piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

WYKOŃCZENIE / Dach i elewacja / 2024-07-05 18:41:02

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany może trwać cały rok, ale nawet w takiej sytuacji prace ociepleniowe wymagają dobrego przygotowania.       

Polecane sklepy

allegro

Oczywiście, to pewien skrót myślowy. Choć co do zasady granice między porami roku zacierają się, wiele zależy od regionu geograficznego. Zima w górach różni się od tej nad morzem, a tu z kolei znaczenie ma wiatr. Uwzględnienie warunków zewnętrznych przy planowaniu prac ociepleniowych jest kluczowe. „Chodzi przede wszystkim o dwie rzeczy. Temperaturę i nasłonecznienie” - przypomina Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w Styropminie, firmie produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy - styropian.

Zacznijmy od temperatury

Optymalny zakres temperatur dla prac ociepleniowych to między plus 5 a plus 25 stopni Celsjusza. Warto więc z wyprzedzeniem zaplanować orientacyjny termin, w którym możemy zrobić termoizolację i w razie gdyby wypadł on w środku sezonu letniego, upewnić się, że wybrana ekipa budowlana jest gotowa elastycznie reagować na aurę na zewnątrz i nie będzie nas popędzać, gdy za oknem upały.

Ochrona przed słońcem

Nawet gdy pogoda będzie nam sprzyjać i zmieścimy się w optymalnym zakresie temperatur, styropian trzeba chronić przed nasłonecznieniem. To praktycznie jedyny czynnik zewnętrzny, który ma negatywny wpływ na styropian. Płyty mogą się deformować i tracić swoje właściwości.

Styropian szary (grafitowy) nieco szybciej może reagować na oddziaływanie promieni UV, bo jako ciemny szybciej się nagrzewa. Niemniej podstawową zasadą pracy z płytami styropianowymi - niezależnie jakimi - powinna być ich ochrona przed słońcem - do początku do końca.

Co to znaczy? Wyjaśnia Dariusz Pruszkowski: „Kupując styropian, dobrze obejrzyjmy każdą paczkę, opakowania muszą być nieuszkodzone, i w ogóle byłoby dobrze, żeby nie sprawiały wrażenia sfatygowanych. Podczas transportu i magazynowania również trzeba zadbać o to, by paczki nie były narażone na zniszczenie czy nawet małe uszkodzenie. Przechowywać je najlepiej w zadaszonym, przewiewnym pomieszczeniu. I wreszcie samo układanie termoizolacji powinno się odbywać za specjalnym osłonami.”

Osłony to już zadanie dla ekipy budowlanej. Jeśli dom jest piętrowy zazwyczaj rozstawia się rusztowania i na nich rozpina się siatki ochronne. Jeśli budynek jest parterowy, robotnicy zazwyczaj nie korzystają z rusztowań, a podestów, wówczas warto wcześniej zapytać ekipę, jak zamierza umocować osłony.

Termoizolacja to ulga także latem

Na koniec warto pamiętać, że efekty prawidłowo położonej termoizolacji będziemy odczuwać także w czasie upałów. Najczęściej kojarzy się ją z „trzymaniem ciepła” (także z powodu nazwy - docieplenie), a więc podstawowy efekt jest znaczący zimą. Im mniej ciepła ucieka, tym bardziej komfortowo jest w domu i mniej za nie płacimy.

Ale termoizolacja chroni także przed nadmiernym nagrzewaniem się domu w czasie bardzo wysokich temperatur. A to oznacza większy komfort w czasie upałów.

źródło: pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe