Pralka w kuchni? Dlaczego nie!
W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych. Wciąż rzadko jednak, w tym pomieszczeniu spotkać można pralkę. Okazuje się, że takie rozwiązanie pozwoli nam nie tylko stworzyć funkcjonalną przestrzeń kuchenną, ale także podnieść komfort korzystania z łazienki, która dzięki temu będzie prawdziwym salonem SPA, nawet gdy jej metraż jest niewielki.
Kiedy pralka w kuchni to dobre rozwiązanie?
Dziś łazienka coraz częściej przybiera charakter salonów kąpielowych. Ma służyć odpoczynkowi i relaksowi, a aranżacja jest zwykle bardzo szczegółowo przemyślana. Nic w tym dziwnego więc, że nie ma w niej miejsca na żadne sprzęty, które nie dość, że zabierają sporą ilość miejsca to często również nie wpisują się swoim wzornictwem w zamysł estetyczny aranżacji. Poza tym, łazienki w blokach to zwykle niewielkie pomieszczenia, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Warto wtedy przenieść pralkę do kuchni, a w jej miejsce wstawić komfortową wannę lub kabinę prysznicową o większych wymiarach. Dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka staje się harmonijna, uporządkowana i czysta aranżacyjnie. Kuchnia natomiast zyskuje wtedy jeszcze bardziej na znaczeniu, będąc pomieszczeniem multifunkcjonalnym.
Podłączenie pralki w kuchni
Tak jak w łazience, tak i w kuchni pralka wymaga odpowiedniego umiejscowienia – najlepiej w pobliżu przyłącza wody i blisko gniazdka elektrycznego. Takie ulokowanie zapewni jej prawidłową pracę. W przypadku jednak, gdy nie posiadamy dodatkowego ujścia wody a umiejscowienie pralki w kuchni jest konieczne, warto zamontować specjalną baterię kuchenną z zaworem do pralki lub zmywarki. – Na rynku dostępne są baterie np. z elektronicznymi zaworami. Pojedyncze naciśnięcie przycisku otwiera zawór na 4 godziny, dłuższe przytrzymanie – na 12 godzin. Zamknięcie zaworu następuje automatycznie po 12 godzinach. To idealne i wygodne rozwiązanie dla tych, którym zależy na umieszczeniu pralki w kuchni, ale nie posiadają dodatkowego przyłącza wody. Bateria pełni wtedy zatem więcej niż jedną funkcję. Jest urządzeniem, dzięki któremu możemy kontrolować funkcjonowanie innego urządzenia – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras, fińskiego producenta armatury sanitarnej.
Zabudowana czy widoczna?
Producenci sprzętów AGD stawiają dziś już nie tylko na samą specyfikację techniczną swoich produktów, ale także na ich design. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na niezabudowywanie urządzeń, a ich eksponowanie wręcz. Dostępność kolorystyczna, rozmiarowa i stylistyczna daje nieograniczone możliwości aranżacji i idealnego dopasowania sprzętu do aranżacji pomieszczenia. Producenci, mając jednak na uwadze stale rosnące wymaga klientów, oferują także specjalne pralki do zabudowy szafkowej. Takiego sprzętu nie widać na pierwszy rzut oka, ukryty jest w szafce kuchennej tworząc ład i porządek oraz zachowując przy tym minimalistyczny charakter wnętrza.
źródło: pieknydom24.pl