Pompa ciepła typu „all in one” – kiedy warto się na nią zdecydować i czym różni się od innych pomp ciepła?
Czy wiesz, że pompy ciepła zostały użyte po raz pierwszy ponad 100 lat temu? Od tego czasu technologia jest ciągle rozwijana i obecnie to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej godnych zaufania metod grzewczych na świecie. Zastanawiasz się, jaką pompę ciepła wybrać? Chcesz, by urządzenie było gwarancją skutecznego ogrzewania, chłodzenia i dostępności ciepłej wody dla całej, nawet pięcioosobowej rodziny? Postaw na pompę ciepła typu „all in one”, która w jednym urządzeniu mieści wszystko, co zapewnia komfort w domu jednorodzinnym.
Pompa ciepła typu „all in one” to kompletna centrala grzewczo-chłodząca z rekuperatorem, która łączy ogrzewanie, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz wentylację w kompaktowym i estetycznym urządzeniu. Pompa świetnie sprawdzi się w energooszczędnych budynkach. W dużym stopniu ogranicza koszty ogrzewania oraz emisję CO2. Czym pompa ciepła typu „all in one” różni się od innych pomp ciepła? Wskazuje ekspert marki Vaillant, producenta innowacyjnego urządzenia grzewczo-chłodzącego recoCOMPACT exclusive.
Wszystko w jednym
Pompa ciepła typu „all in one” to doskonałe rozwiązanie typu „ wszystko w jednym”. Jest to pompa montowana w całości wewnątrz budynku. Oznacza to ochronę systemu przed czynnikami atmosferycznymi i brak jednostki zewnętrznej np. w ogrodzie lub elewacji. W tym przypadku powietrze niezbędne do działania pompy ciepła jest doprowadzane przez kanał w ścianie zewnętrznej. recoCOMPACT exclusive może być ustawiona w niewielkiej odległości od ściany. Serwis jest wykonywany z przodu, wobec czego można wykorzystać przestrzeń tuż obok pompy. Do wymiany powietrza w pompie ciepła potrzebne są tylko dwa otwory w ścianie zewnętrznej. Poza dwoma kratkami wentylacyjnymi na zewnątrz nie trzeba niczego montować i można wykorzystać całą powierzchnię ogrodu – dodaje Marcin Demczuk, Dział Marketingu i Szkoleń – Menedżer Produktów OZE, Vaillant.
Pompa ciepła typu „all in one” to również gwarancja niskich kosztów eksploatacji dzięki odzyskowi energii w układzie wentylacji. Szczelność budynków jest coraz większa, ale często powoduje także spowolnienie lub nawet brak naturalnej wymiany powietrza. Dlatego pompa recoCOMPACT exclusive ma wbudowane urządzenie wentylacyjne – rekuperator. Układ wentylacji nawiewa świeże, przefiltrowane powietrze do domu. Dwutlenek węgla (CO2 ) i wilgoć są wywiewane z pomieszczeń na zewnątrz, a kurz i pyłki ze świeżego powietrza skutecznie zatrzymywane przy użyciu filtrów klasy F7 lub F9). Rekuperacja zapobiega także rozwojowi pleśni w budynku – wskazuje Marcin Demczuk, Dział Marketingu i Szkoleń – Menedżer Produktów OZE, Vaillant.
Wielofunkcyjna, kompaktowa i ekologiczna
Instalacja pompy ciepła typu „all in one” niesie za sobą szereg korzyści. Tego typu urządzenie to przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska oraz zdrowie domowników. Nasza pompa ciepła recoCOMPACT exclusive z wbudowaną wentylacją i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej otrzymała etykietę Green IQ. Wyróżnione nią są wyłącznie te produkty, które spełniają najwyższe wymagania w zakresie pracy w inteligentnej sieci oraz ekologicznych technologii – wskazuje Marcin Demczuk, Dział Marketingu i Szkoleń – Menedżer Produktów OZE, Vaillant.
Na jakie dodatkowe zalety mogą liczyć użytkownicy pomp ciepła „all in one”?
Oprócz niskich potrzeb dla powierzchni zabudowy, skrócenia czasu prac montażowych, funkcjonalności, wygody oraz komfortu użytkowania i szczególnie niskiego poziomu dźwięku do zalet można zaliczyć również bardzo istotną kwestię braku konieczności ingerowania w układ chłodniczy. Jest on hermetyczny i zawarty w jednej jednostce typu monoblock. Dzięki temu prace montażowe ulegają uproszczeniu – może je prowadzić firma instalacyjna bez tzw. uprawnień F-gazowych, a inwestor nie musi rejestrować jej w Centralnym Rejestrze Operatorów. Pompa ciepła typu monoblok do ustawienia wewnątrz budynku nie wymaga także stosowania specjalnych zabezpieczeń przez zamarzaniem układu wodnego na czas przerw w pracy.
Warto podkreślić, że pompa ciepła typu „all in one” nie wymaga montażu jednostki zewnętrznej, a co za tym idzie nie ingeruje w estetykę elewacji. Głośność pompy ciepła recoCOMPACT exclusive w odległości 3 metrów od budynku to tylko 33dbA (tryb cichy), co zapewnia ciszę i komfort nie tylko użytkownikom urządzenia, ale również sąsiadom – dodaje Marcin Demczuk, Dział Marketingu i Szkoleń – Menedżer Produktów OZE, Vaillant.
Pompy ciepła typu „all in one” są odpowiedzią na standardy nowoczesnego budownictwa. Mogą być stosowane w domach jednorodzinnych nawet do powierzchni 200 m2, co przy obecnych standardach stanowi większość inwestycji. Pompa recoCOMPACT exclusive może być zainstalowany w tak dużych domach dzięki sprężarce, która pozwala na uzyskanie maksymalnej mocy grzewczej 7,2 kW dla parametrów A-7W35. Energooszczędne modele posiadają klasę energetyczną A+++ (klimat umiarkowany, temp. zasilania +35°C), a ich współczynnik efektywności etaS przekracza 190%. Pompa posiada wbudowany zasobnik ciepłej wody o pojemności 211 litrów. Przy utrzymaniu temperatury zasobnika na poziomie 53°C po zmieszaniu z wodą zimną można uzyskać aż 275 litrów wody o temperaturze 40°C. Taka ilość zaspokoi potrzeby nawet pięcioosobowej rodziny – wyjaśnia Marcin Demczuk, Dział Marketingu i Szkoleń – Menedżer Produktów OZE, Vaillant.
Nowe standardy energooszczędnego budynku a pompa typu „all in one”
Obecnie projekt i wykonanie budynku muszą odpowiadać Warunkom Technicznym (WT 2021) wprowadzanym Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i publikowanym w Dzienniku Ustaw. Odnoszą się one m.in. do kluczowej kwestii standardu energetycznego budynku. Celem tych działań jest zapewnienie jak najniższego zużycia energii pierwotnej EP. WT określają maksymalny poziom zużycia energii pierwotnej EP zużywanej do potrzeb bytowych mieszkańców: ogrzewania, wentylacji, chłodzenia pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia.
Potrzeba spełniania coraz wyższego standardu energetycznego oraz komfortu i jakości użytkowania budynku wymusza stosowanie coraz większej liczby urządzeń. Wyzwaniem dla właścicieli domów staje się więc rozmieszczenie ich w niewielkim budynku, a także zapewnienie prawidłowej ze względów technicznych i ekonomicznych współpracy wszystkich urządzeń. Zastosowanie w budynku pompy ciepła „all in one” pozwala na skumulowanie pracy wszystkich urządzeń w jednym. Tego typu urządzenia spełniają również funkcję wentylacji budynku, co wpisuje się w obecne standardy energooszczędnych i komfortowych budynków.
W przypadku pompy ciepła recoCOMPACT exclusive nad prawidłowym funkcjonowaniem całego systemu pracuje regulator systemowy multiMATIC. System komunikacji internetowej umożliwia zmianę parametrów pracy urządzenia praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie, chłodzenie, wentylację i energię elektryczną potrzebną dla celów gospodarstwa domowego – podsumowuje Marcin Demczuk, Dział Marketingu i Szkoleń – Menedżer Produktów OZE, Vaillant.
źródło: pieknydom24.pl