścieżek, które wkomponowują się w otoczenie.   

Budowa krętych alejek wcale nie musi być skomplikowanym zadaniem. Najważniejsze to dobrać odpowiednie kostki i płyty pod względem możliwości ułożenia ich w łuki oraz przeznaczenia, a następnie dopasować do stylu, w którym zaaranżowana jest posesja. Wybór kształtu i rozmiaru kostek brukowych zależy od projektu alejek. Pamiętajmy, że łatwiejsze w układaniu na krętych alejkach są prostokątne kostki. Kwadratowe dają wiele możliwości aranżacyjnych, ale mogą być trudniejsze do układania na zakrętach. Warto też pamiętać, że kostki o fakturze płukanej, czyli lekko chropowatej zapewniają lepszą przyczepność niż gładkie, co jest ważne w przypadku krętych ścieżkach, zwłaszcza w deszczowe dni.  

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe