

mat. pras.
Projekty Le Corbusiera, Lacherta i Zięty na bezpłatnej wystawie w Warszawie
Estetyka inspirowana Bauhausem przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Do 27 lutego na bezpłatnej ekspozycji „Design. Architektura piękna” odwiedzający mają okazję zobaczyć aż 135 obiektów, w tym fotel pomysłu Bohdana Lacherta, zaprojektowany do jego willi na Saskiej Kępie, a także liczne figurki “Wielkiej czwórki”, czy współczesne obiekty Oskara Zięty.
Nadchodząca odsłona wystawy designu w DESA Unicum zwraca uwagę na nowocześnie wykonane wnętrza z początku XX wieku, projektowane przez awangardowych architektów – Le Corbusiera, Marcela Breuera, czy Marta Stamę. W ich rozwiązaniach dominowały lekkie i transparentne konstrukcje ze stali i szkła, a dopełniające je meble i sprzęty nacechowane były estetyką maszyny, w której motywem przewodnim stały się lśniące, metalowe rurki. Wystawa „Design. Architektura piękna” dostępna do 27 lutego to wyjątkowa okazja żeby zobaczyć jak śmiałe wizje architektów wpłynęły na trendy w projektowaniu.
Z willi na Saskiej Kępie do muzeum
Jednym z bohaterów wystawy jest utrzymany w stylistyce funkcjonalizmu fotel pomysłu Bohdana Lacherta, zaprojektowany do jego willi w Warszawie. Tak zwany dom trójdzielny, nad którym pracował w latach 1928-1929 razem z architektem i przyjacielem Józefem Szanajcą, znajdował się przy ul. Katowickiej na warszawskiej Saskiej Kępie. Jako jeden z pierwszych budynków w Polsce realizował pięć zasad nowoczesnej architektury Le Corbusiera (m.in. poziome okna, płaskie dachy i taras na dachu czy wolna elewacja). W jego wnętrzu dominowały lekkie i transparentne konstrukcje ze stali i szkła, a meble wykonywane były ze lśniących, chromowanych giętych rurek w połączeniu z naturalną skórą. Jednym z zaprojektowanych przez Lacherta mebli jest prezentowany w DESA Unicum fotel, który wciąż zachwyca swoją ponadczasową formą i precyzją wykonania. To prawdziwy unikat, jeden z zaledwie kilku egzemplarzy projektu architekta. Bliźniaczy mebel można znaleźć na co dzień w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponowany w DESA Unicum fotel wystawiany był natomiast podczas wystawy monograficznej artysty w Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2018 roku.
Odwiedzający wystawę zwrócą również z pewnością uwagę na “Szezląg LC4” z lat 80., współprojektowany przez samego Le Corbusiera. Projekt stanowi wypadkową między oszczędnym, wręcz ascetycznym designem a wygodą. Jego kształt ma być odzwierciedleniem naturalnej sylwetki człowieka, a co za tym idzie – dawać użytkownikowi maksymalny komfort. Widać w nim nie tylko nawiązania do popularnego ówcześnie modernizmu, ale też ślady wpływów Bauhausu.
Minimalizm w bryle, fantazja w detalach – figurki i ceramika
W surowych, modernistycznych wnętrzach dopełnieniem architektury była ceramika i feeria barwnych szkliw, stąd obszerna selekcja figurek w DESA Unicum. Wyjątkową grupę obiektów stanowią te zaprojektowane przez ceramików „Wielkiej czwórki” - artystów skupionych wokół rzeźby kameralnej. Jedną z najrzadziej spotykanych figurek, które znalazła się na wystawie jest „Nietoperz” projektu Hanny Orthwein. W jej twórczości szczególnie wyróżniają się proste w formie przedstawienia zwierząt, w tym prezentowane na wystawie: „Łabędź”, „Jeż” i „Gepard siedzący”.
Wśród ceramiki na wystawie znalazło się również aż 7 naczyń z kolekcji polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego, pochodzących z Pracowni Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Formy o bardzo zróżnicowanej formie, fakturze i szkliwieniu powstały pod opieką Karola Tichego, pioniera nowoczesnej ceramiki artystycznej i współzałożyciela spółdzielni artystów plastyków „Ład”, propagującej wprowadzenie do produkcji przedmiotów użytkowych projektu artystów. W DESA Unicum nie zabrakło również ceramiki ludowej w stylu huculskim, której mistrzowskie wykonanie zawdzięczamy artystom takim jak Kazimierz Woźniak i Jan Broszkiewicz.
Zięta i Korchowiec – współczesne pokolenie projektantów
Metalowe konstrukcje były bliskie nie tylko XX – wiecznym architektom. W swojej pracy wykorzystuje je dzisiaj Oskar Zięta, autor pierwszego, dmuchanego, stalowego profilu na świecie. Prace projektanta prezentowano w renomowanych instytucjach, w tym Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Pinakothek w Monachium, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu. Na wystawie w DESA Unicum znalazły się ikoniczne już obiekty Zięty, w tym krzesła „Plopp” i „Chippensteel 0.5” oraz ozdobne „Rondo 120”.
Wśród współczesnych projektów na ekspozycji zobaczymy również charakterystyczną rzeźbę świetlną Michała Korchowca, która, jak mówi sam artysta, powstała w lockdownie, z potrzeby zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Prezentowany w DESA Unicum obiekt składa się z trzech dopasowanych do siebie elementów – podstawy, górnego klosza i filtra, a światło żarówki można zabarwić na wiele sposobów.
źródło: pieknydom24.pl
