Galeco
Półokrągła czy kwadratowa - jaką wybrać rynnę?
Wybór systemu rynnowego inwestorzy bardzo często zostawiają na sam koniec. Wielu z nich niesłusznie uważa, że rynny mają znaczenie wyłącznie funkcjonalne, a ich estetyka jest sprawą drugorzędną. Stąd większą uwagę poświęcają elewacji czy dachowi, które oprócz tego, że mają chronić, muszą dobrze wyglądać. Tymczasem systemy rynnowe również mogą mieć duży wpływ na odbiór wizualny budynku, czego dowodzi rosnąca popularność rynien o przekroju kwadratowym.
Klasyka zawsze dobra
Jak powszechnie wiadomo, klasyczna rynna ma przekrój półokrągły, a w Polsce jest znana w dwóch rodzajach: skandynawskim (płytsza) i kontynentalnym (głębsza). To dobre rozwiązanie dla każdego typu budownictwa – altan, garaży, domów czy obiektów usługowych. Najważniejszym jej zadaniem jest sprawne i niezawodne odprowadzanie wody z połaci dachowych i niedopuszczenie, aby przedostawała się ona na elewację. W zależności od producenta rynny mogą posiadać dodatkowe udogodnienia.
– Nasze rynny mają profil kontynentalny, dzięki czemu są głębsze niż te oferowane przez innych producentów, a ich dodatkową zaletą jest charakterystyczne wywiniecie brzegów do wewnątrz – mówi Magdalena Buryło, z firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. – To innowacyjne rozwiązanie zwiększa wydajność odprowadzania deszczówki i minimalizuje ilość wody wychlapywanej podczas intensywnych opadów.
Nowoczesne propozycje
Jednak rynny półokrągłe nie są jedyną opcją, z której mogą skorzystać inwestorzy. Od kilku lat coraz większą popularność na polskim rynku zdobywają rynny kwadratowe. Zostały one stworzone z myślą o nowoczesnym budownictwie opartym na minimalistycznych, geometrycznych kształtach. Systemy o przekrojach kwadratowych, dzięki zastosowaniu maskownicy i dekoracyjnej podsufitki, pozwalają bowiem na uzyskanie efektu monolitycznej bryły.
– Takie możliwości dają nasze systemy STAL2 oraz PVC2 – opowiada Magdalena Buryło. – Ich montaż zapewnia znakomity efekt estetyczny i wysoką jakość. Jedyną różnicą jest materiał, z którego zostały wykonane, stąd PVC2 ma relatywnie niższą cenę. To jednak nie wszystkie możliwości z naszej oferty. Opracowaliśmy także innowacyjny system BEZOKAOPOWY, który pozwala ukryć rynny i rury w warstwie ocieplenia budynku.
Walory estetyczne to jednak nie jedyny argument przemawiający za wyborem rynien kwadratowych. Cechują się one także wysoką wydajnością (w przypadku rynny o profilu 125 mm, w zależności od jej umiejscowienia, wynosi ona od 90 do nawet 180 m2), zwiększoną przepustowością (wpływa na to nietypowy kształt) oraz większą stabilnością dzięki wzmocnieniu maskownicą.
źródło: pieknydom24.pl