Polak wygrywa międzynarodowy konkurs Jump the Gap!
Projekt Michała Warykiewicza został wybrany spośród 365 projektów nadesłanych z 49 krajów. Warto podkreślić, że wśród 11 finalistów znalazły się jeszcze dwie prace z Polski - MIST, projekt przygotowany przez Katarzynę Hryniewiecką i Sylwestra Szymańskiego oraz Watersite Agaty Trybus.
Michał Warykiewicz, młody polski projektant wygrał 4. edycję międzynarodowego konkursu dla młodych dizajnerów Jump the Gap. Zwycięstwo zapewnił mu projekt „IN & Out Shower”. Oryginalny obrotowy prysznic zaprojektowany przez polskiego projektanta, był bezkonkurencyjny.
Ogłoszenie wyników nastąpiło 3 listopada br. w Londynie, tym razem w otwartej niedawno Roca London Gallery, którą zaprojektowała Zaha Hadid. Wyboru jedenastu finalistów oraz laureata konkursu dokonało jury, w skład, którego weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i wzornictwa: Ron Arad jako przewodniczący oraz Gilda Bojardi, Javier Mariscal, Marcel Wanders, John Anthony Sahs, Josep Congost, Dyrektor Roca Design Center oraz Tomasz Rygalik, przedstawiciel polskiego środowiska projektowego.
Ilość prac oraz wysoki poziom zgłoszonych projektów nie ułatwiały komisji podjęcia decyzji, co podkreślił podczas uroczystej gali Ron Arad.. Zwycięzca, jest absolwentem wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Będzie mógł nawiązać współpracę z Roca Design Departament i stworzyć pełnowymiarową makietę swojego projektu, który będzie zaprezentowany podczas wystawy 100% Design. Otrzymał również nagrodę w wysokości 5000 euro.
[[[zdjecie,147,prawa]]]IN & OUT Shower jest niekonwencjonalnym rozwiązaniem, które łączy prysznic w łazience z prysznicem w ogrodzie. Urządzenie jest zbudowane na okrągłej podstawie, na której umocowane są dwa szklane, półkoliste parawany. Obracając prysznic o 180 stopni tryb łazienkowy przestawia się na tryb ogrodowy, który doskonale sprawdzi się np. w upalne letnie dni. Filary IN & OUT Shower są izolowane i uszczelniane na stykach ze ścianami. Woda odprowadzana jest poprzez specjalny drenaż znajdujący się pomiędzy podłogą a płaszczyzną obrotową. Obroty przy zmianie trybu są ciche i delikatne dzięki zastosowaniu silnika hydraulicznego.
Konkurs Jump the Gap organizowany jest przez firmę Roca dla studentów architektury czy wzornictwa oraz młodych projektantów, architektów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Jego głównym celem jest wspieranie młodych, utalentowanych designerów z całego świata i pomoc w zdobyciu międzynarodowego uznania. W tegorocznej edycji Jump the Gap Polacy nadesłali również najwięcej, bo aż 57 projektów konkursowych, z czego aż trzy znalazły się w finałowej jedenastce.
źródło: Roca