piękny dom - twitterpiękny dom - facebookpiękny dom - linkedinpiękny dom - instagram
Posesja dla zmotoryzowanych - jak stworzyć wygodny podjazd?

Posesja dla zmotoryzowanych - jak stworzyć wygodny podjazd?

DESIGN / Ogród / 2017-08-04 09:58:00

W większości współczesnych rodzin przynajmniej jeden z domowników posiada własny samochód. Z tego względu praktycznie każdy nowopowstający dom jest wyposażony w garaż. O tym, czy będzie funkcjonalny, decyduje nie tylko wielkość i usytuowanie na działce, ale też prowadząca do niego droga. Jak stworzyć piękny, wygodny i trwały podjazd?

Polecane sklepy

allegro

Podjazd to bardzo ważna część posesji, która z racji intensywnego eksploatowania powinna spełniać określone parametry techniczne. To też swoista wizytówka domu, pierwszy element, jaki dostrzegają nasi goście po przekroczeniu bramy wjazdowej. Jeśli zależy nam, by był nie tylko efektowny, ale też trwały, podczas jego projektowania zwróćmy uwagę na kilka istotnych szczegółów. Ponieważ nie jest to łatwe zadanie, najlepiej zlecić je profesjonalistom.

Długość i przebieg podjazdu w dużej mierze zdeterminowane będą wielkością działki oraz lokalizacją domu i garażu. Generalna zasada jest taka, że im krótsza i prostsza droga dojazdowa, tym lepiej. Jeśli jednak dysponujemy dużą powierzchnią, a garaż znajduje się dalej od bramy, możemy pokusić się o reprezentacyjną, wygodną drogę po łuku, z rondem lub szerokim placem manewrowym. „Jeśli ogranicza nas przestrzeń pamiętajmy, że minimalna długość podjazdu powinna wynosić 5 m, a szerokość 2,3-2,5 m. To jednak zdecydowanie za mało, żeby wygodnie z niego korzystać. Dobrze jest przewidzieć większą powierzchnię utwardzoną, aby można było swobodnie wysiąść z samochodu, obejść go dookoła, otworzyć bagażnik itp.”, podpowiada Kamil Drewczyński z firmy Libet.

Postaw na fachowy montaż

Kolejnym elementem niezbędnym do stworzenia funkcjonalnego i trwałego podjazdu jest realizacja nawierzchni zgodna ze wszystkimi zasadami sztuki brukarskiej. Przed przystąpieniem do budowy należy sprawdzić stan podłoża gruntowego. Grupę nośności może określić geolog lub projektant z odpowiednimi uprawnieniami.

„Jednym z częściej popełnianych błędów na tym etapie jest nieprawidłowe wykonanie podbudowy”, przestrzega Kamil Drewczyński Libet. „Dla nawierzchni, które będą poddawane większym obciążeniom, zaleca się warstwę o grubości minimum 30-40 cm. Nie wolno też zapomnieć o właściwym ukształtowaniu spadku terenu, co umożliwi odprowadzenie wody deszczowej. W trakcie układania elementów ważne jest natomiast zachowanie odpowiedniej szerokości spoin między nimi, która przy takich realizacjach powinna wynosić minimum 3 mm”.

Pamiętajmy, że choć teoretycznie z podjazdu będziemy korzystać tylko my, to jednak czasami mogą zaparkować tam pojazdy dużo cięższe niż zakładaliśmy (np. wywóz szamba, transport opału, drewna do kominka lub transport zamówionego AGD z usługą „pod same drzwi”). To bardzo ważne przy projektowaniu i wykonaniu podbudowy.

Piękne i trwałe materiały

Nawet najlepiej zaprojektowany podjazd nie będzie właściwie spełniał swoich funkcji, jeśli zostanie wykonany z niewłaściwych lub złej jakości materiałów. „Aktualne portfolio kostek brukowych jest tak bogate, że można z powodzeniem atrakcyjnie zagospodarować takie strefy użytkowe. Walory estetyczne muszą jednak iść tu w parze z parametrami wytrzymałości, uwzględniającymi większe obciążenia. Unikajmy stosowania zbyt dużych i cienkich elementów. W miejscach przeznaczonych pod ruch kołowy grubość kostki powinna wynosić 8, a w szczególnych przypadkach nawet 10 cm”, wyjaśnia ekspert firmy Libet.

Oczywiście nawierzchnia przed domem jest także nieustannie wystawiona na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz zabrudzenia związane z codzienną eksploatacją. Dlatego tworzące ją materiały powinny już na etapie produkcji otrzymywać stosowną ochronę, ograniczającą ich nasiąkliwość, a w efekcie podatność na zaplamienia. Pamiętajmy też, by estetyka wszelkich ciągów komunikacyjnych była spójna z całą aranżacją. Warto więc zadbać o stylistyczne dopasowanie kostek do wyglądu pozostałych elementów wykończenia posesji, a realizowany projekt uwzględniał wszelkie dodatkowe akcesoria, jak oświetlenie, mechanizm otwierania bramy i garażu itp. W końcu chodzi też o to, by już od pierwszych chwil powrót do domu wywoływał same pozytywne emocje.

źródło: libet/pieknydom24.pl

pieknydom24
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe