Praktyczne sposoby na przechowywanie „szpargałów”
W każdy mieszkaniu, domu czy pokoju znajdzie się mnóstwo szpargałów - różne drobiazgi i tak zwane „przydasie” piętrzą się na stołach, półkach, blatach, w kątach lub lądują w przypadkowych szufladach. Upychane i chowane zaczynają przeszkadzać i drażnić. Jak sobie z nimi poradzić? Czy są sposoby na przechowywanie szpargałów?
Przechowywanie artykułów biurowych i nie tylko
Różnego kształtu i wielkości puszki po konserwach to idealne pojemniki do przechowywania długopisów, pędzli czy np. przyrządów do szycia. Jest to rozwiązanie idealne do nowoczesnych wnętrz lub młodzieżowych pokoi. Jeśli jednak mieszkanie urządzone jest w klasycznym stylu, warto wykorzystać wszelkie szuflady np. w biurku - wystarczy włożyć wkład do szuflad kuchennych, w którym na ogół przechowuje się sztućce. Teraz może posłużyć on jako przegródki do piór, długopisów czy innych akcesoriów biurowych.
Kuchenne drobiazgi
Szuflady w kuchni często kryją zagadkowe rzeczy - kamień z wakacji nad morzem, plastikowe sztućce z ostatniego grilla czy wypalone do połowy świeczki urodzinowe. Wszelkie te szpargały można w bardzo prosty sposób uporządkować, wykorzystując wytłoczki do jajek. W wieczku znajdzie się miejsce na plastikowe sztućce, a w wytłoczonych otworach idealnie pomieszczą się wszelkie drobne rzeczy.
Niebanalny stojak do noży
Idealnym pomysłem na niebanalne przechowywanie sprzętów kuchennych - w tym noży - jest stojak z bambusowych patyczków. Do zrobienia takiego stojaka można wykorzystać patyczki do szaszłyków. Wystarczy gruby pęk oraz pojemnik o szerokiej średnicy, który pomieści wszystkie ostrza. Może być to puszka po kawie lub słoik po przetworach. Bambusowe wykałaczki ściśle wypełniające pojemnik utrzymają wszelkie, nawet największe noże. Aby taki stojak wyglądał estetycznie - puszkę lub słoik można obwiązać kolorową rafią, lub ozdobić wstążką. W podobny sposób można przechowywać także np. pędzle do makijażu.
Słoiki nie tylko na przetwory
Ponowne wykorzystywanie słoików zazwyczaj kojarzy się z robieniem zapasów, ale puste szklane pojemniki można wykorzystać w celach porządkowych. Duże słoje po kawie idealnie nadają się do przechowywania sypkich produktów jak ryż, kasza, sól i cukier. Ale to nie jedyne rozwiązanie, słoiki mogą być też wykorzystane jako pojemniki na np. pamiątki z wakacji - muszle, bursztyny czy inne drobiazgi znalezione na morskiej plaży - wystarczy wsypać je do dużego słoja, gwint obwiązać rafią lub wstążką i ustawić na półce. Jest to także dobry sposób na przechowywanie drobnych monet.
[[[zdjecie,6788,duze]]]
Rzepy - sposób na piloty
Jeśli w domu nie ma stałego miejsca do przechowywania pilotów do telewizora czy kontrolerów do konsoli, jest szansa na to, że mogą się one gdzieś zapodziać. Idealnym rozwiązaniem mogą być rzepy. Można przyczepić je do półki, stołu czy kanapy i zawsze będą pod ręką.
Magnes na metalowe szpargały
We wszystkich pomieszczeniach w domu mogą znajdować się metalowe drobiazgi. Organizację takich szpargałów ułatwią magnetyczne listwy. W kuchni na listwie można umieścić noże, w łazience drobne akcesoria kosmetyczne jak pilniczki czy wsuwki, a w pokoju młodzieżowym np. resoraki.
Garderoba
Kwestia garderoby jest zawsze problematyczna. Bo jak można pochować bieliznę czy skarpetki, tak, żeby nie rzucały się w oczy, a przede wszystkim były posegregowane? Rozwiązaniem są pudełka po butach wyłożone papierem do pakowania prezentów. Włożone na dno szafy, poustawiane jedno na drugim idealnie pomagają w utrzymaniu porządku. W podobny sposób można przechowywać apaszki, szaliki, krawaty i paski.
Plączące się naszyjniki
Wiele Pań ma w swojej biżuterii długie naszyjniki, które po zdjęciu z szyi od razu się plączą. Idealnym rozwiązaniem na uporządkowanie niesfornych korali jest drewniany wieszak z wkręconymi haczykami, na którym można zawiesić ozdoby. Łatwiejszym sposobem, który sprawdzi się w pokoju młodej damy, jest tablica korkowa, do której można poprzypinać naszyjniki pineskami.
Łóżka w służbie porządku
Najszybciej jest schować rzeczy pod lub do łóżka. Wiele modeli ma wbudowane schowki na pościel, w których można przechowywać np. zimowe ubrania, nieużywaną pościel, czy nawet torby i małe walizki. Warto też wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem - można tam schować popakowane w pudełka po butach drobiazgi.
Wiele kłopotu sprawia także utrzymanie porządku i odpowiednie organizowanie drobnych rzeczy w pokoju u nastolatka. Nastolatki na ogół i tak upychają wszystko gdzie się da - bez ładu i składu. Dlatego w pokoju młodego człowieka sprawdzi się łóżko mogące pomieścić dużo rzeczy. Takim rozwiązaniem są meble młodzieżowe z wbudowanymi szufladami, w których jest miejsce na ukrycie przeróżnych szpargałów. - Do przechowywania drobiazgów idealnie nadają się łóżka ze specjalnymi szufladami, szczególnie w pokojach młodzieżowych, gdzie zapanowanie nad bałaganem bywa trudne. Specjalne szuflady usytuowane w obudowie mebla, idealnie spełniają funkcję schowków na wszelkie drobiazgi, książki czy nawet na zimowe ubrania. Sprawdzają się szczególnie w mieszkaniach o niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Znakomitym rozwiązaniem są również łóżka z podnoszonym stelażem, który ułatwia dostęp do pojemnej skrzyni mebla. W takich schowkach można zmieścić naprawdę dużo rzeczy. - mówi Ewelina Wójcik, ekspert marki Meble Wójcik.
źródło: meblewójcik/pięknydom24.pl