Powiew świeżości − niebieskie wnętrza
Kolor chmur i morskich fal. Uspokaja i przynosi wspomnienie lata. Jest uniwersalny. Może nadać wnętrzom królewskiej wytworności. Wszystko zależy, który odcień niebieskiego wybierzemy.
Od wieków niebieski jest uznawany za kolor symbolizujący spokój, wierność i mądrość. Zastosowany we wnętrzach wprowadza powiew świeżości, uspokaja i relaksuje. Jest kolorem uniwersalnym. Może być doskonałym tłem, jak i głównym akcentem kolorystycznym. Będzie pasował niemal do każdego stylu wystroju. Jest niezastąpiony w stylu marynistycznym i śródziemnomorskim. Intensywne odcienie będą pasować także do barwnych wnętrz orientalnych. Pastelowe odcienie możemy zastosować w urządzaniu rustykalnej kuchni, jak i skandynawskiego salonu.
Anielskie towarzystwo różu i bieli
Wielbiciele klasycznych wnętrz doceniają ponadczasowe połączenie niebieskiego i bieli. Zachwycają w szczególności niebieskie dodatki i modna cegła pomalowana na biało. Niebieski jest barwą chłodną, może być uważany za zbyt depresyjny do salonu. Wystarczy wprowadzić biel i jasne drewno, które naturalnie go ocieplają. Propozycja dla wszystkich, którzy tęsknią za kolorami roku 2016 Pantone, czyli pastelowo niebieskim Serenity i różowym Rose Quartz. Sprawdzi się nie tylko na ścianach pokojów dziecięcych, ale również w sypialni i łazience. Przewodzi na myśl anioły z barokowych obrazów. Wprowadzi do wnętrza dużo uroku i lekkości. Równie dobrze będzie wyglądać zestawienie fuksji z granatem. Ciemny niebieski jak królewski błękit, czy kolor malachitowy na ścianie to mocny trend w nowoczesnym wystroju wnętrz. Wygląda elegancko, a w blasku świec czy nocnej lampki − bardzo nastrojowo. Świetnie sprawdzi się na ścianach sypialni. [[[zdjecie,10933,duze]]]
Wszystkie odcienie błękitu
Bogata paleta niebieskiego daje wiele możliwości aranżacyjnych. Instytut Koloru Pantone proponuje na sezon wiosenny 2017 trzy odcienie: intensywny Lapis Blue, Niagara − niebieski z domieszką zieleni oraz przezroczysty błękit wody Paradise Isle.
Sam błękit ma wiele szlachetnych odcieni: królewski, pruski, Thénarda (kobalt), turkusowy. − Jaśniejsze, zgaszone odcienie z powodzeniem można zastosować na ścianie. Optycznie powiększą, dodają czystości i lekkości. Przejrzyste morskie kolory farb jak akwamaryna naturalnie będą pasować do przestrzeni łazienki. Królewski błękit poza towarzystwem złota i marmuru, odnajdzie się także wśród barwnych połączeń charakterystycznych dla stylu Memphis, który triumfalnie powraca do łask - mówi Bartłomiej Cholewa ekspert firmy Lakma SAT, producenta farb dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione. Zwolennicy białych ścian mogę postawić na dodatki w intensywnym odcieniu kobaltowym, chabrowym lub indygo. Barwione szkło, holenderskie kafle, aksamitne obicia kanapy lub chińska porcelana - wszystko z charakterystycznymi dodatkiem niebieskiego.
Z blaskiem złota
Według starożytnych Egipcjan niebieski miał właściwości lecznicze, a kamienia lapis lazuli o niezwykłej niebieskiej barwie używano przy tworzeniu przedmiotów kultu i ozdoby sarkofagów. Niebieski i złoto to królewski duet. Bardzo wyrazisty. Najlepiej dawkować go oszczędnie, w dodatkach. Kobalt w połączeniu z bielą i żółtym odcieniem złota to też dobry pomysł na wystrój w stylu śródziemnomorskim, który wprowadzi do domu klimat rodem z wczasów na greckiej Santorini. A może stare złoto? Obecnie niezwykle modnym i niebanalnym jest połączenie jasnych zgaszonych odcieni niebieskiej farby: cyjanowego i grynszpanowego z białym i czarnymi dodatkami oraz starym złotem.
źródło: lakma/pięknydom24.pl